Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Denne gang er det Silkeborg IF, vi undersøger nærmere på, efter klubben i december blev opkøbt af amerikanske Trivela Group.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 34 millioner kroner (Nummer 9 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Tilsyneladende langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 5-9
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
Vinterens handler
Køb: 2
Salg: 22
Dyreste nye spiller: Sofus Berger fra Viborg FF
Største salg: Oliver Sonne med sit skifte til Burnley
LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Efter sidste sommers mange handler var det måske forventet, at Silkeborg IF ville tage det roligt i dette transfervindue, men helt så roligt var måske alligevel en overraskelse, især efter klubben blev solgt til amerikanske Trivela Group i de sidste dage i 2024.
Oliver Sonne er solgt til Burnley, Sofus Berger er købt i Viborg til midtbanen, men noget overraskende kom der ikke en ny højre back i stedet for kraftværket med fjerne rødder i Peru.
SIF har afsøgt markedet men endte ikke med at betale det, klubber krævede for deres højre backs velvidende, at førnævnte Sonne jo var blevet solgt dyrt.
Så de backpositioner er helt sikkert ikke noget, fansene er trygge ved, hvilket cheftræner Kent Nielsen og hans stab så vil og skal være fløjtende ligeglade med – de har før fået gode halve og hele sæsoner ud af hold, vi i omverdenen ikke troede på, og der er den nuværende, stærke Silkeborg-trup selvfølgelig slet ikke.
Rasmus Thelander stoppede også, men med Alexander Busch og Pontus Rödin tilbage ved godt fodbold-helbred giver det fin mening, at Thelander nu er draget til overlevelses-fejden i Lyngby.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner
Der kan blive skruet op, men Silkeborg IF kommer næppe til at gå amok på transfermarkedet men bruger de nye midler på faciliteter og stabsfunktioner.
Rammer
Inden for rimelighedens grænser er der råd til at bygge de nye faciliteter, man gerne vil have, hvad end det så er træningsbaner, tilføjelser til akademiet, eller hvad det er.
Analyse
Trivela Group har som nye ejere af Silkeborg IF været tydelige omkring, at klubben skal fortsætte på samme kurs som de seneste år.
Der skal ikke laves en masse om - nu er der bare penge til at bygge infrastrukturen hurtigere op og til at øge spillerbudgettet støt og roligt.
Der kommer nok en dag, hvor der sker flere forandringer, og det er ikke for ingenting, Trivela Group ejer flere klubber.
Men her i 2025 bliver der næppe lavet revolutioner.
Spillerbudgettet stiger sandsynligvis ligesom det gør hos konkurrenterne, men i SIF tilfælde betyder det kun, at man kan betale en million mere end sidste år i transfers og lidt ekstra i lønninger.
Der er gode spillere i Silkeborg, men efter to år med mange salg og Trivelas penge giver det mening, man holder på spillerne og presser priserne op.
Men træerne vokser heller ikke ind i himlen. Trivela befæster Silkeborg i Superligaens midterfelt men rykker dårligt nok nålen sammenlignet med topholdene.
Så forvent ikke store handler, hvor man udfordrer AGF og FCN på transfermarkedet, for slet ikke at nævne de tre største klubber.
Men SIF sidder fast i Superligaens midterfelt, så længe man spiller kortene fornuftigt.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Hjulmand og co. taber stort skridt
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TIPSBLADETS DOM