Eriksen som defensiv midtbanespiller? – Ja, spørg bare De Boer

Antonio Conte vil afprøve Christian Eriksen i en defensiv rolle, og La Gazzetta dello Sport minder om, at danskeren har erfaring fra den position fra sin tid i Ajax.



Antonio Conte havde inden onsdagens Coppa Italia-opgør mod Fiorentina varslet, at han ville afprøve Christian Eriksen i den tilbagetrukkede regista-rolle på midtbanen.

Den danske landsholdsstjerne har i de seneste mange år typisk figureret på den offensive midtbane, men ifølge Milano-avisen La Gazzetta dello Sport er det ikke så besynderligt at afprøve Eriksen i en Pirlo-agtig rolle. Under overskriften ‘Eriksen som regista? Det kan han godt… hvis du spørger De Boer’ tog La Gazzetta dello Sport således taget et kig tilbage på Christian Eriksens karriere, få timer før onsdagens 1/8-finale. 

– Conte gør et nyt forsøg med danskeren i pokalturneringen, mod den samme modstander, som spilleren fik sin debut i Italien mod. Men i en anden rolle. En rolle, der dog ikke er helt ny for den tidligere Spurs-spiller.

– Dette Fiorentina-Inter-opgør har for Christian Eriksen nærmest karakter af ‘første gang’. Han har fået en ny rolle, som varslet af Conte: ‘Vi har arbejdet på en ny position, i området, hvor Brozovic spiller. Jeg forventer store ting fra ham.’ Der er næsten tale om en form for debut, efter et år på sidelinien. Samme måned, samme modstander, samme turnering. 

– Eriksens debut i Inter-trøjen fandt således sted den 29. januar 2020 på San Siro, mod Fiorentina i Coppa Italia-kvartfinalen. Fansene var euforiske over indkøbet, som blev indskiftet ved stillingen 1-1, inden Barellas sejrsmål. Det virker i dag som en helt anden verden. Indtil videre har fortællingen bevæget sig i en uhelt uventet retning. Nu, praktisk talt et år senere, er der en mulighed for en frisk start og begyndelsen på et nyt kapitel. 

– En ny rolle i Nerazzurri-trøjen, men ikke en helt ny rolle for danskeren. Spørg blot Frank de Boer, der som Ajax-træner i stigende grad trak spilleren fra Middelfart længere tilbage på banen. Eriksen var oprindeligt offensiv midtbanespiller, men blev ofte brugt som venstre kant, og senere oftere og oftere som en spilfordeler, der var positioneret foran bagkæden. 

– Pochettino udfoldede danskerens talent ved at rykke ham tættere på modstanderens mål, hvor han fik total frihed til at slå sig løs foran modstanderens felt. Færre meter foran ham, og færre taktiske forpligtelser i de elementer af spillet, der ikke har med afleveringer at gøre. 

– Det fungerede ikke under Conte. Efter lockdown-perioden forsøgte Inter sig med 3-4-1-2-formationen, for at give plads til Eriksen. Men danskeren overbeviste ikke. Tilbagegangen til 3-5-2-formationen har ødelagt ethvert håb om at se den tidligere Spurs-spiller som offensiv spilfordeler. Hvem ville have troet det, den 29. januar 2020? Alt har ændret sig nu. Fra San Siros rungende larm til stilheden på Franchi (Fiorentinas stadion, red.) har Christian fået en ny chance til at vise sig frem. I den samme måned, mod den samme modstander og i den samme turnering, som han fik sin første kamp for Inter i. En cirkel ser ud til at være bragt til ende. Åbner der sig en ny? 

Konklusionen efter Inters 2-1-sejr var, at Christian Eriksen ikke ligefrem var en bragende succes i sin tilbagetrukkede rolle, men at der muligvis er noget at arbejde videre med for Inter, Eriksen og Conte. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag