Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Denne gang er det Silkeborg IF, vi undersøger nærmere på, efter klubben i december blev opkøbt af amerikanske Trivela Group.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 34 millioner kroner (Nummer 9 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Tilsyneladende langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 5-9
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
Vinterens handler
Køb: 2
Salg: 22
Dyreste nye spiller: Sofus Berger fra Viborg FF
Største salg: Oliver Sonne med sit skifte til Burnley
LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Efter sidste sommers mange handler var det måske forventet, at Silkeborg IF ville tage det roligt i dette transfervindue, men helt så roligt var måske alligevel en overraskelse, især efter klubben blev solgt til amerikanske Trivela Group i de sidste dage i 2024.
Oliver Sonne er solgt til Burnley, Sofus Berger er købt i Viborg til midtbanen, men noget overraskende kom der ikke en ny højre back i stedet for kraftværket med fjerne rødder i Peru.
SIF har afsøgt markedet men endte ikke med at betale det, klubber krævede for deres højre backs velvidende, at førnævnte Sonne jo var blevet solgt dyrt.
Så de backpositioner er helt sikkert ikke noget, fansene er trygge ved, hvilket cheftræner Kent Nielsen og hans stab så vil og skal være fløjtende ligeglade med – de har før fået gode halve og hele sæsoner ud af hold, vi i omverdenen ikke troede på, og der er den nuværende, stærke Silkeborg-trup selvfølgelig slet ikke.
Rasmus Thelander stoppede også, men med Alexander Busch og Pontus Rödin tilbage ved godt fodbold-helbred giver det fin mening, at Thelander nu er draget til overlevelses-fejden i Lyngby.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner
Der kan blive skruet op, men Silkeborg IF kommer næppe til at gå amok på transfermarkedet men bruger de nye midler på faciliteter og stabsfunktioner.
Rammer
Inden for rimelighedens grænser er der råd til at bygge de nye faciliteter, man gerne vil have, hvad end det så er træningsbaner, tilføjelser til akademiet, eller hvad det er.
Analyse
Trivela Group har som nye ejere af Silkeborg IF været tydelige omkring, at klubben skal fortsætte på samme kurs som de seneste år.
Der skal ikke laves en masse om - nu er der bare penge til at bygge infrastrukturen hurtigere op og til at øge spillerbudgettet støt og roligt.
Der kommer nok en dag, hvor der sker flere forandringer, og det er ikke for ingenting, Trivela Group ejer flere klubber.
Men her i 2025 bliver der næppe lavet revolutioner.
Spillerbudgettet stiger sandsynligvis ligesom det gør hos konkurrenterne, men i SIF tilfælde betyder det kun, at man kan betale en million mere end sidste år i transfers og lidt ekstra i lønninger.
Der er gode spillere i Silkeborg, men efter to år med mange salg og Trivelas penge giver det mening, man holder på spillerne og presser priserne op.
Men træerne vokser heller ikke ind i himlen. Trivela befæster Silkeborg i Superligaens midterfelt men rykker dårligt nok nålen sammenlignet med topholdene.
Så forvent ikke store handler, hvor man udfordrer AGF og FCN på transfermarkedet, for slet ikke at nævne de tre største klubber.
Men SIF sidder fast i Superligaens midterfelt, så længe man spiller kortene fornuftigt.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER