Tipsbladet i München.
Rosenborgs trænerjagt har efterhånden stået på længe, og den har ad flere omgang bevæget sig i det danske marked.
Jacob Friis var et emne, før Augsburg overhalede dem indenom og snuppede den tidligere Viborg-træner til et assistentjob. Silkeborgs Kent Nielsen blev også nævnt, uden der for alvor blev pustet mere til den forbindelse.
Det seneste navn på Rosenborgs trænerliste er Alfred Johansson, der er U19-cheftræner i FC København. Han har lavet store ting med sit talentfulde mandskab, der blandt andet storspiller i Youth League.
Ganske vist tabte man onsdagens møde med Bayern München, men det ændrer ikke på, at man er gået videre til forårets knockoutfase. Efter det føromtalte nederlag til Bayern München talte Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse med netop Alfred Johansson om Rosenborg-rygtet.
– Jeg har ikke hørt fra Rosenborg, lyder det kortfattet fra svenskeren på det første spørgsmål om rygtet fra Tipsbladet.
Vores udsendte journalist følger op med spørgsmålet, om et trænerjob i Rosenborg lyder interessant.
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Der er så mange rygter i fodbold, og jeg har fokus på tingene her.
33-årige Alfred Johansson, der hele karrieren har beskæftiget sig med ungdomsfodbold, har heller ikke lyst til at dykke ned i, om han føler sig klar til at prøve sig af som cheftræner på seniorniveau.
– Jeg synes, det er et uinteressant spørgsmål at svare på. Lige nu har jeg et super fedt job, som jeg er super glad for. Og det der er mit personlige fokus, det er at sørge for, at jeg føler mig udfordret og bliver bedre. Jeg synes, det er det fedeste at stå op om morgenen, så det er mit fokus lige nu, siger svenskeren, der dog er smigret af interessen.
– Det er positivt, at der er andre udenfor FC København, som synes, at jeg gør det godt. Igen er fokus konstant på det, som ligger lige foran os.
Rosenborg er næppe det allermest tiltrækkende job lige nu, da den tidligere norske storklub bløder. Økonomien sejler, og det har ført til, at man er nødsaget til at fjerne ti stillinger i klubben.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Snart sker det
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
INTERVIEW