Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.
Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:
– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.
Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:
– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.
Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
