FC Midtjylland stormer afsted i Superligaen og har i foråret sat en sikker kurs mod klubbens første mesterskab. Klubben har i de seneste to transfervinduer beholdt de største profiler og har fået opbygget en endda meget bred trup med høj kvalitet.
Bestyrelsesformand Rasmus Ankersen slår overfor BT fast, at klubben til sommer formentlig kommer til at sælge mindst en eller to profiler fra holdet – uanfægtet om det bliver til et dansk mesterskab eller ej.
Ambitionerne for FC Midtjylland er store, og i den forbindelse bliver der overhovedet ikke skelet til FC København og Brøndby, der i hver sæson har ambitioner, der henholdsvis skal resultere i guld og medaljer hver eneste sæson.
– FC Midtjylland er ikke en døgnflue.
– Vi har et ambitionsniveau om europæisk gruppespil hvert andet år, og når man har det, så siger det sig selv, at man kontinuerligt vil være en del af toppen i dansk fodbold også. Så betyder det mindre om FCK og/eller Brøndby er en del af det regnestykke – vi vil være deroppe hvert år, siger Rasmus Ankersen til BT.
Bestyrelsesformanden skal i næste uge sammen med klubbens sportslige ledelse påbegynde arbejdet omkring, hvad der skal ske i sommerens transfervindue, og FC Midtjylland-chefen udelukker ikke, at klubben kan komme til at hente spillere fra lande, som ikke ofte er repræsenteret i Superligaen, for der bliver scoutet mange andre steder end i Skandinavien.
FC Midtjylland er med 13 spillerunder tilbage i Superligaen hele ni point foran FC København i tabellen og skal i næste spillerunde til Randers for at møde ligaens øjeblikkelige 3. plads.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Jordan – Argentina
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
På vej til storklub?
