FCM-flop i vild forvandling: Nu koster han 75 mio.

Han lykkedes aldrig i dansk fodbold, men nu er han brandvarm og det samme er prisskiltet.



Ukrainske Artem Dovbyk og FC Midtjylland blev aldrig til noget vellykket samarbejde.

Angriberen kom til FC Midtjylland i januar 2018, men efter blot et mål i 22 kampe, så sendte man ham retur til SK Dnipro-1 i Ukraine. Det har vist sig at være en god løsning for både klubben og Artem Dovbyk.

Den 25-årige angriber er således forvandlet fra sin tid i dansk fodbold. Han har banket 40 mål ind i 67 kampe, hvor han særligt i denne sæson har været brandvarm. Det afspejler sig også i interessen, hvilket hans agent, Alexey Lundovsky, kan skrive under på.

– Jeg kan forsikre dig, at der er interesse fra England, Italien, Frankrig, Tyrkiet og Belgien. Det er hvis vi taler om klubber, som beder om data, statistikker og videoer, siger han til Tribuna.

Artem Dovbyk var allerede i sommer varm på transfermarkedet, hvor det længe lignede, at han skulle lave et skifte til Serie A. I sidste ende gik det i vasken, selvom der landede et bud på 75 millioner kroner fra Salernitana. Den pris kommer nye bejlere som miminum også til at skulle betale.

– Jeg var overrasket over transferbeløbet. Man ser beløb på 52 til 59 millioner kroner blive nævnt. Dnipro-1 vil slet ikke kigge på disse beløb. Jeg minder dig lige om, at tilbage i sommer, da Dovbik var uden kampform, der tilbød de [Salernitana, red.] 75 millioner kroner for ham, siger Alexey Lundovsky og fortsætter.

– Mange tvivlede på Artem efter pausen i ligaen [på grund af krigen i Ukraine, red.] og hans skade, men han var hurtigt tilbage på tronen. Nu er han igen topscorer i ligaen og toppede det med gode præstationer i Europa. Hans prisskilt vil helt sikkert være højere end i sommer.

Artem Dovbyk har i denne sæson været en force for Dnipro-1 i den bedste ukrainske række. Han har scoret 11 ligamål i 14 kampe. I Conference League har han været lige så suveræn, hvor det er blevet til fem mål i seks gruppespilskampe.

Kontrakten med Dnipro-1 løber frem til udgangen af 2023, så klubben skal til at sende ham afsted, hvis de fortsat vil blive ved med at kræve over 75 millioner kroner for ham. Til sommer kan han således gå gratis, hvis ikke han forlænger sin aftale.

Ender det med et stort salg af Artem Dovbyk, så kan man ikke fortænke FC Midtjylland i at følge med. De har ifølge angriberen selv en stor videresalgsklausul på den ukrainske angriber. Læs mere om det HER.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op