Rubén Sellés har været igennem lidt af en rutsjebanetur, siden han forlod FC København til fordel for Southampton for knap et år siden.
Han blev ansat som assistenttræner på den engelske sydkyst sidste sommer, men opholdet har også ad to omgange budt på titlen som vikarierende cheftræner, mens han siden februar, som permanent cheftræner, fik til opgave at sikre klubben overlevelse.
Missionen fejlede, og derfor meddelte Southampton onsdag den 24. maj, at man går hver til sit efter sæsonen.
Rubén Sellés fortæller til Tipsbladet, at afskeden foregik i fred og fordragelighed, selvom han gerne havde set sig selv fortsætte som klubbens cheftræner.
– Efter kampen mod Brighton [den 21. maj, red.] kaldte de mig ind til et møde dagen efter, hvor de fortalte mig, at de ønskede at gå i en anden retning. Det respekterer jeg, og det er klubbens beslutning.
– Jeg ville gerne være blevet og fortsat med projektet, fordi jeg nu kender til det hele i Southampton. Jeg kender spillerne, hvilket personel, vi har brug for til trænerstaben, miljøet og landet. Men igen er det ikke min beslutning. De tog en anden beslutning, og det respekterer jeg.
Rubén Sellés vikarierede første gang som cheftræner i Southampton, da man besejrede Sheffield Wednesday i pokalturneringen tilbage i november. Kort efter blev Nathan Jones ansat, men han holdt kun tre måneder.
Igen stod Rubén Sellés så på sidelinjen – denne gang i Premier League – hvor man besejrede Chelsea. Derfra blev han tildelt tøjlerne resten af sæsonen, men da man tabte 0-2 til Fulham i midten af maj, så pegede pilen i retning af en skilsmisse.
– Da jeg var manager, besluttede jeg mig for gennem en mundtlig aftale med dem, at jeg ikke ville gå tilbage igen [som assistenttræner, red.]. På det tidspunkt havde jeg brug for at investere alt i positionen som manager.
– Jeg gør ikke noget halvt eller er beskyttende overfor mig selv. Jeg forsøger heller ikke at have en plan, hvis nu noget ikke fungerer. Jeg ville sende et signal om, at jeg var fuldt investeret i jobbet som manager. Det var ikke muligt for mig at gøre det på andre måder, og derfor er det heller ikke muligt at fortsætte som assistent i næste sæson, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.
Den tidligere AGF- og FCK-assistent slår desuden fast, at han efter opholdet i Southampton udelukkende har besluttet sig for at jagte drømmen om at blive cheftræner.

Retur til Superligaen?
Lige nu holder Rubén Sellés ferie, inden han vender retur til Southampton, indtil hans børn får sommerferie. Derefter er planen, at familien drager retur til Spanien, medmindre der dukker et nyt job op inden da.
Rubén Sellés har i hvert fald blod på tanden, hvis det rette projekt bliver fremlagt for ham. Noget kunne også tyde på, at den næste mulighed for spanieren ikke er så langt væk.
– Jeg har allerede talt med klubber i England og Spanien. Lad os se, hvem der er interesseret i at tale med mig og starte et projekt sammen, siger Rubén Sellés, der også fortæller, at klubber fra Mexico og USA har rettet henvendelse, mens det særligt er dialog med hold fra The Championship og den næstbedste spanske række, som viser interesse.
Forinden skiftet til Southampton tilbragte Rubén Sellés fire år i Danmark, der kortvarigt var afbrudt af et ophold i Valencia, hos AGF og FCK, og en retur til Superligaen kunne han derfor sagtens se for sig.
– Jeg har altid sagt, at jeg har haft fire fantastiske år i Danmark i henholdsvis Århus og København. Jeg har gode både personlige og fodboldmæssige minder. Min familie havde det rigtig godt i Danmark, så jeg er åben for et job der.
– Jeg betragter Superligaen som værende en god liga, så hvis det sker, og nogen er interesseret, så vil det være min fornøjelse, siger Rubén Sellés, der også har en klar ambition, når snakken falder på, hvilket job han er klar til at takke ja til.
– Min prioritet er at komme et sted hen, hvor jeg føler, at klubben tror på mig med det samme, og hvor jeg kan få lov til at udvikle et projekt, som kan tages til et nyt niveau. Jeg ønsker et sted, som stoler på mine planer med det samme. Der er en ambition om at levere resultater, men det handler også om tid, når man gerne vil etablere sig på et nyt niveau.
Som det ser ud lige nu, har der dog ikke været nogen henvendelser fra Superligaen. Foruden opholdene i AGF og FC København har 39-årige Rubén Sellés også været forbi klubber i Rusland, Grækenland, Aserbajdsjan, Norge og Spanien.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
OPTAKT
Spanien – Belgien
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL