Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Denne gang er det Silkeborg IF, vi undersøger nærmere på, efter klubben i december blev opkøbt af amerikanske Trivela Group.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 34 millioner kroner (Nummer 9 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 3
Ejerens økonomiske styrke: 4
Ejerens engagement: Tilsyneladende langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 5-9
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
Vinterens handler
Køb: 2
Salg: 22
Dyreste nye spiller: Sofus Berger fra Viborg FF
Største salg: Oliver Sonne med sit skifte til Burnley
LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Efter sidste sommers mange handler var det måske forventet, at Silkeborg IF ville tage det roligt i dette transfervindue, men helt så roligt var måske alligevel en overraskelse, især efter klubben blev solgt til amerikanske Trivela Group i de sidste dage i 2024.
Oliver Sonne er solgt til Burnley, Sofus Berger er købt i Viborg til midtbanen, men noget overraskende kom der ikke en ny højre back i stedet for kraftværket med fjerne rødder i Peru.
SIF har afsøgt markedet men endte ikke med at betale det, klubber krævede for deres højre backs velvidende, at førnævnte Sonne jo var blevet solgt dyrt.
Så de backpositioner er helt sikkert ikke noget, fansene er trygge ved, hvilket cheftræner Kent Nielsen og hans stab så vil og skal være fløjtende ligeglade med – de har før fået gode halve og hele sæsoner ud af hold, vi i omverdenen ikke troede på, og der er den nuværende, stærke Silkeborg-trup selvfølgelig slet ikke.
Rasmus Thelander stoppede også, men med Alexander Busch og Pontus Rödin tilbage ved godt fodbold-helbred giver det fin mening, at Thelander nu er draget til overlevelses-fejden i Lyngby.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner
Der kan blive skruet op, men Silkeborg IF kommer næppe til at gå amok på transfermarkedet men bruger de nye midler på faciliteter og stabsfunktioner.
Rammer
Inden for rimelighedens grænser er der råd til at bygge de nye faciliteter, man gerne vil have, hvad end det så er træningsbaner, tilføjelser til akademiet, eller hvad det er.
Analyse
Trivela Group har som nye ejere af Silkeborg IF været tydelige omkring, at klubben skal fortsætte på samme kurs som de seneste år.
Der skal ikke laves en masse om - nu er der bare penge til at bygge infrastrukturen hurtigere op og til at øge spillerbudgettet støt og roligt.
Der kommer nok en dag, hvor der sker flere forandringer, og det er ikke for ingenting, Trivela Group ejer flere klubber.
Men her i 2025 bliver der næppe lavet revolutioner.
Spillerbudgettet stiger sandsynligvis ligesom det gør hos konkurrenterne, men i SIF tilfælde betyder det kun, at man kan betale en million mere end sidste år i transfers og lidt ekstra i lønninger.
Der er gode spillere i Silkeborg, men efter to år med mange salg og Trivelas penge giver det mening, man holder på spillerne og presser priserne op.
Men træerne vokser heller ikke ind i himlen. Trivela befæster Silkeborg i Superligaens midterfelt men rykker dårligt nok nålen sammenlignet med topholdene.
Så forvent ikke store handler, hvor man udfordrer AGF og FCN på transfermarkedet, for slet ikke at nævne de tre største klubber.
Men SIF sidder fast i Superligaens midterfelt, så længe man spiller kortene fornuftigt.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Jubler over ny Brøndby-chef
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu dukker første historie op
Messi rammer gyldent tal
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW