,

Får ekstra transfer-millioner efter USA-køb

Spillerbudgetter: Silkeborg IF har fået ny ejer, og det betyder flere penge i kisten til transfers og lønninger, uden at vi skal forvente Kent Nielsen og sportschef Jesper Stüker gå amok i indkøb.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Denne gang er det Silkeborg IF, vi undersøger nærmere på, efter klubben i december blev opkøbt af amerikanske Trivela Group.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 34 millioner kroner (Nummer 9 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Tilsyneladende langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 5-9

Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.

Vinterens handler
Køb: 2
Salg: 22
Dyreste nye spiller: Sofus Berger fra Viborg FF
Største salg: Oliver Sonne med sit skifte til Burnley

LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Analyse af handlerne
Efter sidste sommers mange handler var det måske forventet, at Silkeborg IF ville tage det roligt i dette transfervindue, men helt så roligt var måske alligevel en overraskelse, især efter klubben blev solgt til amerikanske Trivela Group i de sidste dage i 2024.

Oliver Sonne er solgt til Burnley, Sofus Berger er købt i Viborg til midtbanen, men noget overraskende kom der ikke en ny højre back i stedet for kraftværket med fjerne rødder i Peru.

SIF har afsøgt markedet men endte ikke med at betale det, klubber krævede for deres højre backs velvidende, at førnævnte Sonne jo var blevet solgt dyrt.

Så de backpositioner er helt sikkert ikke noget, fansene er trygge ved, hvilket cheftræner Kent Nielsen og hans stab så vil og skal være fløjtende ligeglade med – de har før fået gode halve og hele sæsoner ud af hold, vi i omverdenen ikke troede på, og der er den nuværende, stærke Silkeborg-trup selvfølgelig slet ikke.

Rasmus Thelander stoppede også, men med Alexander Busch og Pontus Rödin tilbage ved godt fodbold-helbred giver det fin mening, at Thelander nu er draget til overlevelses-fejden i Lyngby.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner

Der kan blive skruet op, men Silkeborg IF kommer næppe til at gå amok på transfermarkedet men bruger de nye midler på faciliteter og stabsfunktioner.

Rammer
Inden for rimelighedens grænser er der råd til at bygge de nye faciliteter, man gerne vil have, hvad end det så er træningsbaner, tilføjelser til akademiet, eller hvad det er.

Analyse
Trivela Group har som nye ejere af Silkeborg IF været tydelige omkring, at klubben skal fortsætte på samme kurs som de seneste år.

Der skal ikke laves en masse om - nu er der bare penge til at bygge infrastrukturen hurtigere op og til at øge spillerbudgettet støt og roligt.

Der kommer nok en dag, hvor der sker flere forandringer, og det er ikke for ingenting, Trivela Group ejer flere klubber.

Men her i 2025 bliver der næppe lavet revolutioner.

Spillerbudgettet stiger sandsynligvis ligesom det gør hos konkurrenterne, men i SIF tilfælde betyder det kun, at man kan betale en million mere end sidste år i transfers og lidt ekstra i lønninger.

Der er gode spillere i Silkeborg, men efter to år med mange salg og Trivelas penge giver det mening, man holder på spillerne og presser priserne op.

Men træerne vokser heller ikke ind i himlen. Trivela befæster Silkeborg i Superligaens midterfelt men rykker dårligt nok nålen sammenlignet med topholdene.

Så forvent ikke store handler, hvor man udfordrer AGF og FCN på transfermarkedet, for slet ikke at nævne de tre største klubber.

Men SIF sidder fast i Superligaens midterfelt, så længe man spiller kortene fornuftigt.



Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

‘Har lukket munden på kritikerne’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind