Eriksen kom i tanke om Spurs-episode midt i Inter-kamp: – Jeg har haft mareridt

Christian Eriksen måtte i sidste uges 1-0-sejr over Atalanta losse bolden ud af farezonen i slutsekunderne. Og i netop dét sekund kom den danske landsholdsstjerne til at tænke tilbage på én ganske særlig kamp, hvor han var tæt på at ende som den ultimative skurk.



Efter en meget svær start i Inter ser Christian Eriksen efterhånden ud til at være faldet til i Inter, hvor danskeren i de seneste måneder pludselig er blevet en vigtig spiller. 

Og i et interview med DAZN har Christian Eriksen nu talt om tilværelsen i Inter, som i lang var præget af manglende tillid fra Antonio Conte. Alt er dog bedre nu, forsikrer den danske tekniker.

– Nu kender han mig, og jeg kender ham. Heldigvis får jeg muligheden for at spille mere, og det gør mig glad, lyder det nu fra Christian Eriksen. 

Kom til at tænke på City-kamp
Italienske medier som La Gazzetta dello Sport og Tuttomercatoweb dedikerede i sidste uge markant spalteplads til én særlig Christian Eriksen-aktion i tillægstiden af 1-0-sejren over Atalanta. Her befandt den ellers så elegante danske midtbanespiller sig pludselig i en situation, hvor bolden bare skulle losses så langt væk som overhovedet muligt, da bolden landede foran ham i Inters tætpakkede felt.

Og i interviewet med DAZN fortæller Eriksen, at han i den situation pludselig kom til at tænke på Tottenhams 4-3-nederlag til Manchester City i Champions League-kvartfinalen i 2018/19-sæsonen. Tottenham gik videre på reglen om udebanemål, selvom Christian Eriksen i tillægstiden var ved at ødelægge det hele for Mauricio Pochettinos tropper, da danskeren mistede bolden, hvilket førte til et mål af Raheem Sterling, der dog blev annulleret af VAR. Og den situation kom Eriksen altså til at tænke tilbage på i de sidste sekunder af Atalanta-kampen.

– Jeg fik det her billede inde i mit hoved. Det var i kampens sidste minutter, vi var foran og vi måtte kæmpe for det. Det var, da jeg var i Tottenham, hvor vi mødte Manchester City i kvartfinalen i Champions League. Jeg fik ikke clearet bolden, og de scorede. Men VAR reddede mig heldigvis, og siden da har jeg haft mareridt om det. Ja, jeg kom til at tænke på det, og jeg husker det stadig, lyder det således fra Eriksen.

I interviewet slår Christian Eriksen samtidig fast, at han ikke bryder sig om at skulle losse bolden ud af farezonen, da han foretrækker ordentlige afleveringer. Den danske Inter-stjerne er ikke med, når det danske landshold på torsdag indleder VM-kvalifikationen med en udekamp mod Israel. Det kan du læse mere om her





Hvem ellers? Alle pengene værd




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Blæst bagover af dansk stjerne

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Nu topper AC Horsens 1. division

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Stor ændring på landsholdet

En fynsk kongetransfer!



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Premier League-fyring på vej? 

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Dansk tennis-ydmygelse

Dansker i stort kinesisk eventyr

FC København – Silkeborg IF

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Rigtig skidt for Hermansen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Randers FC – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

– Jeg vil vinde Champions League