Engelsk manager savner sin danske talisman

Philip Billing måtte se til fra tribunen, mens hans Bournemouth-mandskab tabte weekendes opgør mod Luton.



Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.

Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:

– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.

Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:

– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.

Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.





LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

‘Det var verdens undergang’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Begejstret for Jacob Neestrup

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Italiensk skandale afblæst

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

England – Argentina

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Stortalent skriver under med FC Midtjylland