En karriere uden holdepunkter

For mange klubber og for meget flimmer. David Nielsen er på vej mod sin 10. klub i en broget prof-karriere



Meget kan siges om David Nielsen. Men kedeligt er der sjældent i hans kølvand. Den bramfrie nordjyde siger tingene ligeud, og med sit vinder-instinkt, der til tider efterlader et nærmest brutalt indtryk på banen, og sin evne til at score mål, er han skabt til et liv i overskrifterne.

Men David Nielsen har også haft en nærmest rodløs professionel karriere, der startede i OB i 1994 og siden har ført ham gennem ni forskellige klubber – og i den kommende sæson formentlig den 10.

Sin mest stabile periode have han som relativt ung angriber i FC København. Her blev det til 120 kampe og 47 mål over fire sæsoner fra 1997 til 2000.

David er David

“Jeg har aldrig oplevet problemer med David. Da han var i FCK, var han jo ikke så gammel. En glad dreng, der var populær blandt sine holdkammerater og altid god for en frisk bemærkning. Han sørgede også for, at ingen følte sig udenfor. En positiv fyr, der var afholdt af trænere, ledere og spillere,” siger Bjarne Hansen, i dag talent-spejder for Chelsea, men dengang assistent-træner i FC København.

FCK-boss Flemming Østergaard har stadig jævnlig kontakt med David Nielsen, og han kalder ham “en god dreng.”

“Han er prof på banen, og da han var hos os, skabte han ikke flere problemer end andre. David er David, og gennemgående er han en god, regulær fyr, og de småting, der var, mens han var i FCK, blev klaret internt. Men spørg i FC Midtjylland. De siger jo, at de er fantastiske til mandskabsbehandling. Når jeg taler med David, er det om alt muligt andet end fodbold,” siger Flemming Østergaard.

David Nielsen er født i Sønderborg, men flyttede kort efter fødslen til Skagen med sin mor. Han har aldrig kendt sin far, som moren traf da hun arbejdede som ulandsfrivillig i Zaire.

Som 13-årig skiftede han fra Skagen til Frederikshavn, og da han var 16 blev han hentet til OB. Herfra blev han udlejet til Lyngby i 1996, og kort efter opnåede han sin første kontrakt som udlandsprof i Fortuna Düsseldorf.

Allerede i sommeren ’97 blev han hentet hjem til FC København, hvorfra han i 2000 skiftede til Grimsby. I England nåede han også at spille for Wimbledon og Norwich inden returbilletten i 2003 til Aalborg.

Taxa til Düsseldorf

Uden for banen kulminerede skandalerne med spillegælden i den aalborgensiske spillebutik Spilleboxen i fjor. Men David Nielsen har altid været sin egen og har tiltrukket sig mediernes opmærksomhed. I Fortuna Düsseldorf bestilte han omgående en taxa hjem til Düsseldorf, da han blev vraget inden en kamp i Köln. På vej hjem i taxaen blev den første kontakt til FC København skabt. og da Wimbledon-manager Terry Burton ikke ville sælge ham til Norwich, gik han egenhændigt til formanden – og så var den sag klar.

I FC København stillede han ofte op med farvestrålende hår, og i “Det bar’ fodbold” forærede han Viagra-piller som gaver til programmets værter. Da en tv-journalist forud for en pokalkamp mod Brøndby spurgte, hvad han ville gøre ved Brøndby-spillerne, bed han i mikrofonen som svar.

På banen har David Nielsen ry for høje albuer og en til tider hensynsløs optræden. Kort efter hjemkomsten til AaB sparkede han FC Midtjyllands Thomas Thomasberg ned i en SAS Liga-kamp og indrømmede overfor en lokal tv-station, at han havde gjort det med vilje, og i foråret 2004 satte han en vild tackling ind på Esbjergs Søren Barslund, der havde fået comeback i topfodbold efter tidligere at være erklæret fodboldinvalid på grund af et skrøbeligt hofteparti.

Et aldrig usvækket vinder-instinkt og næsen for mål hører imidlertid til plusserne, og i en branche, hvor både mål og personlighed er en efterspurgt vare, vil der formentlig stadig være efterspørgsmål efter David Nielsen.

En rodløs angriber er på vej mod karrierens 10. klub.







Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Har droppet stor dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Scorer heftig lønstigning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Arbejder på Brøndby-exit