Inter og Milan mødes på søndag i et regulært topbrag, hvor der er lagt op til en interessant duel mellem Christian Eriksen og Simon Kjær.
Ifølge Sky Sport er Christian Eriksen således udset til at skulle udgøre Inters mitdbane med Nicolo Barella og Marcelo Brozovic, selvom Arturo Vidal skulle være tæt på komme sig over sin skade.
Det vigtigste ‘indkøb’
Det er ikke mere end få uger siden, at Eriksen befandt sig helt ude i periferien af Inters hold. Og den 29-årige danskers opblomstring er da også ganske overraskende, lyder det fra det italienske medie Sport Mediaset. Her peger man således på, at det var netop mod Milan, at Eriksen fik leveret det øjebliks genialitet, der har bragt ham ind i varmen i Inter. I Coppa Italia-derbyet den 26. januar blev Eriksen således matchvinder i overtiden, da han smækkede et frispark i netmaskerne.
– Fra et derby til det næste er Eriksens verden i Inter blevet vendt fuldstændigt på hovedet. Fra et fremmedobjekt i truppen, som typisk blev kastet ind til sidst i kampene, når Conte var nødt til at satse, har danskeren nu udviklet sig til det bedste ‘indkøb’ i vinterens transfervindue, skriver Sport Mediaset således.
– Og ikke kun på banen. Nu forstår og taler han italiensk. Han orkestrerer spillet, han afleverer, han løber, og han erobrer bolden. Det virker til, at Antonio Conte er overbevist om igen at gøre brug af ham fra start i derbyet, således at der bliver genvalg til de elleve spillere, der startede inde mod Lazio. Inklusive Perisic. Vidal træner alene, på grund af sin knæskade, som han endnu ikke er kommet sig over.
– Eriksen er endnu engang klar til at udfordre Milan, efter at han sendte dem ud af Coppa Italia med sit første ‘italienske’ frisparksmål, som fuldstændigt forvandlede hans ophold i Inter. For at erobre Inter fuldstændigt og sikre sin plads skal danskeren lede holdet i det vigtigste derby i 10 år.
Opgøret mellem Inter og Milan spilles på søndag klokken 15. Der bliver også tale om et interessant gensyn mellem Romelu Lukaku og Zlatan Ibrahimovic, efter at belgieren i det seneste derby råbte ‘fuck dig og din kone’ efter svenskeren, der senere fik rødt kort.

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Jordan Henderson til lægetjek

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Bo Henriksen tæt på dansk profil

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

FC København henter stortalent i Malmö FF

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Tottenham præsenterer FC København-emne

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil