Engelsk manager savner sin danske talisman

Philip Billing måtte se til fra tribunen, mens hans Bournemouth-mandskab tabte weekendes opgør mod Luton.



Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.

Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:

– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.

Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:

– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.

Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer