Tipsbladet i München.
Rosenborgs trænerjagt har efterhånden stået på længe, og den har ad flere omgang bevæget sig i det danske marked.
Jacob Friis var et emne, før Augsburg overhalede dem indenom og snuppede den tidligere Viborg-træner til et assistentjob. Silkeborgs Kent Nielsen blev også nævnt, uden der for alvor blev pustet mere til den forbindelse.
Det seneste navn på Rosenborgs trænerliste er Alfred Johansson, der er U19-cheftræner i FC København. Han har lavet store ting med sit talentfulde mandskab, der blandt andet storspiller i Youth League.
Ganske vist tabte man onsdagens møde med Bayern München, men det ændrer ikke på, at man er gået videre til forårets knockoutfase. Efter det føromtalte nederlag til Bayern München talte Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse med netop Alfred Johansson om Rosenborg-rygtet.
– Jeg har ikke hørt fra Rosenborg, lyder det kortfattet fra svenskeren på det første spørgsmål om rygtet fra Tipsbladet.
Vores udsendte journalist følger op med spørgsmålet, om et trænerjob i Rosenborg lyder interessant.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her.
33-årige Alfred Johansson, der hele karrieren har beskæftiget sig med ungdomsfodbold, har heller ikke lyst til at dykke ned i, om han føler sig klar til at prøve sig af som cheftræner på seniorniveau.
– Jeg synes, det er et uinteressant spørgsmål at svare på. Lige nu har jeg et super fedt job, som jeg er super glad for. Og det der er mit personlige fokus, det er at sørge for, at jeg føler mig udfordret og bliver bedre. Jeg synes, det er det fedeste at stå op om morgenen, så det er mit fokus lige nu, siger svenskeren, der dog er smigret af interessen.
– Det er positivt, at der er andre udenfor FC København, som synes, at jeg gør det godt. Igen er fokus konstant på det, som ligger lige foran os.
Rosenborg er næppe det allermest tiltrækkende job lige nu, da den tidligere norske storklub bløder. Økonomien sejler, og det har ført til, at man er nødsaget til at fjerne ti stillinger i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
LIVE: FC København skal videre i Conference League
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Superliga-retur?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
Peter Graulund med hård Superliga-dom