Det er ikke en nyhed, at de største klubber kæmper om fremtidens stjerner, men Arsenal må nu siges at have taget et opsigtsvækkende skridt.
Således skriver BBC, at Arsenal har hentet stortalentet Zayn Ali Salman, der dermed er den yngste spiller, der er blevet hentet til London-klubbens akademi.
Zayn Ali Salman er således blot fire år.
Blev rykket op
BBC har lavet en reportage om Zayn Ali Salman, der blev spottet af Austin Schofield fra First Touch Football Academy.
– Vi lod ham selvfølgelig spillere med andre spillere på hans alder. Dem, der er fire, fem eller seks år. Og med det samme var han bare længder foran alle de andre. Bare meget hurtigere og meget mere ivrig efter at erobre bolden. Måden, som han sparker til bolden. Måden, han afleverer bolden. Det var så meget bedre end alle de andre, lyder det fra Schofield i klippet.
– Så vi rykkede ham op. Jeg talte med hans far, som ville forsøge at se ham an med ældre spillere. Så jeg tænkte: ‘Hvorfor ikke? Lad os se, hvordan han klarer sig.’
Går i børnehave
Stephen Deans, der er talentspejder fra Arsenal, fik herefter øjnene op for Zayn Ali Salmans utrolige talent.
– Den her knægte laver ting, der ikke burde være muligt. Måden, han sparker til bolden… det så bare for skarpt ud for et barn på den alder. Så jeg ringede til min ven, som sagde: ‘Hør her, han er fire år’. Jeg sagde: ‘No way, det er han ikke. Han kan ikke gå i børnehave. Jeg er nødt til at tale med hans forældre.’
Ifølge Stephen Deans har Zayn Ali Salman efter ankomsten til Arsenal vist, at han er et voldsomt lovende talent.
På BBC’s hjemmeside kan man se et klip fra reportagen, hvor Zayn Ali Salmans far taler om, at sønnen allerede som helt lille havde en vanvittig balance. I klippet kan man også se Zayn Ali Salman afdrible et hav af modstandere.
The four-year-old footballer scouted by Arsenal while still at nursery https://t.co/yHh8ZcAHCq
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 21, 2021
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
