Tre år efter skiftet fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland tog Mads Kristian Hansen tidligere i januar beslutningen om at rykke til SK Brann.
De norske sølvmedaljevindere valgte at købe den 22-årige danske for knap fire millioner kroner, som Tipsbladet kunne afsløre. Og efter et par uger i Bergen ser Mads Kristian Hansen tilbage på en god start i det nye kapitel af karrieren, hvor offensivspilleren er blevet taget godt imod.
– Jeg synes, det er et fedt sted at være, med en god kultur, og jeg synes også, at byen er rigtig fed. Det hele er meget nyt, men indtil videre synes jeg, at det har været godt, siger Mads Kristian Hansen til Tipsbladet.
Mads Kristian Hansen blev i sommer sat i forbindelse med hollandske RKC Waalwijk, mens IFK Göteborg tidligere i januar også bød på danskeren, som Tipsbladet også kunne fortælle. Så hvorfor endte med at blive Norge og Brann?
– Som du sagde, så var der nogle rygter, men jeg har egentlig bare haft fokus på at være der, hvor jeg var. Jeg har selvfølgelig kigget efter at få noget mere spilletid, og da Brann kom op som en mulighed, så syntes jeg, at det var det mest tiltalende af de muligheder, jeg var blevet præsenteret for, siger Mads Kristian Hansen og fortsætter:
– De spiller med i toppen af norsk fodbold og skal ud og spille i Europa, og det var selvfølgelig et kæmpe plus. Så det var egentlig ikke så svært at tage en beslutning, når de kom på banen.
Få dage før indkøbet af Mads Kristian Hansen kunne Brann præsentere et nyt trænerteam i form af den tidligere Lyngby Boldklub-cheftræner Freyr Alexandersson og hans danske assistent Jonathan Hartmann.
– Jeg havde selvfølgelig nogle snakke med dem, inden jeg kom herop. Og da jeg snakkede med dem, der blev jeg bare bekræftet i, at det var det rigtige for mig at komme herop. Det betyder selvfølgelig noget, at det er nogle trænere, der ved, hvem jeg er, hvad jeg kan og ligesom kender mig lidt mere som spiller.
– Så det havde også en stor andel i min beslutning, men jeg tror også, at jeg havde syntes, at det var et spændende projekt, hvis der var andre trænere. Men det er klart, at det er endnu mere interessant med de to ved roret, fortæller Mads Kristian Hansen.
Inden kontrakten blev skrevet under, tog Mads Kristian Hansen også fat i sin gamle holdkammerat fra FC Midtjylland, Japhet Sery Larsen, der nu spiller i Brann.
– Jeg talte selvfølgelig med ‘Jeff’, for ligesom at have en insider til at høre, hvordan det foregik, og hvordan det var. Og efter at jeg havde talt med ham, var der ikke så meget at tænke over, for han havde ikke andet end positive ting at sige, lyder det fra Mads Kristian Hansen.

Mads Kristian Hansen i aktion mod FC Københavns Rasmus Falk (Foto: Alamy).
‘Lidt for meget op og ned’
I løbet af de tre år i FC Nordsjælland havde Mads Kristian Hansen perioder med regelmæssig spilletid, men samtidig var der også perioder med mere begrænset spilletid.
– Som jeg også sagde i afskeden, så var det jo ikke kun opture, men også nedture. Sådan er det i fodboldverdenen. Det var måske lidt for meget op og ned, af den ene eller den anden årsag, med spilletid og så videre. Min tid i Nordsjælland har været super, både personligt og fodboldmæssigt, så det er en tid, jeg tager med mig og ser tilbage på med gode minder, siger Mads Kristian Hansen og fortsætter:
– Det var op og ned, men jeg fortryder ikke noget. Jeg er glad for min tid der, men jeg er også glad for, at jeg er kommet videre nu til et sted, hvor jeg føler, at jeg har endnu bedre muligheder for at få vist mig frem og spille den form for fodbold, jeg synes, at jeg er bedst til.
I de seneste år har vi set mange danskere tage til norsk fodbold, hvor spillere som Albert Grønbæk og Henrik Meister også har brugt Eliteserien som et springbræt til at komme videre til endnu større ligaer. Mads Kristian Hansen vil da heller ikke lægge skjul på, at han drømmer om noget endnu større på sigt.
– Det er klart, at jeg da har set, at folk er taget til både Norge og Sverige og derfra har taget det næste store skridt. Det er klart, at jeg ikke håber, at jeg spiller i Brann i hele min karriere, men hvis jeg gør det, så vil jeg heller ikke være skuffet. Men jeg har store ambitioner for min egen karriere, så jeg håber da, at jeg kan spille godt her og gøre mig fortjent til at komme til endnu større adresser.
I første omgang handler det dog om at prøve at blive norsk mester, mens der til sommer er mulighed for at spille på den største scene, da Brann skal spille kvalifikationskampe om at komme med i Champions League.
– Min ambition er at vinde så meget som muligt. Det gælder både ligaen og cuppen, og så er det også en stor ambition fra min side at kunne komme i et europæisk gruppespil. Det er de ambitioner, jeg har på holdets vegne og på mine egne vegne. Det er egentlig rimeligt lige til, lyder det afslutningsvist fra Mads Kristian Hansen.
Mads Kristian Hansen nåede at spille 82 kampe for FC Nordsjælland, hvor det blev til 10 scoringer.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

FC København henter stortalent i Malmö FF

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Bekræfter interesse

På vej til Superligaen?

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær