Efter Inters 3-0-sejr over Milan er der i den italienske presse blevet gjort meget ud af Christian Eriksens og Ivan Perisic’ overbevisende indtog i Antonio Contes foretrukne startellever.
Begge stjerner var egentlig blevet forkastet af Conte, men skæbnen har altså taget en lykkelig drejning for dem begge. I en længere taktisk analyse af Inters venstreside konkluderede La Gazzetta dello Sport onsdag således, at der nu er 11 sikre spillere på Inters holdkort, hvor der før kun var ni.
Perisic er afhængig af Eriksen
Og også Calciomercato har peget på Eriksens og Perisic’ store betydning for Inter i søndagens Milano-derby.
– Nye kombinationer: Perisic’ tilstedeværelse i venstresiden bør ikke analyseres ude af kontekst. En ting er at spille med en gruppe som Bastoni-Vidal-Perisic eller Bastoni-Gagliardini-Perisic. Noget andet er at have Eriksen og Perisic i samme side, lyder det fra Calciomercato, der peger på, at Eriksen og Perisic afleverede til hinanden hele 14 gange i opgøret.
Sublimt lavet af Eriksen
Særligt Lautaro Martinez’ 2-0-mål understregede vigtigheden af Eriksen og Perisic, lyder det fra Calciomercato.
– Her så vi den anden trussel i venstresiden, Perisic-toget. I sig selv er det ikke nok, idet der er brug for et kvalitets-bindeled: Eriksen. Afleveringen fra Hakimi til danskeren iscenesatte en tre-mod-en-situation mod stakkels Calabria. Man må også spørge sig selv, hvorfor Perisic får så meget plads. Prøv at se hvor Saelemaekers er i starten af sekvensen – han forsøger at indhente Eriksen. Perisic står fri, fordi Pioli vil presse højt. Og med Perisic’ tilstedeværelse fik Inter taget på Milan.
– Og nu må i undskylde mig, men Eriksens boldbehandling og positionering fortjener vores fulde opmærksomhed. Faktisk er der indtil nu ikke blevet givet nok opmærksomhed til det, han gjorde i denne situation. Han fik en meget svær aflevering fra Hakimi, som han lige skulle have under kontrol. Først tæmmede han bolden ned i græsset, hvorefter han ventede på, at bolden kom ned igen, så han kunne tæmme den med siden af hovedet. Køligt lavet i en hurtigt eksekveret sekvens.
– Og her kommer vi så til den situation, hvor jeg tror, at mange missede Eriksens genistreg. Inden venstrebens-afleveringen til Perisic, der kom i høj fart, lod danskeren som om, at han ville aflevere med højrebenet. Tag et kig på Calabrias positionering og kropsholdning i forhold til modspillerne. Der er stor forskel på at aflevere med højrebenet eller venstrebenet i den situation.
– Med Eriksens aflevering med venstrebenet får Perisic en langt større fordel i forhold til Calabaria. Først og fremmest fordi Calabria, i modsætning til få sekunder før, læner kroppen mod bolden (for at kunne blokere Eriksens skud), og derudover fordi, at Perisic nu er kommet ind bag Calabria. Danskeren stoppede op i et sekund for at vente på holdkammeraten. Her vi ser betydningen af, at have Eriksen med i angrebet.
Inters næste kamp er mod Genoa på søndag. Eriksen og kompagni har et forspring på fire point ned til Milan, der ligger på andenpladsen i Serie A-tabellen.
(Fotos: Calciomercato.com).

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Spår vanvidstransfer: ‘Jeg er helt sikker’

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Her er Pione Sistos løn

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Følger varm dansk bomber

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Klokkeklar Højlund-besked

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Så fik han hul på bylden

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

FC København har taget kontakt

Lurer på dansk angrebskomet

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Fremhæver Brøndby-trio

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Blæst bagover af Thomas Frank

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Drømmedag for Jonas Vingegaard