FC Midtjylland kan kalde sig pokalmestre efter en tæt og intens pokalfinale mod OB torsdag eftermiddag.
Braget på Brøndby Stadion blev afgjort i straffesparkskonkurrence, hvor FCM-målmand David Ousted blev den store helt med to redninger.
Forinden var 120 minutter forløbet med adskillige store chancer i begge ender, men der skulle en duel fra 11-meterpletten til for at fremkalde scoringer.
Det er anden gang, at FC Midtjylland vinder pokalturneringen. Første gang var i 2019, hvor triumfen også blev en realitet efter en straffegyser.
Dengang blev opgøret spillet i Parken, men siden er den blevet rykket rundt.
Rundturen fortsatte i år til Brøndby, og de to holds fans sørgede i hver sin ende for at skabe en imponerende ramme om kampen.
De blå- og hvidstribede OB-fans havde indtaget den ende, der normalt huser Brøndbys mest inkarnerede tilhængere, og de måtte spejde langt efter de fleste af chancerne.
OB angreb nemlig ned mod de midtjyske fans og var farligst i kampens første 45 minutter.
Den offensive opstilling med Emmanuel Sabbi, Mads Frøkjær, Sander Svendsen og Issam Jebali gjorde flere gange ondt på midtjyderne, når de blev fanget i omstillinger.
Særligt Sabbi fik serveret en bunke gode muligheder, men skarpheden var ikke prangende.
Første gang missede han sin førsteberøring og faldt. Anden gang fik han ikke gjort nok ved et perfekt indlæg fra højre, og mod slutningen af halvlegen hamrede han bolden over mål efter en indøvet hjørnesparkskombination.
Mens OB var hyppige gæster i FC Midtjyllands felt, viste flere af midtjyderne glimt af deres høje individuelle niveau.
En af forårets helt store profiler, Anders Dreyer, kom fri til afslutning i feltet efter 35 minutter, men hans flade forsøg gik forbi fjerneste stolpe.
De lidt over 23.000 tilskuere holdt humøret højt trods fraværet af mål, og fem minutter inde i anden halvleg ramte stemningen kogepunktet, da Frøkjær slap igennem og væltede.
OB-fansene var svært uenige med kampdommer Sandi Putros, der trods heftige protester undlod at fløjte for straffespark.
Forinden havde Edward Chilufya haft FC Midtjyllands bedste chance, men hans hovedstød gik forbi mål.
Regnen begyndte at piske ned over Brøndby Stadion, mens den intense kamp om initiativet fortsatte på den snorlige grønsvær.
En af opgørets største chancer tilfaldt OB’s Sander Svendsen, men nordmanden kunne ikke styre sin flugter i mål efter et hjørnespark.
Dødbolde førte til flere farlige situationer, og heller ikke Sabbi formåede at dirigere et perfekt indlæg fra Jebali i mål et kvarter før tid.
Med få minutter igen af den ordinære spilletid fik Jakob Breum en stor chance for at blive helt, men han brændte på FCM-målmand David Ousted, og så endte det med forlænget spilletid.
FC Midtjylland virkede til at have mest tilbage i tanken og kunne sagtens være kommet foran få minutter inde i forlængelsen.
Efter småspil mellem Dreyer og Evander afsluttede sidstnævnte, men nær stregen stod Jørgen Skjelvik og afværgede.
FCM sværmede om OB-feltet og var millimeter fra at tage føringen med ti minutter igen. Evander hamrede på overliggeren, før OB-keeper Hans Christian Bernat måtte diske op med en stor redning på et Dreyer-forsøg.
Straffesparkskonkurrencens to første forsøg blev udnyttet, før Ayo Simon Okosun og indskiftede Erik Sviatchenko brændte ned mod OB’s fans.
Ousted reddede nok et forsøg – denne gang fra Kasper Larsens fod – og så kunne Evander sætte det endegyldige punktum med scoringen til 4-3.
/ritzau/
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
