Fabien Barthez til FCK

Det bliver ingen ringere end den tidligere franske landsholdsmålmand Fabien Barthez, der skal løse FC Københavns målmandsproblem, og for de danske mestre er det helt unikke ved handlen, at den tidligere Manchester United-keeper tiltræder omgående for at løse det akutte problem, der er opstået omkring klubbens ungarske keeper Balazs Rabocki. Fornylig meddelte den nu 33-årige…



Problemet omkring Balazs Rabocki opstod Langfredag, da hans kæreste ville tilberede ham den ungarske nationalret gullasch efter en opskrift, som parret havde fundet på Dansk-Ungarsk Kulturforenings hjemmeside.

Præcis hvad der gik galt vides ikke, men blot en halv time efter måltidet måtte Balazs Rabocki i al hast indlægges på Parkens Privathospital med noget, der lignede maveforgiftning. Rabocki kunne heldigvis udskrives allerede dagen efter, og lægerne garanterer, at han snart er 100% frisk igen – blot vil han i de kommende to-fire uger være mærket af forgiftningen i form af pludselig træthed, og så turde FCK ikke løbe nogen risiko.

Ifølge de internationale transferregler må der ganske vist ikke handles spillere udenfor de åbne transfervinduer, men for målmænd gælder helt særlige regler, og UEFA gav omgående grønt lys for Fabien Barthez’ lynskifte til FCK.



Ligesom både Magnus Kihlstedt og Balazs Rabocki ved flere lejligheder har fået skyld for at vise tegn på usikkerhed i buret, så har Fabien Barthez også ry for at være lidt af en showmand i målet, hvad der til sidst kostede franskmanden pladsen i Manchester United. Det bekymrer dog ikke FCKs sportsdirektør Niels Chr. Holmstrøm.

– Sportsjournalister har generelt ikke en skid forstand på dét, de skriver og snakker om. Med købet af Barthez råder FC København nu over fire af Europas allerbedste målmænd, og dem der måtte mene anderledes er en flok svagpissere og hundehandlere, udtaler Holmstrøm.

Fabien Barthez glæder sig til sammen med familien at tilbringe fodboldkarrierens sidste år i Danmark.

– Jeg har altid haft et svagt punkt for Danmark og danskere. Noget af det første jeg overhovedet kan huske, var da min mor fortalte mig om brylluppet mellem Margrethe og Prins Henrik. Går Henrik forresten nogensinde til fodbold i Parken? Jeg kunne godt tænke mig at møde ham engang, siger Fabien Barthez, der apropos de lyse danske sommernætter også glæder sig over, at Flemming Østergaard har skaffet ham fire billetter til sommerens Skagen Vise Festival, der foregår den første weekend i juli.



———————————–

Billedtekst:



Den tidligere Manchester United-keeper Fabien Barthez skifter omgående til FC København på en godt to-årig kontrakt.







Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Manchester United – Aston Villa

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Brøndby i transfer-kovending?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Real Madrid – Elche

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Fem bud på David Nielsens afløser

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!