FCK’s rundbarbering gav toptræner dybe panderynker

Feyenoords mestertræner, Arne Slot, var ikke ligefrem pumpet med selvtillid, da man kort før sæsonstart tabte 0-7 i en venskabskamp mod FC København.



At resultater i venskabskampe ikke betyder alverden er opgøret mellem Feyennord og FC København et bevis på.

Foruden for sæsonen spillede klubberne en testkamp mod hinanden i Rotterdam, og den vandt FC København med hele 7-0. Knap 12 måneder senere har Feyenoord kunnet lade sig krone som hollandsk mester efter en suveræn sæson.

Selvom 0-7-nederlaget til FCK ikke blev et pejlemærke for resten af sæsonen, så erkender cheftræner Arne Slot, at øretæven gav dybe panderynker.

– Jeg kom hjem og sagde til min kone: "Hvis det her er vores niveau, så kommer den her sæson slet ikke til at fungere. Jeg havde store bekymringer, og samtidig var der kun få spillere, som blev i klubben, siger Arne Slot ifølge soccernews.nl.

Arne Slot forsøgte dog at bevare troen på, at sæsonen nok skulle blive en succes. Den samme tro forsøgte han samtidig at kanalisere ind i sine spillere.

– Jeg fortalte drengene, at vi nok skulle komme til at spille god fodbold igen, men samtidig kunne jeg ikke love, at vi ville slutte i top tre. Jeg var hele tiden sikker på, at vi kunne spille fodbold på en god måde.

Det lykkedes Feyenoord med, og Arne Slots tro på projektet fik også en af klubbens største profiler Orkun Kökcü til at pakke tankerne om et skifte væk.

– Jeg havde det sådan, at jeg først ville afsted, når jeg var blevet mester eller i det mindste havde vundet noget (med Feyenoord). Træneren satte pris på min åbenhed. "Vi skal bygge et fantastisk hold, som måske ikke bliver mester, men som spiller god fodbold og spiller med om titler", sagde han. Jeg stolede blindt på træneren, fordi han sagde det der.

Nu ser det dog ud til, at tiden er inde for Orkun Kökcü til at skifte klub, da han er et meget varmt navn i særligt Premier League. Det samme var Arne Slot, der tidligere på sommeren blev kædet kraftigt sammen med Tottenham.

Valget faldt i sidste ende på Celtics mestertræner Ange Postecoglou, da Arne Slot afviste Tottenham og forlængede sin kontrakt med Feyenoord til 2026.



Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Saver United-stjerne over

Her er Danmarks VM-gruppe

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her kan du se VM-lodtrækningen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FC Fredericia – OB

Griner af AaB-rygte

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford