En karriere uden holdepunkter

For mange klubber og for meget flimmer. David Nielsen er på vej mod sin 10. klub i en broget prof-karriere



Meget kan siges om David Nielsen. Men kedeligt er der sjældent i hans kølvand. Den bramfrie nordjyde siger tingene ligeud, og med sit vinder-instinkt, der til tider efterlader et nærmest brutalt indtryk på banen, og sin evne til at score mål, er han skabt til et liv i overskrifterne.

Men David Nielsen har også haft en nærmest rodløs professionel karriere, der startede i OB i 1994 og siden har ført ham gennem ni forskellige klubber – og i den kommende sæson formentlig den 10.

Sin mest stabile periode have han som relativt ung angriber i FC København. Her blev det til 120 kampe og 47 mål over fire sæsoner fra 1997 til 2000.

David er David

“Jeg har aldrig oplevet problemer med David. Da han var i FCK, var han jo ikke så gammel. En glad dreng, der var populær blandt sine holdkammerater og altid god for en frisk bemærkning. Han sørgede også for, at ingen følte sig udenfor. En positiv fyr, der var afholdt af trænere, ledere og spillere,” siger Bjarne Hansen, i dag talent-spejder for Chelsea, men dengang assistent-træner i FC København.

FCK-boss Flemming Østergaard har stadig jævnlig kontakt med David Nielsen, og han kalder ham “en god dreng.”

“Han er prof på banen, og da han var hos os, skabte han ikke flere problemer end andre. David er David, og gennemgående er han en god, regulær fyr, og de småting, der var, mens han var i FCK, blev klaret internt. Men spørg i FC Midtjylland. De siger jo, at de er fantastiske til mandskabsbehandling. Når jeg taler med David, er det om alt muligt andet end fodbold,” siger Flemming Østergaard.

David Nielsen er født i Sønderborg, men flyttede kort efter fødslen til Skagen med sin mor. Han har aldrig kendt sin far, som moren traf da hun arbejdede som ulandsfrivillig i Zaire.

Som 13-årig skiftede han fra Skagen til Frederikshavn, og da han var 16 blev han hentet til OB. Herfra blev han udlejet til Lyngby i 1996, og kort efter opnåede han sin første kontrakt som udlandsprof i Fortuna Düsseldorf.

Allerede i sommeren ’97 blev han hentet hjem til FC København, hvorfra han i 2000 skiftede til Grimsby. I England nåede han også at spille for Wimbledon og Norwich inden returbilletten i 2003 til Aalborg.

Taxa til Düsseldorf

Uden for banen kulminerede skandalerne med spillegælden i den aalborgensiske spillebutik Spilleboxen i fjor. Men David Nielsen har altid været sin egen og har tiltrukket sig mediernes opmærksomhed. I Fortuna Düsseldorf bestilte han omgående en taxa hjem til Düsseldorf, da han blev vraget inden en kamp i Köln. På vej hjem i taxaen blev den første kontakt til FC København skabt. og da Wimbledon-manager Terry Burton ikke ville sælge ham til Norwich, gik han egenhændigt til formanden – og så var den sag klar.

I FC København stillede han ofte op med farvestrålende hår, og i “Det bar’ fodbold” forærede han Viagra-piller som gaver til programmets værter. Da en tv-journalist forud for en pokalkamp mod Brøndby spurgte, hvad han ville gøre ved Brøndby-spillerne, bed han i mikrofonen som svar.

På banen har David Nielsen ry for høje albuer og en til tider hensynsløs optræden. Kort efter hjemkomsten til AaB sparkede han FC Midtjyllands Thomas Thomasberg ned i en SAS Liga-kamp og indrømmede overfor en lokal tv-station, at han havde gjort det med vilje, og i foråret 2004 satte han en vild tackling ind på Esbjergs Søren Barslund, der havde fået comeback i topfodbold efter tidligere at være erklæret fodboldinvalid på grund af et skrøbeligt hofteparti.

Et aldrig usvækket vinder-instinkt og næsen for mål hører imidlertid til plusserne, og i en branche, hvor både mål og personlighed er en efterspurgt vare, vil der formentlig stadig være efterspørgsmål efter David Nielsen.

En rodløs angriber er på vej mod karrierens 10. klub.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Bo Svensson i spil til stort job

UEFA med ny stor FC København-straf

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vild udtalelse om Nathan Trott

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Den første i næsten 40 år

FC København-stjerne straffes af UEFA

Choktransfer?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Medie peger på FC København

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

I svime over Højlund

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sæsonens hurtigste hattrick

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby henter stort målmandstalent

Superliga-stortalenter topper international liste

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Celtic – Stuttgart

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.