Ex-FCK’er midt i orkanens øje: Ikke optimalt

Den tidligere FC København-keeper Kalle Johnsson oplever på nærmeste hold, hvordan det er at være i kriseramte Bordeaux.



Kalle Johnsson skiftede i sommer FC København ud med Bordeaux, men tilværelsen i det sydfranske har langt fra været en dans på roser for den svenske keeper.

I sidste sæson missede traditionsklubben oprykning til Ligue 1 i sidste spillerunde, da man blev taberdømt mod Rodez, fordi en Bordeaux-tilhænger angreb en Rodez-spiller, og i denne sæson ligger klubben i bunden af den næstbedste franske række – blot to point over nedrykningsstregen.

For nyligt udtrykte 50 af klubbens samarbejdspartnere desuden deres utilfredshed med situationen, og Johnsson erkender, at den voldsomme turbulens påvirker holdet. 

– Det er måske ikke helt optimalt, når man kommer til en klub med lidt dårlige resultater, trænerskifte og turbulens omkring klubben. Bordeaux er stadig Bordeaux, en stor klub, der ikke burde være i Ligue 2, og fansene er ikke glade for at være her.

– Jeg har ikke hørt, at samarbejdspartnere har skrevet et brev, men der er stor interesse for klubben, og alle ønsker, at klubben skal være i den bedste række. En start som denne i Ligue 2 gør det ikke bedre, og taget i betragtning, at klubben var så tæt på oprykning sidste år, gør det endnu tungere. 

– Jeg bemærker også, at alle virkelig gerne vil slå Bordeaux. Det føles, som om alle hold får et boost med fans og alt det omkring. Sådan er det at være i en stor klub, siger han til Fotbollskanalen.

I starten af november blev Johnsson og co. også direkte konfronteret af en gruppe fans efter et skuffende 3-1-nederlag til Bastia.

– Der har været nogle konfrontationer. Da vi kom hjem fra Bastia og landede i en lidt mindre lufthavn dagen efter, var der 20-25 fans. De ville gerne have en snak med os, så vi kunne ikke komme derfra i et stykke tid. De var frustrerede og ville gerne have en snak med os, hvilket de fik, så der var ikke mere i det. Jeg forstår, at de er frustrerede.

I den efterfølgende kamp hjemme mod Annecy luftede en række fans igen deres utilfredshed. Bordeaux vandt dog kampen 3-1.

– De var utilfredse og piftede af os stort set hele kampen fra opvarmning til slutfløjt. Ikke alle piftede, men nogle ville vise deres utilfredshed og havde x antal bannere med. Der er lidt negativ stemning, men jeg forsøger at være positiv og sprede positivitet. Det vil vores cheftræner også. Vi kommer videre med positivitet, et smil på læberne og hårdt arbejde. Så vender vi det her.

Kalle Johnsson har spillet tre kampe for franskmændene.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser 18-årig FCK-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner