FC København kan vinde pokalen til evigt eje

Jacob Neestrup giver gerne FCK favoritværdigheden i pokalfinalen, selv om AaB har vist stor fremgang.



Hvis FC København vinder pokalfinalen over AaB torsdag aften, falder der en ekstra bonus af, når københavnerne har løftet trofæet. Vinder FCK, må klubben nemlig beholde det synlige bevis til evigt eje.

Divisionsforeningens regler dikterer, at en klub må beholde pokalen, når den har prøvet at vinde den seks gange – eller fem gange i træk. Derefter skal der designes en ny landspokal.

Brøndby vandt den tidligere pokal – eller aflange sølvvase om man vil – til evigt eje i 2008, og titelregnskabet for alle klubber blev nulstillet. Siden har FCK vundet fem pokaltitler, og klubben er en enkelt triumf fra at kunne udvide pokalskabet.

Det var FCK's cheftræner, Jacob Neestrup, ikke klar over, da Ritzau spurgte ham ind til det forud for pokalfinalen mod AaB.

– Det vidste jeg ikke, men det vil betyde præcis det samme for mig at vinde pokalfinalen, uanset om vi får pokalen til ejerskab eller ej, siger Neestrup.

Selv om FCK's helt store mål i sæsonen er at vinde Superligaen, er pokaltitlen ikke bare en andenrangsturnering for københavnerne. Da Neestrup tiltrådte i efteråret, så det ud til at være FCK's eneste mulighed for en titel i denne sæson.

– Pokalen er helt sikkert en prioritet for os. Vi går benhårdt efter at blive dansk mester, men en pokalsejr trumfer alle andre placeringer i Superligaen. Det næstbedste må være at vinde pokalturneringen, og derfor har vi prioriteret den hårdt, siger FCK-træneren.

Finalemodstanderen AaB kæmper for livet i den anden ende af Superligaen. Alene de to holds placeringer er med til at understrege, at FCK er favorit til finalesejren, mener Neestrup, der dog også udtrykker stor respekt for AaB.

– Finalen er med os som favorit. Vi er i Parken, og selv om der kommer rigtig mange fans fra Aalborg, så er FC København per definition favorit. Men vi skal møde et rigtig godt hold, som har fundet melodien i de sidste seks-syv uger og har vist stor fremgang.

– Så AaB har åbenlyst en stor tro på sig selv, og man kan hurtigt finde seks-syv AaB-spillere med tårnhøj erfaring fra superligakampe, mesterskaber og pokalfinaler, siger FCK-træneren.

På afstand har han iagttaget en nordjysk optur, siden Oscar Hiljemark overtog cheftrænerposten fra Erik Hamrén for to måneder siden.

– Vi har brugt nul sekunder på den kamp, vi spillede mod AaB for tre måneder siden, for det er to forskellige hold. De er blevet meget bedre og spiller op til deres potentiale nu, siger Neestrup.

Pokalfinalen begynder torsdag klokken 17 i Parken.

/ritzau/





Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Jan Mølby revser: ‘Latterligt!’

David Nielsen: – Det er et helvede

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Blæst bagover af dansk stjerne

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Thomas Frank og Tottenham i comeback



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Rigtig skidt for Hermansen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Nu topper AC Horsens 1. division

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

– Jeg vil vinde Champions League

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Dansker i stort kinesisk eventyr

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Randers FC – FC Nordsjælland

Real Madrid vinder igen

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

En fynsk kongetransfer!

Bendtner scorer nyt job

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Stor ændring på landsholdet

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

FC København – Silkeborg IF