Opdatering: TV 2 har efter udgivelsen af denne artikel rettet i sin egen artikel, da man er blevet bekendt med en fejl i Mads Junkers citat. Junkers korrekte citat var “det betyder ikke, at du skal blive etter”.
Jacob Friis har overstået sin første store opgave som finsk landstræner, og han kunne notere sig en tredjeplads i VM-kvalifikationen efter forhåndsfavoritterne Holland og Polen.
Finland var aldrig for alvor tæt på at spille en afgørende rolle i gruppen, og Friis og Co. sluttede med en kæmpe skuffelse, da man tabte på hjemmebane til Malta.
Det fik TV 2-ekspert Mads Junker til at rette en hård kritik af Jacob Friis.
– Jeg synes, at det har været en sløj kampagne fra Finland i den her pulje. For der har været mulighed for at gøre sig mere gældende mod et absolut middelmådigt polsk hold og Holland, der ikke har været flyvende. Det betyder, at du skal blive etter, har Junker udtalt til TV 2 Sport.
I denne uge er Jacob Friis gæst i Transferguru, som er en podcast, Tipsbladet udgiver i samarbejde med Podimo, og her lægger den finske landstræner ikke skjul på, at han er noget forbavset over Mads Junker.
Ifølge Jacob Friis er der et stykke vej til, at det finske landshold kan vippe nationer som Polen og Holland af pinden.
– Jeg er nødt til at vide, om det er en analyse eller en udtalelse, for hvis det er en analyse, vil jeg godt nok sige, at den ikke er særlig god eller dybdegående, siger Jacob Friis i Transferguru, hvor han understreger, at Finlands landshold er midt i et generationsskifte, hvorfor de nye spillere har spillet få landskampe:
– Når vi spiller mod Holland, er det stort set kun mod spillere, der ikke bare deltager i Champions League, men spiller om at vinde Champions League. Det er et hold, der samlet havde 508 kampe under bæltet, da vi mødte dem. Fem af mine spillere havde til sammen 30 kampe under bæltet og spiller på et helt andet niveau.
– At lige pludselig begynde at sige, at nummer 75 på verdensranglisten skulle ende foran dem med to indbyrdes opgør, synes jeg er tæt på at være forkert.

‘Det er useriøst’
Tipsbladets Farzam Abolhosseini mener, at Jacob Friis udtrykker sig i alt for diplomatiske vendinger om udtalelsen fra Mads Junker.
– Jeg synes næsten, det (Mads Junkers udtalelser, red.) er useriøst, fastslår Abolhosseini.
– Jeg kiggede på artiklen og tænkte, at han må være blevet fejlciteret. Mads Junker er fodboldfagligt dygtig, så det kan ikke passe, at han går ud og siger, at Finland skulle slutte foran Holland og Polen. Det er lidt vildt sagt.
Jacob Friis understreger, at selv om han råder over en masse dygtige spillere på det finske landshold, skal han spejde meget langt efter spillere i top fem-ligaerne.
– Jeg plejer at sige, at når min kollega Brian Riemer skal scoute spillere, kan han sidde og se Champions League og Premier League. Realiteten for finsk fodbold er, at jeg scouter i 2. Bundesliga og måske den tjekkiske liga. Jeg har også nogle spillere i Serie B, lyder det fra Jacob Friis.
Du kan høre hele interviewet med Jacob Friis i Transferguru på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.

LIVE
LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Glem det, Leicester!
OPTAKT
PSG – Liverpool
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER