Han voksede op på sidelinjen, hvor han kunne følge sin far.
I mange år var FCK-stjernen Jordan Larsson mest kendt som ‘søn af Henrik Larsson’, og det var et mærkat, han forsøgte at slippe af med.
Det fortæller Superliga-spilleren i tv-serien ‘Gift med fotbollen’, der kører på SVT.
Som ung skiftede Jordan Larsson til Helsingborgs IF for at starte sin egen karriere, hvor han kunne være sig selv. Men så let skulle det ikke gå.
– Så har jeg endelig en, der tager mig ind i en anden svensk klub, og jeg ville skabe et navn for mig selv. Og så kommer han og skal være træner. Jeg tænkte bare: ‘Nej! Det orker jeg ikke’, fortæller Jordan Larsson.

De to forsøgte at finde en balance for at skille tingene ad. I klubben var det professionelt. Henrik Larsson var træner, Jordan Larsson var spiller. Ingen særbehandling.
Noget, de klarede godt, men når arbejdsdagen sluttede, kunne der godt være udfordringer. For Jordan Larsson var blot 17 år og boede stadig hjemme. Derfor kunne nogle aftener godt være svære.
– Der var kampe, hvor han skiftede mig ud, eller jeg ikke spillede, og man så sig sur på træneren. Men jeg boede under hans tag, jeg måtte respektere hans regler. Det var super mærkeligt. Jeg kan ikke anbefale det. Det var bare en rigtig mærkelig situation, fortæller Jordan Larsson, der nåede at have sin far som træner i halvandet år.
I dag bruger han i høj grad sin far som sparringspartner. Noget, han sætter pris på, fordi han ‘altid er ærlig’.
Men i dag er det alligevel ikke fodbolden, der fylder mest for Jordan Larsson, når snakken falder på Henrik Larsson, der spillede for blandt andre Feyenoord, Celtic og FC Barcelona.
– Han har været en utrolig far. Når mange taler om os, er det altid: ‘Hvordan er det at have legenden Henke Larsson som far?’. Der er hele tiden fokus på fodbold. Men jeg vil hellere fremhæve ham som far. Jeg har altid kunnet tale med ham, og han har altid hjulpet mig med at navigere i livet. Han har været helt utrolig. Han fortjener, at jeg siger det i stedet for at tale om, at han var en fantastisk fodboldspiller og mit største idol. Det var han. Men han var først og fremmest min far. Og det er han fantastisk til at være, siger Jordan Larsson.
‘Gift med Fotbollen’ består af flere hovedpersoner. Foruden Jordan Larsson er også Patrik Carlgren og den tidligere FCK-stopper Erik Berg med.
Programmets værtinde, Carolina Neurath Bengtsson, er gift med Pierre Bengtsson, der som bekendt også har en fortid i den danske hovedstadsklub.
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Henter dansker – får god pakke
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade