Kasper Schmeichel kan snart se frem til at spille i Celtic.
Den danske keeper er nemlig tæt på at skifte til den skotske storklub.
Kun et lægetjek mangler, og torsdag bliver han en del af Celtics træningslejr i USA.
Men hvorfor går Celtic efter den 37-årige dansker?
Tipsbladet har talt med The Scottish Sun-journalisten David Friel, der dækker Celtic fast, og han mener, at Schmeichel passer perfekt ind hos Celtic.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en stor succes. En af de vigtigste ting ved at være Celtic-spiller er at kunne håndtere presset og forventningerne. Hvis Celtic spiller uafgjort, går fansene amok.
– Det taler man om længe. Det kræves, at man vinder hver kamp. Kasper Schmeichel har spillet for store klubber og på store scener, og jeg tror, at han kan flyve under de forventninger.
– Det giver så meget mening, og Celtic får en rigtig god og erfaren keeper. Han kan løfte arven efter Joe Hart, der var en af lederne i omklædningsrummet, siger David Friel til Tipsbladet.
Celtic var faktisk på jagt efter en anden dansk keeper, men Schmeichel har noget helt særligt i sin måde at være på.
– Jeg synes, at det giver mening, fordi Celtic mistede Joe Hart. Han var en karakter og en rigtig god keeper.
– Jeg tror, at Brendan Rodgers var have en keeper, der har personlighed og kan klare presset. Celtic har været ude efter Peter Vindahl fra Sparta Prag, men de ville ikke sælge denne sommer.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel altid har været en keeper, som Celtic har haft i baghovedet. Brendan Rodgers havde ham i Leicester, og han har profilen, erfaringen og personligheden. Han er en leder, og Celtic har brug for det. Celtic vil ikke gamble med en målmænd, som måske ikke kan klare presset.
Artiklen fortsætter under billedet.
Bliver elsket af fansene
Friel vurderer også, at Schmeichel kommer til at få en stor stjerne hos Celtic-fansene.
– Jeg tror, at Kasper Schmeichel bliver en fanfavorit, fordi det er lige meget, om Celtic har hentet en målmand på 27 år eller 37 år. De vil bare have en god keeper, som man kan stole på, og som kan håndtere presset. Joe Hart blev elsket af Celtics fans, og han nød at være der.
– Celtic ser en rigtig god keeper i Kasper Schmeichel. Han får mulighed for at spille i Champions League og spille om trofæer. Det giver så meget mening. Både Kasper Schmeichel og Celtic får meget ud af det.
Schmeichel er blevet 37 år, og han er dermed på vej ind i karrierens efterår, men det er ikke noget, der får alarmklokkerne til at ringe hos David Friel.
– Mange målmænd spiller jo, til de er i slutningen af 30’erne eller i starten af 40’erne. Jeg tror, at Celtic også vil hente en yngre målmand, som kan udvikle sig, og på sigt kan tage over for Kasper.
– Jeg tror ikke, at Kaspers alder bliver et problem. Graig Gordon er 41 år, og han spiller stadig. Jeg tror, at han er professionel, så det bliver ikke et problem. Jeg har ikke problemer med det.
Celtic er heller ikke blevet skræmt væk af Schmeichels lønkrav.
– Jeg tror, at Celtic kan håndtere hans løn. Der er jo ingen transfersum. Joe Hart var heller ikke billig, så når det gælder målmænd, er Celtic mere end glad for at bruge penge.
– Jeg tror ikke, at Kasper Schmeichel får den samme løn som i Leicester, men Celtic kan godt håndtere det. Celtic har rigeligt mange penge, siger David Friel til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel spillede senest for Anderlecht, men han har en flot karriere i engelsk fodbold hos Leicester på cv’et.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Ser I med, Brøndby?
Joakim Mæhle åbner op
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
– Det er et møghold!
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Her begynder næste sæson i Superligaen
Landstræner håber på Messi
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW