Danmarks største biograf Imperial lagde lokale til, da FCK og Carlsberg i fredags fik nyt papir på hinanden frem til sommeren 2012. Der var store ølglas, cheerleaders og en spillerduo bestående af Jesper Grønkjær og Marcus Allbäck, men der var også noget at fejre, for den nye kontrakt sender FCK op i den europæiske mellemklasse, hvad angår sponsoraftaler.
“Vi kan ikke sammenligne os med de største i de store lande men mere med storholdene i de europæiske ligaer af mellemstørrelse,” siger en tilfreds formand for PARKEN Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, mens Carlsberg også er glade.
“I takt med at FCK har flyttet sig, har aftalen det også. FCK er jo næsten stærkere end landsholdet for tiden og i hvert fald det stærkeste mærke i dansk fodbold, så det er en aftale på internationalt niveau,” siger marketingschef for Carlsberg, Martin Andersen.
Parterne har ikke opgivet tal for den den nye aftale, men ifølge Berlingske Tidende, der sædvanligvis er velunderrettet, hvad angår FCK, er der tale om et sponsorat, der kan løbe op på mellem 20 og 25 millioner kroner om året. Der er godt nok stadig et stykke op til mastodonter som for eksempel Liverpool, som Carlsberg ifølge The Times betaler 55 millioner kroner om året, eller Manchester United, der har rekorden med 150 millioner årlige sponsorkroner fra forsikringsselskabet AIG, men det er stadig et stort skridt frem og matchende med sponsoraftalerne hos for eksempel midterholdene i Premier League.
“Hvis 25 millioner kroner om året er rigtigt, er det et sponsorat i international målestok,” siger Holger Kristiansen, stifteren af internet-bookmakerfirmaet Bet24, der er hovedsponsor i Blackburn og Leeds United.
“En af de ting, der slog os, da vi begyndte at blande os i dette her var, at prisen for et hovedsponsorat i et land som England burde være blandt de dyreste på markedet. Men det er de ikke, når man ser bort fra top fem-klubberne i Premier League. Tyskland er faktisk dyrere. 10. pladsen i Bundesligaen er dyrere end 10. pladsen i England. Jeg kender ikke FCKs aftale, men er de tal, der har været fremme rigtige, så kan FCK godt være med i den målestok,” fortsætter han.
Internationale firmaer som lokale sponsorer
Et af motiverne for Bet24 til at gå ind i Blackburn og Leeds var adgangen til klubbernes fanbase, og her fandt Holger Kristiansen også et tankevækkende perspektiv.
“Tag en klub som Nottingham Forest. Selv om den ligger i den tredjebedste række, har den stadig 10 gange så mange registrerede fans, måske flere, end Viborg FF. Men jeg vil tro, at et hovedsponsorat i Viborg koster to eller tre gange så meget, som i Nottingham Forest. Desuden er der medie-delen. Her har SAS Ligaen udelukkende dansk appel. Der er ikke mange udenfor Danmark, der interesserer sig for ligaen. I modsætning til Premier League eller Championship. Alligevel er SAS Ligaen forholdsmæssigt dyrere.”
“Med til at holde prisen nede er den dedikation, man finder i et land som England. Et landsdækkende engelsk firma ville aldrig gå ind som hovedsponsor i f.eks. Manchester City, for det vil automatisk holde Manchester Uniteds fans fra at købe produktet. Kun strengt lokale firmaer med en stærk identitet, som Northern Rock i Newcastle, gør det. Ladbrokes ville aldrig gå ind som hovedsponsor i en klub, for det ville begrænse deres marked.”
“Vi havde også et par sjove oplevelser, da vi undersøgte markedet. Vi havde sonderinger med Atletic Bilbao, men som baskisk klub kunne de ikke acceptere den røde og gule farve i vores logo. Fordi det er farverne i det spanske flag. Og efter at vi havde skrevet under i Leeds, måtte jeg love på BBC Yorkshire, at vi ville skifte farverne ud til blåt og gult, hvis Leeds rykkede op i Premier League. Manchester United (der spiller i rødt) er Leeds’ ærkefjende. Den slags overvejelser behøver man ikke at gøre sig med et dansk sponsorat. Her drikker Brøndby-tilhængere stadig Carlsberg og FCKs fans skeler vel heller ikke til Codans sponsorat i Brøndby, når de tegner forsikring,” fortæller Holger Kristiansen.
Ingen afsmittende effekt
Uanset hvad er Carlsberg meget opmærksomme på effekten af en FCK-aftale.
“Carlsberg skal ikke være FCK-øl. Vi skal være Danmarks fodbold-øl nummer et, og derfor har vi også andre sponsorater med for eksempel OB, Viborg, Vejle og Esbjerg samt forskellige turneringer og tv-projekter, siger Martin Andersen.
Men FCK’s tilhængere drikker i hvert fald Carlsberg, når de går i Parken, for en del af aftalen mellem bryggeriet og de danske mestre er, at Carlsberg fortsat står for leverancen af drikkevarer på den nationale arena, også når landsholdet spiller.
Aftalen mellem Carlsberg og FCK overgår i øvrigt også den aftale som DONG og Arla har med DBU. De to betaler ifølge B.T til sammen 14 millioner kroner om året, men om FCK-aftalen får en afsmittende effekt på resten af SAS Ligaen er straks mere tvivlsomt.
“Jeg tror ikke, at der kommer flere penge i SAS Ligaen generelt i form af den slags sponsoraftaler, men i sidste ende kommer det an på resultaterne. Det er det, der tæller. Er der andre hold, der kommer i Champions League, vil det smitte af på dem, men gælder det kun ligaen, tror jeg det ikke,” siger Martin Andersen.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Tilbage efter lang pause
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW