Engelsk back hevet ud før Danmark-kamp: Risikerer lang karantæne

Kieran Trippier skal til høring hos det engelske fodboldforbund, og den engelske back kommer derfor ikke i aktion mod Danmark onsdag.



Den engelske landstræner Gareth Southgate må undvære højrebacken Kieran Trippier i onsdagens Nations League-opgør mod Danmark.

Trippier er således blevet tvunget til at deltage i en høring hos det engelske fodboldforbund. Atlético Madrid-spilleren er nemlig mistænkt for at have overtrådt betting-reglerne. Det skriver The Guardian.

Avisen skriver, at den 30-årige back risikerer op til seks måneders karantæne, hvis han findes skyldig.

Dårlig timing for Southgate
Der er tale om dårlig timing for Gareth Southgate, fordi Ben Chilwell også har forladt den engelske landsholdslejr, idet Chelsea-venstrebacken er ramt af en fodskade. Chilwell missede søndagens opgør mod Belgien, da han havde overtrådt det engelske forsamlingsforbud.

Kieran Trippier startede inde som venstre wing-back mod Belgien, men Southgate må altså nu finde en anden løsning til opgøret mod Danmark. The Guardian skriver, at Ainsley Maitland-Niles forventes at starte inde i venstre side.

Southgate kalder Trippiers fravær for ‘en af mange distraktioner’, men landstræneren vil ikke gå i detaljer om sagen.

– Han er ikke til rådigehed for os. Jeg var klar over det. Jeg talte med Kieran i sidste uge, og situationen er, som den er. Vi ville gerne have haft Kieran til rådighed, men nu kan en anden få chancen. Jo mindre, jeg siger, jo bedre. Men det er klart, at jeg ingen indflydelse har på høringen, som jeg mener er korrekt. Jeg kan ikke diktere, hvornår ting skal ske, eller hvordan udfaldet skal være, lyder det ifølge The Guardian fra Southgate.

Tilbage i maj meddelte det engelske fodboldforbund, at man havde sigtet Kieran Trippier for at have overtrådt betting-reglerne i forbindelse med sit skifte fra Tottenham til Atlético Madrid.



Få mål i lokalderby i Rhinland

Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

OB-boss med spændende transferbesked

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Storhylder Christian Nørgaard

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndby afvist

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

FCM-helt fremhæver Duncan

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

Neestrup erkender FCM-misundelse