FC Midtjylland kan kalde sig pokalmestre efter en tæt og intens pokalfinale mod OB torsdag eftermiddag.
Braget på Brøndby Stadion blev afgjort i straffesparkskonkurrence, hvor FCM-målmand David Ousted blev den store helt med to redninger.
Forinden var 120 minutter forløbet med adskillige store chancer i begge ender, men der skulle en duel fra 11-meterpletten til for at fremkalde scoringer.
Det er anden gang, at FC Midtjylland vinder pokalturneringen. Første gang var i 2019, hvor triumfen også blev en realitet efter en straffegyser.
Dengang blev opgøret spillet i Parken, men siden er den blevet rykket rundt.
Rundturen fortsatte i år til Brøndby, og de to holds fans sørgede i hver sin ende for at skabe en imponerende ramme om kampen.
De blå- og hvidstribede OB-fans havde indtaget den ende, der normalt huser Brøndbys mest inkarnerede tilhængere, og de måtte spejde langt efter de fleste af chancerne.
OB angreb nemlig ned mod de midtjyske fans og var farligst i kampens første 45 minutter.
Den offensive opstilling med Emmanuel Sabbi, Mads Frøkjær, Sander Svendsen og Issam Jebali gjorde flere gange ondt på midtjyderne, når de blev fanget i omstillinger.
Særligt Sabbi fik serveret en bunke gode muligheder, men skarpheden var ikke prangende.
Første gang missede han sin førsteberøring og faldt. Anden gang fik han ikke gjort nok ved et perfekt indlæg fra højre, og mod slutningen af halvlegen hamrede han bolden over mål efter en indøvet hjørnesparkskombination.
Mens OB var hyppige gæster i FC Midtjyllands felt, viste flere af midtjyderne glimt af deres høje individuelle niveau.
En af forårets helt store profiler, Anders Dreyer, kom fri til afslutning i feltet efter 35 minutter, men hans flade forsøg gik forbi fjerneste stolpe.
De lidt over 23.000 tilskuere holdt humøret højt trods fraværet af mål, og fem minutter inde i anden halvleg ramte stemningen kogepunktet, da Frøkjær slap igennem og væltede.
OB-fansene var svært uenige med kampdommer Sandi Putros, der trods heftige protester undlod at fløjte for straffespark.
Forinden havde Edward Chilufya haft FC Midtjyllands bedste chance, men hans hovedstød gik forbi mål.
Regnen begyndte at piske ned over Brøndby Stadion, mens den intense kamp om initiativet fortsatte på den snorlige grønsvær.
En af opgørets største chancer tilfaldt OB’s Sander Svendsen, men nordmanden kunne ikke styre sin flugter i mål efter et hjørnespark.
Dødbolde førte til flere farlige situationer, og heller ikke Sabbi formåede at dirigere et perfekt indlæg fra Jebali i mål et kvarter før tid.
Med få minutter igen af den ordinære spilletid fik Jakob Breum en stor chance for at blive helt, men han brændte på FCM-målmand David Ousted, og så endte det med forlænget spilletid.
FC Midtjylland virkede til at have mest tilbage i tanken og kunne sagtens være kommet foran få minutter inde i forlængelsen.
Efter småspil mellem Dreyer og Evander afsluttede sidstnævnte, men nær stregen stod Jørgen Skjelvik og afværgede.
FCM sværmede om OB-feltet og var millimeter fra at tage føringen med ti minutter igen. Evander hamrede på overliggeren, før OB-keeper Hans Christian Bernat måtte diske op med en stor redning på et Dreyer-forsøg.
Straffesparkskonkurrencens to første forsøg blev udnyttet, før Ayo Simon Okosun og indskiftede Erik Sviatchenko brændte ned mod OB’s fans.
Ousted reddede nok et forsøg – denne gang fra Kasper Larsens fod – og så kunne Evander sætte det endegyldige punktum med scoringen til 4-3.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Jakob Poulsen med dyster melding
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
