Fans går amok: Schmeichel bliver en stor succes!

Kasper Schmeichel er tæt på at skifte til Celtic, og skiftet giver god mening for alle parter, siger skotsk Celtic-journalist til Tipsbladet.



Kasper Schmeichel kan snart se frem til at spille i Celtic.

Den danske keeper er nemlig tæt på at skifte til den skotske storklub.

Kun et lægetjek mangler, og torsdag bliver han en del af Celtics træningslejr i USA.

Det har Tipsbladet afsløret.

Men hvorfor går Celtic efter den 37-årige dansker?

Tipsbladet har talt med The Scottish Sun-journalisten David Friel, der dækker Celtic fast, og han mener, at Schmeichel passer perfekt ind hos Celtic.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en stor succes. En af de vigtigste ting ved at være Celtic-spiller er at kunne håndtere presset og forventningerne. Hvis Celtic spiller uafgjort, går fansene amok.

– Det taler man om længe. Det kræves, at man vinder hver kamp. Kasper Schmeichel har spillet for store klubber og på store scener, og jeg tror, at han kan flyve under de forventninger.

– Det giver så meget mening, og Celtic får en rigtig god og erfaren keeper. Han kan løfte arven efter Joe Hart, der var en af lederne i omklædningsrummet, siger David Friel til Tipsbladet.

Celtic var faktisk på jagt efter en anden dansk keeper, men Schmeichel har noget helt særligt i sin måde at være på.

– Jeg synes, at det giver mening, fordi Celtic mistede Joe Hart. Han var en karakter og en rigtig god keeper.

– Jeg tror, at Brendan Rodgers var have en keeper, der har personlighed og kan klare presset. Celtic har været ude efter Peter Vindahl fra Sparta Prag, men de ville ikke sælge denne sommer.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel altid har været en keeper, som Celtic har haft i baghovedet. Brendan Rodgers havde ham i Leicester, og han har profilen, erfaringen og personligheden. Han er en leder, og Celtic har brug for det. Celtic vil ikke gamble med en målmænd, som måske ikke kan klare presset.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Bliver elsket af fansene
Friel vurderer også, at Schmeichel kommer til at få en stor stjerne hos Celtic-fansene.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en fanfavorit, fordi det er lige meget, om Celtic har hentet en målmand på 27 år eller 37 år. De vil bare have en god keeper, som man kan stole på, og som kan håndtere presset. Joe Hart blev elsket af Celtics fans, og han nød at være der.

– Celtic ser en rigtig god keeper i Kasper Schmeichel. Han får mulighed for at spille i Champions League og spille om trofæer. Det giver så meget mening. Både Kasper Schmeichel og Celtic får meget ud af det.

Schmeichel er blevet 37 år, og han er dermed på vej ind i karrierens efterår, men det er ikke noget, der får alarmklokkerne til at ringe hos David Friel.

– Mange målmænd spiller jo, til de er i slutningen af 30’erne eller i starten af 40’erne. Jeg tror, at Celtic også vil hente en yngre målmand, som kan udvikle sig, og på sigt kan tage over for Kasper.

– Jeg tror ikke, at Kaspers alder bliver et problem. Graig Gordon er 41 år, og han spiller stadig. Jeg tror, at han er professionel, så det bliver ikke et problem. Jeg har ikke problemer med det.

Celtic er heller ikke blevet skræmt væk af Schmeichels lønkrav.

– Jeg tror, at Celtic kan håndtere hans løn. Der er jo ingen transfersum. Joe Hart var heller ikke billig, så når det gælder målmænd, er Celtic mere end glad for at bruge penge.

– Jeg tror ikke, at Kasper Schmeichel får den samme løn som i Leicester, men Celtic kan godt håndtere det. Celtic har rigeligt mange penge, siger David Friel til Tipsbladet.

Kasper Schmeichel spillede senest for Anderlecht, men han har en flot karriere i engelsk fodbold hos Leicester på cv’et.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Kæk Wass: Han filmede!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Chelsea med historiens største PL-underskud

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tottenham præsenterer ny træner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Joakim Mæhle åbner op

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag