Færdig i Premier League: Frisk på Superliga-skifte

Den tidligere AGF-assistenttræner Rubén Sellés er på jagt efter et nyt job, da han og Southampton for nyligt gik hver til sit. I et stort interview med Tipsbladet fortæller han om afskeden med Premier League og om en mulig retur til Superligaen.



Rubén Sellés har været igennem lidt af en rutsjebanetur, siden han forlod FC København til fordel for Southampton for knap et år siden.

Han blev ansat som assistenttræner på den engelske sydkyst sidste sommer, men opholdet har også ad to omgange budt på titlen som vikarierende cheftræner, mens han siden februar, som permanent cheftræner, fik til opgave at sikre klubben overlevelse.

Missionen fejlede, og derfor meddelte Southampton onsdag den 24. maj, at man går hver til sit efter sæsonen.

Rubén Sellés fortæller til Tipsbladet, at afskeden foregik i fred og fordragelighed, selvom han gerne havde set sig selv fortsætte som klubbens cheftræner.

– Efter kampen mod Brighton [den 21. maj, red.] kaldte de mig ind til et møde dagen efter, hvor de fortalte mig, at de ønskede at gå i en anden retning. Det respekterer jeg, og det er klubbens beslutning.

– Jeg ville gerne være blevet og fortsat med projektet, fordi jeg nu kender til det hele i Southampton. Jeg kender spillerne, hvilket personel, vi har brug for til trænerstaben, miljøet og landet. Men igen er det ikke min beslutning. De tog en anden beslutning, og det respekterer jeg.

Rubén Sellés vikarierede første gang som cheftræner i Southampton, da man besejrede Sheffield Wednesday i pokalturneringen tilbage i november. Kort efter blev Nathan Jones ansat, men han holdt kun tre måneder.

Igen stod Rubén Sellés så på sidelinjen – denne gang i Premier League – hvor man besejrede Chelsea. Derfra blev han tildelt tøjlerne resten af sæsonen, men da man tabte 0-2 til Fulham i midten af maj, så pegede pilen i retning af en skilsmisse.

– Da jeg var manager, besluttede jeg mig for gennem en mundtlig aftale med dem, at jeg ikke ville gå tilbage igen [som assistenttræner, red.]. På det tidspunkt havde jeg brug for at investere alt i positionen som manager.

– Jeg gør ikke noget halvt eller er beskyttende overfor mig selv. Jeg forsøger heller ikke at have en plan, hvis nu noget ikke fungerer. Jeg ville sende et signal om, at jeg var fuldt investeret i jobbet som manager. Det var ikke muligt for mig at gøre det på andre måder, og derfor er det heller ikke muligt at fortsætte som assistent i næste sæson, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

Den tidligere AGF- og FCK-assistent slår desuden fast, at han efter opholdet i Southampton udelukkende har besluttet sig for at jagte drømmen om at blive cheftræner.
GettyImages-1486734113

Retur til Superligaen?
Lige nu holder Rubén Sellés ferie, inden han vender retur til Southampton, indtil hans børn får sommerferie. Derefter er planen, at familien drager retur til Spanien, medmindre der dukker et nyt job op inden da.

Rubén Sellés har i hvert fald blod på tanden, hvis det rette projekt bliver fremlagt for ham. Noget kunne også tyde på, at den næste mulighed for spanieren ikke er så langt væk.

– Jeg har allerede talt med klubber i England og Spanien. Lad os se, hvem der er interesseret i at tale med mig og starte et projekt sammen, siger Rubén Sellés, der også fortæller, at klubber fra Mexico og USA har rettet henvendelse, mens det særligt er dialog med hold fra The Championship og den næstbedste spanske række, som viser interesse.

Forinden skiftet til Southampton tilbragte Rubén Sellés fire år i Danmark, der kortvarigt var afbrudt af et ophold i Valencia, hos AGF og FCK, og en retur til Superligaen kunne han derfor sagtens se for sig.

– Jeg har altid sagt, at jeg har haft fire fantastiske år i Danmark i henholdsvis Århus og København. Jeg har gode både personlige og fodboldmæssige minder. Min familie havde det rigtig godt i Danmark, så jeg er åben for et job der.

– Jeg betragter Superligaen som værende en god liga, så hvis det sker, og nogen er interesseret, så vil det være min fornøjelse, siger Rubén Sellés, der også har en klar ambition, når snakken falder på, hvilket job han er klar til at takke ja til.

– Min prioritet er at komme et sted hen, hvor jeg føler, at klubben tror på mig med det samme, og hvor jeg kan få lov til at udvikle et projekt, som kan tages til et nyt niveau. Jeg ønsker et sted, som stoler på mine planer med det samme. Der er en ambition om at levere resultater, men det handler også om tid, når man gerne vil etablere sig på et nyt niveau.

Som det ser ud lige nu, har der dog ikke været nogen henvendelser fra Superligaen. Foruden opholdene i AGF og FC København har 39-årige Rubén Sellés også været forbi klubber i Rusland, Grækenland, Aserbajdsjan, Norge og Spanien. 





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott