Engelsk manager savner sin danske talisman

Philip Billing måtte se til fra tribunen, mens hans Bournemouth-mandskab tabte weekendes opgør mod Luton.



Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.

Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:

– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.

Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:

– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.

Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh