Engelsk manager savner sin danske talisman

Philip Billing måtte se til fra tribunen, mens hans Bournemouth-mandskab tabte weekendes opgør mod Luton.



Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.

Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:

– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.

Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:

– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.

Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Har talt med Bruno Fernandes om transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir