Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Denne gang er det Silkeborg IF, vi undersøger nærmere på, efter klubben i december blev opkøbt af amerikanske Trivela Group.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 34 millioner kroner (Nummer 9 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Tilsyneladende langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 5-9
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
Vinterens handler
Køb: 2
Salg: 22
Dyreste nye spiller: Sofus Berger fra Viborg FF
Største salg: Oliver Sonne med sit skifte til Burnley
LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Efter sidste sommers mange handler var det måske forventet, at Silkeborg IF ville tage det roligt i dette transfervindue, men helt så roligt var måske alligevel en overraskelse, især efter klubben blev solgt til amerikanske Trivela Group i de sidste dage i 2024.
Oliver Sonne er solgt til Burnley, Sofus Berger er købt i Viborg til midtbanen, men noget overraskende kom der ikke en ny højre back i stedet for kraftværket med fjerne rødder i Peru.
SIF har afsøgt markedet men endte ikke med at betale det, klubber krævede for deres højre backs velvidende, at førnævnte Sonne jo var blevet solgt dyrt.
Så de backpositioner er helt sikkert ikke noget, fansene er trygge ved, hvilket cheftræner Kent Nielsen og hans stab så vil og skal være fløjtende ligeglade med – de har før fået gode halve og hele sæsoner ud af hold, vi i omverdenen ikke troede på, og der er den nuværende, stærke Silkeborg-trup selvfølgelig slet ikke.
Rasmus Thelander stoppede også, men med Alexander Busch og Pontus Rödin tilbage ved godt fodbold-helbred giver det fin mening, at Thelander nu er draget til overlevelses-fejden i Lyngby.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner
Der kan blive skruet op, men Silkeborg IF kommer næppe til at gå amok på transfermarkedet men bruger de nye midler på faciliteter og stabsfunktioner.
Rammer
Inden for rimelighedens grænser er der råd til at bygge de nye faciliteter, man gerne vil have, hvad end det så er træningsbaner, tilføjelser til akademiet, eller hvad det er.
Analyse
Trivela Group har som nye ejere af Silkeborg IF været tydelige omkring, at klubben skal fortsætte på samme kurs som de seneste år.
Der skal ikke laves en masse om - nu er der bare penge til at bygge infrastrukturen hurtigere op og til at øge spillerbudgettet støt og roligt.
Der kommer nok en dag, hvor der sker flere forandringer, og det er ikke for ingenting, Trivela Group ejer flere klubber.
Men her i 2025 bliver der næppe lavet revolutioner.
Spillerbudgettet stiger sandsynligvis ligesom det gør hos konkurrenterne, men i SIF tilfælde betyder det kun, at man kan betale en million mere end sidste år i transfers og lidt ekstra i lønninger.
Der er gode spillere i Silkeborg, men efter to år med mange salg og Trivelas penge giver det mening, man holder på spillerne og presser priserne op.
Men træerne vokser heller ikke ind i himlen. Trivela befæster Silkeborg i Superligaens midterfelt men rykker dårligt nok nålen sammenlignet med topholdene.
Så forvent ikke store handler, hvor man udfordrer AGF og FCN på transfermarkedet, for slet ikke at nævne de tre største klubber.
Men SIF sidder fast i Superligaens midterfelt, så længe man spiller kortene fornuftigt.
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’