Meget kan siges om David Nielsen. Men kedeligt er der sjældent i hans kølvand. Den bramfrie nordjyde siger tingene ligeud, og med sit vinder-instinkt, der til tider efterlader et nærmest brutalt indtryk på banen, og sin evne til at score mål, er han skabt til et liv i overskrifterne.
Men David Nielsen har også haft en nærmest rodløs professionel karriere, der startede i OB i 1994 og siden har ført ham gennem ni forskellige klubber – og i den kommende sæson formentlig den 10.
Sin mest stabile periode have han som relativt ung angriber i FC København. Her blev det til 120 kampe og 47 mål over fire sæsoner fra 1997 til 2000.
David er David
“Jeg har aldrig oplevet problemer med David. Da han var i FCK, var han jo ikke så gammel. En glad dreng, der var populær blandt sine holdkammerater og altid god for en frisk bemærkning. Han sørgede også for, at ingen følte sig udenfor. En positiv fyr, der var afholdt af trænere, ledere og spillere,” siger Bjarne Hansen, i dag talent-spejder for Chelsea, men dengang assistent-træner i FC København.
FCK-boss Flemming Østergaard har stadig jævnlig kontakt med David Nielsen, og han kalder ham “en god dreng.”
“Han er prof på banen, og da han var hos os, skabte han ikke flere problemer end andre. David er David, og gennemgående er han en god, regulær fyr, og de småting, der var, mens han var i FCK, blev klaret internt. Men spørg i FC Midtjylland. De siger jo, at de er fantastiske til mandskabsbehandling. Når jeg taler med David, er det om alt muligt andet end fodbold,” siger Flemming Østergaard.
David Nielsen er født i Sønderborg, men flyttede kort efter fødslen til Skagen med sin mor. Han har aldrig kendt sin far, som moren traf da hun arbejdede som ulandsfrivillig i Zaire.
Som 13-årig skiftede han fra Skagen til Frederikshavn, og da han var 16 blev han hentet til OB. Herfra blev han udlejet til Lyngby i 1996, og kort efter opnåede han sin første kontrakt som udlandsprof i Fortuna Düsseldorf.
Allerede i sommeren ’97 blev han hentet hjem til FC København, hvorfra han i 2000 skiftede til Grimsby. I England nåede han også at spille for Wimbledon og Norwich inden returbilletten i 2003 til Aalborg.
Taxa til Düsseldorf
Uden for banen kulminerede skandalerne med spillegælden i den aalborgensiske spillebutik Spilleboxen i fjor. Men David Nielsen har altid været sin egen og har tiltrukket sig mediernes opmærksomhed. I Fortuna Düsseldorf bestilte han omgående en taxa hjem til Düsseldorf, da han blev vraget inden en kamp i Köln. På vej hjem i taxaen blev den første kontakt til FC København skabt. og da Wimbledon-manager Terry Burton ikke ville sælge ham til Norwich, gik han egenhændigt til formanden – og så var den sag klar.
I FC København stillede han ofte op med farvestrålende hår, og i “Det bar’ fodbold” forærede han Viagra-piller som gaver til programmets værter. Da en tv-journalist forud for en pokalkamp mod Brøndby spurgte, hvad han ville gøre ved Brøndby-spillerne, bed han i mikrofonen som svar.
På banen har David Nielsen ry for høje albuer og en til tider hensynsløs optræden. Kort efter hjemkomsten til AaB sparkede han FC Midtjyllands Thomas Thomasberg ned i en SAS Liga-kamp og indrømmede overfor en lokal tv-station, at han havde gjort det med vilje, og i foråret 2004 satte han en vild tackling ind på Esbjergs Søren Barslund, der havde fået comeback i topfodbold efter tidligere at være erklæret fodboldinvalid på grund af et skrøbeligt hofteparti.
Et aldrig usvækket vinder-instinkt og næsen for mål hører imidlertid til plusserne, og i en branche, hvor både mål og personlighed er en efterspurgt vare, vil der formentlig stadig være efterspørgsmål efter David Nielsen.
En rodløs angriber er på vej mod karrierens 10. klub.
Her er Danmarks VM-gruppe
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her er alle VM-puljerne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her kan du se VM-lodtrækningen
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER