FCK-træner: Jeg har IKKE hørt fra dem

FC Københavns U19-træner, Alfred Johansson, kommenterer nu på rygterne om det ledige sæde i Rosenborg.



Tipsbladet i München.

Rosenborgs trænerjagt har efterhånden stået på længe, og den har ad flere omgang bevæget sig i det danske marked.

Jacob Friis var et emne, før Augsburg overhalede dem indenom og snuppede den tidligere Viborg-træner til et assistentjob. Silkeborgs Kent Nielsen blev også nævnt, uden der for alvor blev pustet mere til den forbindelse.

Det seneste navn på Rosenborgs trænerliste er Alfred Johansson, der er U19-cheftræner i FC København. Han har lavet store ting med sit talentfulde mandskab, der blandt andet storspiller i Youth League.

Ganske vist tabte man onsdagens møde med Bayern München, men det ændrer ikke på, at man er gået videre til forårets knockoutfase. Efter det føromtalte nederlag til Bayern München talte Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse med netop Alfred Johansson om Rosenborg-rygtet.

– Jeg har ikke hørt fra Rosenborg, lyder det kortfattet fra svenskeren på det første spørgsmål om rygtet fra Tipsbladet.

Vores udsendte journalist følger op med spørgsmålet, om et trænerjob i Rosenborg lyder interessant.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her.

33-årige Alfred Johansson, der hele karrieren har beskæftiget sig med ungdomsfodbold, har heller ikke lyst til at dykke ned i, om han føler sig klar til at prøve sig af som cheftræner på seniorniveau.

– Jeg synes, det er et uinteressant spørgsmål at svare på. Lige nu har jeg et super fedt job, som jeg er super glad for. Og det der er mit personlige fokus, det er at sørge for, at jeg føler mig udfordret og bliver bedre. Jeg synes, det er det fedeste at stå op om morgenen, så det er mit fokus lige nu, siger svenskeren, der dog er smigret af interessen.

– Det er positivt, at der er andre udenfor FC København, som synes, at jeg gør det godt. Igen er fokus konstant på det, som ligger lige foran os.

Rosenborg er næppe det allermest tiltrækkende job lige nu, da den tidligere norske storklub bløder. Økonomien sejler, og det har ført til, at man er nødsaget til at fjerne ti stillinger i klubben.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Spanien var det bedste hold’

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

VM-vækkeuret kommer med surt opstød



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Klar for FC København