– Det får ikke nok kredit

I podcasten 'Vores Liga' kommer Morten Karlsen med stor ros til AGF.



Med to point i de første tre kampe fik Jakob Poulsen en halvdårlig start som AGF-træner.

Siden da har århusianerne dog på næsten sensationel vis gjort rent bord i Superligaen med hele otte sejre i træk, hvilket aktuelt placerer AGF på førstepladsen i Danmarks bedste række, fire point foran FC Midtjylland på andenpladsen.

Søndag blev det til en 3-1-sejr over Silkeborg IF, og i podcasten ‘Vores Liga’ roser den tidligere AGF-assistenttræner Morten Karlsen århusianernes præstationer.

– Nu er det otte sejre i træk. Jeg tror, at det var i 97/98-sæsonen, at vi fik Brøndby-rekorden med 12 sejre i træk. Jeg tror bare lige, jeg vil nævne hvor svært det er at vinde tre kampe i streg i Superligaen.

– Det er en ekstremt tæt liga, så at have gået otte kampe med otte sejre… jeg synes ikke, at det får nok kredit. Jeg synes virkelig, at det er imponerende, og jeg håber faktisk, at det fortsætter, for det er en fed historie, lyder det i podcasten fra Morten Karlsen, der som bekendt var cheftræner i Superligaen i sidste sæson, hvor han stod i spidsen for Lyngby Boldklub.

Morten Karlsen er særdeles imponeret over AGF (Foto: Alamy).

Roser Jakob Poulsen

Morten Karlsen peger herefter på det aspekt ved AGF’s succes, der imponerer ham mest.

– Det er jo basically de samme spillere fra sidste år. Nu har vi været lidt inde på spillerne i Vejle og fremgangen i deres udvikling, men Arnstad… jeg føler, at det er en ny signing. Tobias Bech synes jeg altid er god, på hans måde. Men der er virkelig nogle greb og nogle ændringer i deres positioner, som gør, at den enkelte spillers kvaliteter kommer mere frem, og de er mere homogene, siger Morten Karlsen og fortsætter:

– Sidste år var det jo venstre wingback Gift Links, der var deres største profil, og ham det hele skulle komme fra. Nu har de lidt flere våben og det tror jeg også, at Patrick Mortensen er glad for. At der foregår lidt mere rundt omkring ham. Han skal nok lave sine mål. Så dét synes jeg egentlig er det mest imponerende, at det er de samme spillere, som så lidt træge og lidt tunge ud i foråret.

Efter landskampspausen venter der AGF et svært program, med en udekamp mod Brøndby efterfulgt af en hjemmekamp mod FC Nordsjælland og derefter en udekamp mod FC Midtjylland.



Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kongesæson – de køber Pep Biel

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Viborg FF – Vejle Boldklub

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Lyngby går alene i front

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Jeg vil være den bedste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona