FCK-træner: Jeg har IKKE hørt fra dem

FC Københavns U19-træner, Alfred Johansson, kommenterer nu på rygterne om det ledige sæde i Rosenborg.



Tipsbladet i München.

Rosenborgs trænerjagt har efterhånden stået på længe, og den har ad flere omgang bevæget sig i det danske marked.

Jacob Friis var et emne, før Augsburg overhalede dem indenom og snuppede den tidligere Viborg-træner til et assistentjob. Silkeborgs Kent Nielsen blev også nævnt, uden der for alvor blev pustet mere til den forbindelse.

Det seneste navn på Rosenborgs trænerliste er Alfred Johansson, der er U19-cheftræner i FC København. Han har lavet store ting med sit talentfulde mandskab, der blandt andet storspiller i Youth League.

Ganske vist tabte man onsdagens møde med Bayern München, men det ændrer ikke på, at man er gået videre til forårets knockoutfase. Efter det føromtalte nederlag til Bayern München talte Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse med netop Alfred Johansson om Rosenborg-rygtet.

– Jeg har ikke hørt fra Rosenborg, lyder det kortfattet fra svenskeren på det første spørgsmål om rygtet fra Tipsbladet.

Vores udsendte journalist følger op med spørgsmålet, om et trænerjob i Rosenborg lyder interessant.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her.

33-årige Alfred Johansson, der hele karrieren har beskæftiget sig med ungdomsfodbold, har heller ikke lyst til at dykke ned i, om han føler sig klar til at prøve sig af som cheftræner på seniorniveau.

– Jeg synes, det er et uinteressant spørgsmål at svare på. Lige nu har jeg et super fedt job, som jeg er super glad for. Og det der er mit personlige fokus, det er at sørge for, at jeg føler mig udfordret og bliver bedre. Jeg synes, det er det fedeste at stå op om morgenen, så det er mit fokus lige nu, siger svenskeren, der dog er smigret af interessen.

– Det er positivt, at der er andre udenfor FC København, som synes, at jeg gør det godt. Igen er fokus konstant på det, som ligger lige foran os.

Rosenborg er næppe det allermest tiltrækkende job lige nu, da den tidligere norske storklub bløder. Økonomien sejler, og det har ført til, at man er nødsaget til at fjerne ti stillinger i klubben.



Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Saver United-stjerne over

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her kan du se VM-lodtrækningen

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Griner af AaB-rygte

Rigmand vild med FC København-aftale

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl