Fans går amok: Schmeichel bliver en stor succes!

Kasper Schmeichel er tæt på at skifte til Celtic, og skiftet giver god mening for alle parter, siger skotsk Celtic-journalist til Tipsbladet.



Kasper Schmeichel kan snart se frem til at spille i Celtic.

Den danske keeper er nemlig tæt på at skifte til den skotske storklub.

Kun et lægetjek mangler, og torsdag bliver han en del af Celtics træningslejr i USA.

Det har Tipsbladet afsløret.

Men hvorfor går Celtic efter den 37-årige dansker?

Tipsbladet har talt med The Scottish Sun-journalisten David Friel, der dækker Celtic fast, og han mener, at Schmeichel passer perfekt ind hos Celtic.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en stor succes. En af de vigtigste ting ved at være Celtic-spiller er at kunne håndtere presset og forventningerne. Hvis Celtic spiller uafgjort, går fansene amok.

– Det taler man om længe. Det kræves, at man vinder hver kamp. Kasper Schmeichel har spillet for store klubber og på store scener, og jeg tror, at han kan flyve under de forventninger.

– Det giver så meget mening, og Celtic får en rigtig god og erfaren keeper. Han kan løfte arven efter Joe Hart, der var en af lederne i omklædningsrummet, siger David Friel til Tipsbladet.

Celtic var faktisk på jagt efter en anden dansk keeper, men Schmeichel har noget helt særligt i sin måde at være på.

– Jeg synes, at det giver mening, fordi Celtic mistede Joe Hart. Han var en karakter og en rigtig god keeper.

– Jeg tror, at Brendan Rodgers var have en keeper, der har personlighed og kan klare presset. Celtic har været ude efter Peter Vindahl fra Sparta Prag, men de ville ikke sælge denne sommer.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel altid har været en keeper, som Celtic har haft i baghovedet. Brendan Rodgers havde ham i Leicester, og han har profilen, erfaringen og personligheden. Han er en leder, og Celtic har brug for det. Celtic vil ikke gamble med en målmænd, som måske ikke kan klare presset.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Bliver elsket af fansene
Friel vurderer også, at Schmeichel kommer til at få en stor stjerne hos Celtic-fansene.

– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en fanfavorit, fordi det er lige meget, om Celtic har hentet en målmand på 27 år eller 37 år. De vil bare have en god keeper, som man kan stole på, og som kan håndtere presset. Joe Hart blev elsket af Celtics fans, og han nød at være der.

– Celtic ser en rigtig god keeper i Kasper Schmeichel. Han får mulighed for at spille i Champions League og spille om trofæer. Det giver så meget mening. Både Kasper Schmeichel og Celtic får meget ud af det.

Schmeichel er blevet 37 år, og han er dermed på vej ind i karrierens efterår, men det er ikke noget, der får alarmklokkerne til at ringe hos David Friel.

– Mange målmænd spiller jo, til de er i slutningen af 30’erne eller i starten af 40’erne. Jeg tror, at Celtic også vil hente en yngre målmand, som kan udvikle sig, og på sigt kan tage over for Kasper.

– Jeg tror ikke, at Kaspers alder bliver et problem. Graig Gordon er 41 år, og han spiller stadig. Jeg tror, at han er professionel, så det bliver ikke et problem. Jeg har ikke problemer med det.

Celtic er heller ikke blevet skræmt væk af Schmeichels lønkrav.

– Jeg tror, at Celtic kan håndtere hans løn. Der er jo ingen transfersum. Joe Hart var heller ikke billig, så når det gælder målmænd, er Celtic mere end glad for at bruge penge.

– Jeg tror ikke, at Kasper Schmeichel får den samme løn som i Leicester, men Celtic kan godt håndtere det. Celtic har rigeligt mange penge, siger David Friel til Tipsbladet.

Kasper Schmeichel spillede senest for Anderlecht, men han har en flot karriere i engelsk fodbold hos Leicester på cv’et.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Belønnes af FC København

FCM taber til AS Roma i Europa League

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken