Det er ikke en nyhed, at de største klubber kæmper om fremtidens stjerner, men Arsenal må nu siges at have taget et opsigtsvækkende skridt.
Således skriver BBC, at Arsenal har hentet stortalentet Zayn Ali Salman, der dermed er den yngste spiller, der er blevet hentet til London-klubbens akademi.
Zayn Ali Salman er således blot fire år.
Blev rykket op
BBC har lavet en reportage om Zayn Ali Salman, der blev spottet af Austin Schofield fra First Touch Football Academy.
– Vi lod ham selvfølgelig spillere med andre spillere på hans alder. Dem, der er fire, fem eller seks år. Og med det samme var han bare længder foran alle de andre. Bare meget hurtigere og meget mere ivrig efter at erobre bolden. Måden, som han sparker til bolden. Måden, han afleverer bolden. Det var så meget bedre end alle de andre, lyder det fra Schofield i klippet.
– Så vi rykkede ham op. Jeg talte med hans far, som ville forsøge at se ham an med ældre spillere. Så jeg tænkte: ‘Hvorfor ikke? Lad os se, hvordan han klarer sig.’
Går i børnehave
Stephen Deans, der er talentspejder fra Arsenal, fik herefter øjnene op for Zayn Ali Salmans utrolige talent.
– Den her knægte laver ting, der ikke burde være muligt. Måden, han sparker til bolden… det så bare for skarpt ud for et barn på den alder. Så jeg ringede til min ven, som sagde: ‘Hør her, han er fire år’. Jeg sagde: ‘No way, det er han ikke. Han kan ikke gå i børnehave. Jeg er nødt til at tale med hans forældre.’
Ifølge Stephen Deans har Zayn Ali Salman efter ankomsten til Arsenal vist, at han er et voldsomt lovende talent.
På BBC’s hjemmeside kan man se et klip fra reportagen, hvor Zayn Ali Salmans far taler om, at sønnen allerede som helt lille havde en vanvittig balance. I klippet kan man også se Zayn Ali Salman afdrible et hav af modstandere.
The four-year-old footballer scouted by Arsenal while still at nursery https://t.co/yHh8ZcAHCq
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 21, 2021
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
