Meget kan siges om David Nielsen. Men kedeligt er der sjældent i hans kølvand. Den bramfrie nordjyde siger tingene ligeud, og med sit vinder-instinkt, der til tider efterlader et nærmest brutalt indtryk på banen, og sin evne til at score mål, er han skabt til et liv i overskrifterne.
Men David Nielsen har også haft en nærmest rodløs professionel karriere, der startede i OB i 1994 og siden har ført ham gennem ni forskellige klubber – og i den kommende sæson formentlig den 10.
Sin mest stabile periode have han som relativt ung angriber i FC København. Her blev det til 120 kampe og 47 mål over fire sæsoner fra 1997 til 2000.
David er David
“Jeg har aldrig oplevet problemer med David. Da han var i FCK, var han jo ikke så gammel. En glad dreng, der var populær blandt sine holdkammerater og altid god for en frisk bemærkning. Han sørgede også for, at ingen følte sig udenfor. En positiv fyr, der var afholdt af trænere, ledere og spillere,” siger Bjarne Hansen, i dag talent-spejder for Chelsea, men dengang assistent-træner i FC København.
FCK-boss Flemming Østergaard har stadig jævnlig kontakt med David Nielsen, og han kalder ham “en god dreng.”
“Han er prof på banen, og da han var hos os, skabte han ikke flere problemer end andre. David er David, og gennemgående er han en god, regulær fyr, og de småting, der var, mens han var i FCK, blev klaret internt. Men spørg i FC Midtjylland. De siger jo, at de er fantastiske til mandskabsbehandling. Når jeg taler med David, er det om alt muligt andet end fodbold,” siger Flemming Østergaard.
David Nielsen er født i Sønderborg, men flyttede kort efter fødslen til Skagen med sin mor. Han har aldrig kendt sin far, som moren traf da hun arbejdede som ulandsfrivillig i Zaire.
Som 13-årig skiftede han fra Skagen til Frederikshavn, og da han var 16 blev han hentet til OB. Herfra blev han udlejet til Lyngby i 1996, og kort efter opnåede han sin første kontrakt som udlandsprof i Fortuna Düsseldorf.
Allerede i sommeren ’97 blev han hentet hjem til FC København, hvorfra han i 2000 skiftede til Grimsby. I England nåede han også at spille for Wimbledon og Norwich inden returbilletten i 2003 til Aalborg.
Taxa til Düsseldorf
Uden for banen kulminerede skandalerne med spillegælden i den aalborgensiske spillebutik Spilleboxen i fjor. Men David Nielsen har altid været sin egen og har tiltrukket sig mediernes opmærksomhed. I Fortuna Düsseldorf bestilte han omgående en taxa hjem til Düsseldorf, da han blev vraget inden en kamp i Köln. På vej hjem i taxaen blev den første kontakt til FC København skabt. og da Wimbledon-manager Terry Burton ikke ville sælge ham til Norwich, gik han egenhændigt til formanden – og så var den sag klar.
I FC København stillede han ofte op med farvestrålende hår, og i “Det bar’ fodbold” forærede han Viagra-piller som gaver til programmets værter. Da en tv-journalist forud for en pokalkamp mod Brøndby spurgte, hvad han ville gøre ved Brøndby-spillerne, bed han i mikrofonen som svar.
På banen har David Nielsen ry for høje albuer og en til tider hensynsløs optræden. Kort efter hjemkomsten til AaB sparkede han FC Midtjyllands Thomas Thomasberg ned i en SAS Liga-kamp og indrømmede overfor en lokal tv-station, at han havde gjort det med vilje, og i foråret 2004 satte han en vild tackling ind på Esbjergs Søren Barslund, der havde fået comeback i topfodbold efter tidligere at være erklæret fodboldinvalid på grund af et skrøbeligt hofteparti.
Et aldrig usvækket vinder-instinkt og næsen for mål hører imidlertid til plusserne, og i en branche, hvor både mål og personlighed er en efterspurgt vare, vil der formentlig stadig være efterspørgsmål efter David Nielsen.
En rodløs angriber er på vej mod karrierens 10. klub.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER