Det er ikke en nyhed, at de største klubber kæmper om fremtidens stjerner, men Arsenal må nu siges at have taget et opsigtsvækkende skridt.
Således skriver BBC, at Arsenal har hentet stortalentet Zayn Ali Salman, der dermed er den yngste spiller, der er blevet hentet til London-klubbens akademi.
Zayn Ali Salman er således blot fire år.
Blev rykket op
BBC har lavet en reportage om Zayn Ali Salman, der blev spottet af Austin Schofield fra First Touch Football Academy.
– Vi lod ham selvfølgelig spillere med andre spillere på hans alder. Dem, der er fire, fem eller seks år. Og med det samme var han bare længder foran alle de andre. Bare meget hurtigere og meget mere ivrig efter at erobre bolden. Måden, som han sparker til bolden. Måden, han afleverer bolden. Det var så meget bedre end alle de andre, lyder det fra Schofield i klippet.
– Så vi rykkede ham op. Jeg talte med hans far, som ville forsøge at se ham an med ældre spillere. Så jeg tænkte: ‘Hvorfor ikke? Lad os se, hvordan han klarer sig.’
Går i børnehave
Stephen Deans, der er talentspejder fra Arsenal, fik herefter øjnene op for Zayn Ali Salmans utrolige talent.
– Den her knægte laver ting, der ikke burde være muligt. Måden, han sparker til bolden… det så bare for skarpt ud for et barn på den alder. Så jeg ringede til min ven, som sagde: ‘Hør her, han er fire år’. Jeg sagde: ‘No way, det er han ikke. Han kan ikke gå i børnehave. Jeg er nødt til at tale med hans forældre.’
Ifølge Stephen Deans har Zayn Ali Salman efter ankomsten til Arsenal vist, at han er et voldsomt lovende talent.
På BBC’s hjemmeside kan man se et klip fra reportagen, hvor Zayn Ali Salmans far taler om, at sønnen allerede som helt lille havde en vanvittig balance. I klippet kan man også se Zayn Ali Salman afdrible et hav af modstandere.
The four-year-old footballer scouted by Arsenal while still at nursery https://t.co/yHh8ZcAHCq
— BBC News (UK) (@BBCNews) October 21, 2021
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
