Kasper Schmeichel kan snart se frem til at spille i Celtic.
Den danske keeper er nemlig tæt på at skifte til den skotske storklub.
Kun et lægetjek mangler, og torsdag bliver han en del af Celtics træningslejr i USA.
Men hvorfor går Celtic efter den 37-årige dansker?
Tipsbladet har talt med The Scottish Sun-journalisten David Friel, der dækker Celtic fast, og han mener, at Schmeichel passer perfekt ind hos Celtic.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en stor succes. En af de vigtigste ting ved at være Celtic-spiller er at kunne håndtere presset og forventningerne. Hvis Celtic spiller uafgjort, går fansene amok.
– Det taler man om længe. Det kræves, at man vinder hver kamp. Kasper Schmeichel har spillet for store klubber og på store scener, og jeg tror, at han kan flyve under de forventninger.
– Det giver så meget mening, og Celtic får en rigtig god og erfaren keeper. Han kan løfte arven efter Joe Hart, der var en af lederne i omklædningsrummet, siger David Friel til Tipsbladet.
Celtic var faktisk på jagt efter en anden dansk keeper, men Schmeichel har noget helt særligt i sin måde at være på.
– Jeg synes, at det giver mening, fordi Celtic mistede Joe Hart. Han var en karakter og en rigtig god keeper.
– Jeg tror, at Brendan Rodgers var have en keeper, der har personlighed og kan klare presset. Celtic har været ude efter Peter Vindahl fra Sparta Prag, men de ville ikke sælge denne sommer.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel altid har været en keeper, som Celtic har haft i baghovedet. Brendan Rodgers havde ham i Leicester, og han har profilen, erfaringen og personligheden. Han er en leder, og Celtic har brug for det. Celtic vil ikke gamble med en målmænd, som måske ikke kan klare presset.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bliver elsket af fansene
Friel vurderer også, at Schmeichel kommer til at få en stor stjerne hos Celtic-fansene.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en fanfavorit, fordi det er lige meget, om Celtic har hentet en målmand på 27 år eller 37 år. De vil bare have en god keeper, som man kan stole på, og som kan håndtere presset. Joe Hart blev elsket af Celtics fans, og han nød at være der.
– Celtic ser en rigtig god keeper i Kasper Schmeichel. Han får mulighed for at spille i Champions League og spille om trofæer. Det giver så meget mening. Både Kasper Schmeichel og Celtic får meget ud af det.
Schmeichel er blevet 37 år, og han er dermed på vej ind i karrierens efterår, men det er ikke noget, der får alarmklokkerne til at ringe hos David Friel.
– Mange målmænd spiller jo, til de er i slutningen af 30’erne eller i starten af 40’erne. Jeg tror, at Celtic også vil hente en yngre målmand, som kan udvikle sig, og på sigt kan tage over for Kasper.
– Jeg tror ikke, at Kaspers alder bliver et problem. Graig Gordon er 41 år, og han spiller stadig. Jeg tror, at han er professionel, så det bliver ikke et problem. Jeg har ikke problemer med det.
Celtic er heller ikke blevet skræmt væk af Schmeichels lønkrav.
– Jeg tror, at Celtic kan håndtere hans løn. Der er jo ingen transfersum. Joe Hart var heller ikke billig, så når det gælder målmænd, er Celtic mere end glad for at bruge penge.
– Jeg tror ikke, at Kasper Schmeichel får den samme løn som i Leicester, men Celtic kan godt håndtere det. Celtic har rigeligt mange penge, siger David Friel til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel spillede senest for Anderlecht, men han har en flot karriere i engelsk fodbold hos Leicester på cv’et.
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED