Engelsk manager savner sin danske talisman

Philip Billing måtte se til fra tribunen, mens hans Bournemouth-mandskab tabte weekendes opgør mod Luton.



Bournemouth tabte et vigtigt slag i kampen om den direkte oprykning til Premier League i weekendens 2-3-nederlig til Luton. Danske Philip Billing så hele kampen fra tribunen, da han havde fået et slag under torsdagens træning, og dermed ikke var kampklar.

Herfra kunne han blandt andet se hans danske kollega Emiliano Marcondes reducere til 1-2, inden Morgan Rogers scorede sit første Bournemouth-mål til 2-2. Men det blev ikke til det ene point, da Luton i sjette tillægsminut hev sejren i land. Noget der frustrede holdets manager Scott Parker:

– De skulle bare tage den med ro. Tage temperaturen på kampen og indse hvilken retning spillet på banen bevægede sig hen imod. Når spillet ændrer sig, skal du hurtigt kunne se, hvad der er brug for, siger han til DorsetLive.

Premier League-bejlerne måtte undvære to af deres store profiler i Dominic Solanke og Philip Billing. Begge har evnen til at forstå spillets udvikling, hvorfor Scott Parker manglede specielt sin danske general:

– Han er et kæmpe tab. Phil (Philip Billing, red.) og Dominic Solanke har været en stor del af vores mål og vores offensive trussel, og vi savende virkelig Phil i dag, afgjort. Han er en stor del af det hele.

Den danske midtbanemand har i denne sæson noteret sig for otte mål og fem assist på tværs af alle turneringer. Derudover har han også udmærket sig ved at være vaccinenægter.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

El Clásico kan afgøre det hele

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud