Er ikke i tvivl: Liverpool-legende skal afløse Solskjær i United

Ole Gunnar Solskjær gennemgår en svær tid på Old Trafford, og ifølge en af Manchester-klubbens fans bør de røde djævle fyre nordmanden og ansætte Steven Gerrard i stedet.



Manchester United tabte søndag med 1-0 til Arsenal, og Ole Gunnar Solskjærs mandskab indtager nu 15. pladsen i Premier League-tabellen. 

Og noget tyder på, at de skuffende resultater har drevet en bitter Manchester United-fan til en noget opsigtsvækkende konklusion. På radiostationen talkSPORT fik man i programmet Boot Room således et opkald fra en Manchester United-fan, der opfordrede til, at de røde djævle fyrer Ole Gunnar Solskjær og ansætter Steven Gerrard i stedet. 

Ifølge Manchester United-tilhængeren, Brett, er en ansættelse af Gerrard således en ‘no-brainer’, selvom Rangers-bossen er en kæmpe legende i Liverpool, hvor han mellem 1998 og 2015 opnåede hele 708 optrædener. 

– Hvis det var mig, så ville jeg sprænge banken og gå efter Steven Gerrard som Oles afløser, lød det således fra Brett.

‘Money talks’
Darren Ambrose, der arbejder som ekspert for talkSPORT, havde svært ved at tro sine egne ører.

– Hvad? Liverpool-legenden skal være træner for Manchester United? lød det således fra den forvirrede Ambrose.

Manchester United-tilhængeren Brett lod sig dog ikke slå ud af den noget skeptiske reaktion på hans forslag.

– Hør nu her… money talks. Den her fyr (Gerrard, red.) har en klar identitet, i forhold til hvordan han ønsker at spille. Han kan motivere spillerne. Det er en no-brainer

talkSPORT-eksperten Alex Crook fik dog hurtigt lukket ned for Bretts plan.

– Der kan siges to ting om det her. Den ene er: Jeg kan på ingen som helst måde forestille mig, at Steven Gerrard, der lever og ånder for Liverpool, overhovedet ville overveje at tage det job. Og den anden er: Jeg kender ikke specielt mange United-fans, der ville byde ham velkommen på Old Trafford. Jeg har meget svært ved at se logikken i det her forslag. 





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

FC Midtjylland henter ny back



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig