Rubén Sellés har været igennem lidt af en rutsjebanetur, siden han forlod FC København til fordel for Southampton for knap et år siden.
Han blev ansat som assistenttræner på den engelske sydkyst sidste sommer, men opholdet har også ad to omgange budt på titlen som vikarierende cheftræner, mens han siden februar, som permanent cheftræner, fik til opgave at sikre klubben overlevelse.
Missionen fejlede, og derfor meddelte Southampton onsdag den 24. maj, at man går hver til sit efter sæsonen.
Rubén Sellés fortæller til Tipsbladet, at afskeden foregik i fred og fordragelighed, selvom han gerne havde set sig selv fortsætte som klubbens cheftræner.
– Efter kampen mod Brighton [den 21. maj, red.] kaldte de mig ind til et møde dagen efter, hvor de fortalte mig, at de ønskede at gå i en anden retning. Det respekterer jeg, og det er klubbens beslutning.
– Jeg ville gerne være blevet og fortsat med projektet, fordi jeg nu kender til det hele i Southampton. Jeg kender spillerne, hvilket personel, vi har brug for til trænerstaben, miljøet og landet. Men igen er det ikke min beslutning. De tog en anden beslutning, og det respekterer jeg.
Rubén Sellés vikarierede første gang som cheftræner i Southampton, da man besejrede Sheffield Wednesday i pokalturneringen tilbage i november. Kort efter blev Nathan Jones ansat, men han holdt kun tre måneder.
Igen stod Rubén Sellés så på sidelinjen – denne gang i Premier League – hvor man besejrede Chelsea. Derfra blev han tildelt tøjlerne resten af sæsonen, men da man tabte 0-2 til Fulham i midten af maj, så pegede pilen i retning af en skilsmisse.
– Da jeg var manager, besluttede jeg mig for gennem en mundtlig aftale med dem, at jeg ikke ville gå tilbage igen [som assistenttræner, red.]. På det tidspunkt havde jeg brug for at investere alt i positionen som manager.
– Jeg gør ikke noget halvt eller er beskyttende overfor mig selv. Jeg forsøger heller ikke at have en plan, hvis nu noget ikke fungerer. Jeg ville sende et signal om, at jeg var fuldt investeret i jobbet som manager. Det var ikke muligt for mig at gøre det på andre måder, og derfor er det heller ikke muligt at fortsætte som assistent i næste sæson, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Den tidligere AGF- og FCK-assistent slår desuden fast, at han efter opholdet i Southampton udelukkende har besluttet sig for at jagte drømmen om at blive cheftræner.

Retur til Superligaen?
Lige nu holder Rubén Sellés ferie, inden han vender retur til Southampton, indtil hans børn får sommerferie. Derefter er planen, at familien drager retur til Spanien, medmindre der dukker et nyt job op inden da.
Rubén Sellés har i hvert fald blod på tanden, hvis det rette projekt bliver fremlagt for ham. Noget kunne også tyde på, at den næste mulighed for spanieren ikke er så langt væk.
– Jeg har allerede talt med klubber i England og Spanien. Lad os se, hvem der er interesseret i at tale med mig og starte et projekt sammen, siger Rubén Sellés, der også fortæller, at klubber fra Mexico og USA har rettet henvendelse, mens det særligt er dialog med hold fra The Championship og den næstbedste spanske række, som viser interesse.
Forinden skiftet til Southampton tilbragte Rubén Sellés fire år i Danmark, der kortvarigt var afbrudt af et ophold i Valencia, hos AGF og FCK, og en retur til Superligaen kunne han derfor sagtens se for sig.
– Jeg har altid sagt, at jeg har haft fire fantastiske år i Danmark i henholdsvis Århus og København. Jeg har gode både personlige og fodboldmæssige minder. Min familie havde det rigtig godt i Danmark, så jeg er åben for et job der.
– Jeg betragter Superligaen som værende en god liga, så hvis det sker, og nogen er interesseret, så vil det være min fornøjelse, siger Rubén Sellés, der også har en klar ambition, når snakken falder på, hvilket job han er klar til at takke ja til.
– Min prioritet er at komme et sted hen, hvor jeg føler, at klubben tror på mig med det samme, og hvor jeg kan få lov til at udvikle et projekt, som kan tages til et nyt niveau. Jeg ønsker et sted, som stoler på mine planer med det samme. Der er en ambition om at levere resultater, men det handler også om tid, når man gerne vil etablere sig på et nyt niveau.
Som det ser ud lige nu, har der dog ikke været nogen henvendelser fra Superligaen. Foruden opholdene i AGF og FC København har 39-årige Rubén Sellés også været forbi klubber i Rusland, Grækenland, Aserbajdsjan, Norge og Spanien.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED