– For fanden, jeg gider jo ikke være skadet

Jannik Pohl har stået uden klub i de seneste måneder og har brugt tiden på at få styr på kroppen. Nu håber han på en kort kontrakt i en klub frem til sommer.



Det er snart fem måneder siden, at Jannik Pohl spillede en professionel fodboldkamp. Det er også snart tre måneder siden, at han var på kontrakt i en fodboldklub, for ved årsskiftet forlod den 25-årige angriber AC Horsens.

Tiden siden da har Pohl imidlertid ikke brugt på at ligge på langs.

Tværtimod var det en længe planlagt pause for at få styr på de skadesproblemer, der har drillet den tidligere AaB- og FC Groningen-angriber i de seneste år. Derfor har han brugt 2022’s første måneder på at arbejde sammen med en specialist i skadesforebyggende træning seks dage om ugen.

– Jeg havde planlagt det i lang tid, efter at jeg i sommer gik jeg til specialisten. Dengang planlagde vi, at jeg på et tidspunkt nok skulle hive nogle måneder ud af kalenderen, hvor jeg virkelig skulle træne mit bækken op og sådan nogle ting, som, mener de, er årsagen til mange af de små problemer, jeg har haft af skader i de seneste år, fortæller Jannik Pohl til Tipsbladet.

Hvordan går det så nu?

– Det er noget bedre. Jeg fik en scanning for nylig, og det ser langt bedre ud nu, end det gjorde for tre måneder siden. Derfor har det bare vist sig at være det helt rigtige at gøre. Så er det også bare om at mærke efter, hvordan kroppen føles, og den føles sådan set godt. Indtil jeg får det helt grønne lys, så passer jeg lidt på, men jeg forventer, at det er lige om hjørnet.

Mens han har haft fokus på at få styr på kroppen, har Jannik Pohl ikke været synderligt aggressiv i sin jagt på en ny klub. Der har ellers været nogle fine tilbud i januar, men han føler, at han på den lange bane vinder mere på denne måde. 

At afvise diverse tilbud krævede dog trods alt nogle modne overvejelser.

– Der kom nogle konkrete tilbud fra nogle steder, som egentlig havde været ganske udmærket på et tidspunkt og måske er noget, jeg kan tage fat i senere hen. Men jeg tror måske også bare, at man skal kigge lidt på sin karriere og kigge indad. De sidste par år i Horsens har det været sådan, at når jeg endelig har været klar, blev jeg smidt direkte ud og spille. Det er jeg måske gået lidt i stykker på. Nu har jeg fået nogle ting, jeg virkelig skal bygge op. Jeg tror måske, at det gjorde det nemmere for mig, at der var nogle ting, men så måtte jeg også være realistisk og spørge mig selv, “Hvad er det, jeg har brug for nu?”.

– Jeg er 25 år, og jeg er rigtig hurtig, så hvis passer på min krop, kan jeg måske holde, til jeg er 35 år. Det er måske nogle modne valg, man må tage, men for fanden, jeg gider jo ikke være skadet, og jeg gider jo ikke spille, hvis jeg skal gå i stykker, siger Jannik Pohl.

Nu er målet for den tidligere U21-landsholdsangriber at finde en klub på en kort aftale, så han frem til sommer kan få nogle kampe i benene og bevise sit værd. Og den klub kan være både i Danmark eller udlandet.

– Det kunne sådan set være alt. Det kunne også være Island, Norge, lidt forskelligt. Alt efter, hvad der lige er åbent. Spørgsmålet er så også, om man kan få den korte aftale, man måske håber på, fortæller han.

25-årige Jannik Pohl spillede i efteråret 12 kampe for AC Horsens. Tre af dem var i pokalturneringen, hvor han noterede sig for to mål og tre oplæg. De øvrige ni var i 1. division, hvor han ikke kom på tavlen. 





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Færdig? Manchester City har udset afløser

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant