Lionel Messi har ikke fået den mest ideelle indledning på sin tid i Ligue 1, hvor den argentinske superstjerne stadig ikke er kommet på tavlen efter tre måneder i Paris Saint-Germain.
Messi har således misset en hel del kampe på grund af skader og landskampe, og senest missede argentineren sidste uges opgør mod RB Leipzig og Bordeaux. Alligevel er Messi nu rejst hjem til Argentina for at deltage i VM-kvalifikationskampe, hvilket for et par dage siden fik Paris Saint-Germains sportsdirektør op i det røde felt.
Ifølge Leonardo er det således decideret ‘ulogisk’, at Messi er rejst til Argentina, når superstjernen ikke har været i stand til at spille for Paris Saint-Germain på det seneste. Og den udlægning er den tidligere Paris Saint-Germain-spiller Jerome Rothen ganske enig i.
Burde prioritere anderledes
Rothen forstår således slet ikke, hvorfor Lionel Messi nu er taget afsted med landsholdet.
– Det er virkeligt chokerende, hvis du spørger mig. Jeg forstår på ingen måde den her beslutning fra Lionel Messi. For en gangs skyld er jeg totalt enig med Leonardo, lyder det således, ifølge Goal, fra Rothen.
– Jeg så hans interview, efter at Messi og Paredes pakkede kufferten og tog afsted. Han forstår ikke, hvorfor de tager afsted og forsøger at tage derned for at spille. Hvad Messi angår, så er der en mulighed for, at han kommer til at starte inde. Men hvor er vi på vej hen? Hvor er vi på vej hen?
– Vi taler om den bedste fodboldspiller i verden, som har problemer med at falde til [i sin nye klub, red.]. Hvilket er ganske logisk, med tanke på hans liv indtil nu. Vi sviner ham ikke for det, vi beskytter ham. Vi kan ikke sige, at vi har set den bedste version af Lionel Messi indtil videre.
– Beviset er, at han stadig ikke har scoret i Ligue 1 indtil videre, og der har været mange mangler i hans spil. Du er den bedste spiller i verden, den bedst betalte spiller på planeten… på et tidspunkt må du stå til ansvar overfor din klub.
Ifølge Jerome Rothen burde Lionel Messi således have droppet rejsen til Argentina for i stedet at prioritere sin tilpasning til livet i Paris. Ifølge Rothen kan Paris Saint-Germain således ikke vinde Champions League, hvis Messi spiller på halvt blus. For nyligt erkendte Messi da også selv, at landskampspauserne har saboteret hans tilpasning til livet i Paris. Læs mere om det HER.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

– Det var en stor overraskelse for mig

LIVE: Brøndby og FC København brager sammen

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Skidt nyt for FCM

– Jeg kan ikke lide Højlund

Brøndby IF – FC København

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Stor Pione Sisto-overraskelse

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

– Kasper tog mange ting for personligt

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

FC Midtjylland henter spændende back

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Kasper Hjulmand vinder vild debut

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Legende: Han er en top, top manager!

Forsøgte at hente Eriksen til FCK

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Stor ændring på vej i Brøndby?

Han skal dømme Brøndby – FCK

Her er FC Københavns trup til derby

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Spottet i lufthavn – FCK’er landet før skifte

Udelukket på ubestemt tid

– De har Superligaens bedste trup

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.

Derfor kaldes Superliga-komet for ‘Ghost Town Boy’

Mads Pedersen bliver nummer to

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United
