Med to point i de første tre kampe fik Jakob Poulsen en halvdårlig start som AGF-træner.
Siden da har århusianerne dog på næsten sensationel vis gjort rent bord i Superligaen med hele otte sejre i træk, hvilket aktuelt placerer AGF på førstepladsen i Danmarks bedste række, fire point foran FC Midtjylland på andenpladsen.
Søndag blev det til en 3-1-sejr over Silkeborg IF, og i podcasten ‘Vores Liga’ roser den tidligere AGF-assistenttræner Morten Karlsen århusianernes præstationer.
– Nu er det otte sejre i træk. Jeg tror, at det var i 97/98-sæsonen, at vi fik Brøndby-rekorden med 12 sejre i træk. Jeg tror bare lige, jeg vil nævne hvor svært det er at vinde tre kampe i streg i Superligaen.
– Det er en ekstremt tæt liga, så at have gået otte kampe med otte sejre… jeg synes ikke, at det får nok kredit. Jeg synes virkelig, at det er imponerende, og jeg håber faktisk, at det fortsætter, for det er en fed historie, lyder det i podcasten fra Morten Karlsen, der som bekendt var cheftræner i Superligaen i sidste sæson, hvor han stod i spidsen for Lyngby Boldklub.

Morten Karlsen er særdeles imponeret over AGF (Foto: Alamy).
Roser Jakob Poulsen
Morten Karlsen peger herefter på det aspekt ved AGF’s succes, der imponerer ham mest.
– Det er jo basically de samme spillere fra sidste år. Nu har vi været lidt inde på spillerne i Vejle og fremgangen i deres udvikling, men Arnstad… jeg føler, at det er en ny signing. Tobias Bech synes jeg altid er god, på hans måde. Men der er virkelig nogle greb og nogle ændringer i deres positioner, som gør, at den enkelte spillers kvaliteter kommer mere frem, og de er mere homogene, siger Morten Karlsen og fortsætter:
– Sidste år var det jo venstre wingback Gift Links, der var deres største profil, og ham det hele skulle komme fra. Nu har de lidt flere våben og det tror jeg også, at Patrick Mortensen er glad for. At der foregår lidt mere rundt omkring ham. Han skal nok lave sine mål. Så dét synes jeg egentlig er det mest imponerende, at det er de samme spillere, som så lidt træge og lidt tunge ud i foråret.
Efter landskampspausen venter der AGF et svært program, med en udekamp mod Brøndby efterfulgt af en hjemmekamp mod FC Nordsjælland og derefter en udekamp mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM