Vildt: Engelsk storklub henter fire-årigt talent

Arsenal har hentet den fire-årige Zayn Ali Salman, som London-klubben har store forventninger til.



Det er ikke en nyhed, at de største klubber kæmper om fremtidens stjerner, men Arsenal må nu siges at have taget et opsigtsvækkende skridt.

Således skriver BBC, at Arsenal har hentet stortalentet Zayn Ali Salman, der dermed er den yngste spiller, der er blevet hentet til London-klubbens akademi. 

Zayn Ali Salman er således blot fire år.

Blev rykket op
BBC har lavet en reportage om Zayn Ali Salman, der blev spottet af Austin Schofield fra First Touch Football Academy.

– Vi lod ham selvfølgelig spillere med andre spillere på hans alder. Dem, der er fire, fem eller seks år. Og med det samme var han bare længder foran alle de andre. Bare meget hurtigere og meget mere ivrig efter at erobre bolden. Måden, som han sparker til bolden. Måden, han afleverer bolden. Det var så meget bedre end alle de andre, lyder det fra Schofield i klippet.

– Så vi rykkede ham op. Jeg talte med hans far, som ville forsøge at se ham an med ældre spillere. Så jeg tænkte: ‘Hvorfor ikke? Lad os se, hvordan han klarer sig.’

Går i børnehave
Stephen Deans, der er talentspejder fra Arsenal, fik herefter øjnene op for Zayn Ali Salmans utrolige talent.

– Den her knægte laver ting, der ikke burde være muligt. Måden, han sparker til bolden… det så bare for skarpt ud for et barn på den alder. Så jeg ringede til min ven, som sagde: ‘Hør her, han er fire år’. Jeg sagde: ‘No way, det er han ikke. Han kan ikke gå i børnehave. Jeg er nødt til at tale med hans forældre.’

Ifølge Stephen Deans har Zayn Ali Salman efter ankomsten til Arsenal vist, at han er et voldsomt lovende talent. 

På BBC’s hjemmeside kan man se et klip fra reportagen, hvor Zayn Ali Salmans far taler om, at sønnen allerede som helt lille havde en vanvittig balance. I klippet kan man også se Zayn Ali Salman afdrible et hav af modstandere. 





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’