Kasper Schmeichel kan snart se frem til at spille i Celtic.
Den danske keeper er nemlig tæt på at skifte til den skotske storklub.
Kun et lægetjek mangler, og torsdag bliver han en del af Celtics træningslejr i USA.
Men hvorfor går Celtic efter den 37-årige dansker?
Tipsbladet har talt med The Scottish Sun-journalisten David Friel, der dækker Celtic fast, og han mener, at Schmeichel passer perfekt ind hos Celtic.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en stor succes. En af de vigtigste ting ved at være Celtic-spiller er at kunne håndtere presset og forventningerne. Hvis Celtic spiller uafgjort, går fansene amok.
– Det taler man om længe. Det kræves, at man vinder hver kamp. Kasper Schmeichel har spillet for store klubber og på store scener, og jeg tror, at han kan flyve under de forventninger.
– Det giver så meget mening, og Celtic får en rigtig god og erfaren keeper. Han kan løfte arven efter Joe Hart, der var en af lederne i omklædningsrummet, siger David Friel til Tipsbladet.
Celtic var faktisk på jagt efter en anden dansk keeper, men Schmeichel har noget helt særligt i sin måde at være på.
– Jeg synes, at det giver mening, fordi Celtic mistede Joe Hart. Han var en karakter og en rigtig god keeper.
– Jeg tror, at Brendan Rodgers var have en keeper, der har personlighed og kan klare presset. Celtic har været ude efter Peter Vindahl fra Sparta Prag, men de ville ikke sælge denne sommer.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel altid har været en keeper, som Celtic har haft i baghovedet. Brendan Rodgers havde ham i Leicester, og han har profilen, erfaringen og personligheden. Han er en leder, og Celtic har brug for det. Celtic vil ikke gamble med en målmænd, som måske ikke kan klare presset.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bliver elsket af fansene
Friel vurderer også, at Schmeichel kommer til at få en stor stjerne hos Celtic-fansene.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en fanfavorit, fordi det er lige meget, om Celtic har hentet en målmand på 27 år eller 37 år. De vil bare have en god keeper, som man kan stole på, og som kan håndtere presset. Joe Hart blev elsket af Celtics fans, og han nød at være der.
– Celtic ser en rigtig god keeper i Kasper Schmeichel. Han får mulighed for at spille i Champions League og spille om trofæer. Det giver så meget mening. Både Kasper Schmeichel og Celtic får meget ud af det.
Schmeichel er blevet 37 år, og han er dermed på vej ind i karrierens efterår, men det er ikke noget, der får alarmklokkerne til at ringe hos David Friel.
– Mange målmænd spiller jo, til de er i slutningen af 30’erne eller i starten af 40’erne. Jeg tror, at Celtic også vil hente en yngre målmand, som kan udvikle sig, og på sigt kan tage over for Kasper.
– Jeg tror ikke, at Kaspers alder bliver et problem. Graig Gordon er 41 år, og han spiller stadig. Jeg tror, at han er professionel, så det bliver ikke et problem. Jeg har ikke problemer med det.
Celtic er heller ikke blevet skræmt væk af Schmeichels lønkrav.
– Jeg tror, at Celtic kan håndtere hans løn. Der er jo ingen transfersum. Joe Hart var heller ikke billig, så når det gælder målmænd, er Celtic mere end glad for at bruge penge.
– Jeg tror ikke, at Kasper Schmeichel får den samme løn som i Leicester, men Celtic kan godt håndtere det. Celtic har rigeligt mange penge, siger David Friel til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel spillede senest for Anderlecht, men han har en flot karriere i engelsk fodbold hos Leicester på cv’et.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Medie peger på FC København
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Færdig i Brøndbys bestyrelse
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER