Kan ikke finde trofæet til Årets Pokalfighter: Ligger i norsk flyttekasse

Gustav Wikheim er kommet til at pakke vandrepokalen til Årets Pokalfighter væk, så nu ved han ikke, hvor den er. Derfor er der indkøbt en ny en af slagsen.



Han kan heldigvis selv grine af det, Gustav Wikheim. Han er den seneste af de i alt 64 vindere af Årets Pokalfighter, men den vandrepokal, man får overrakt, er blevet væk for ham. Så nu har foreningen, der uddeler prisen, købt en ny.

Det hele begyndte, kort efter FC Midtjylland vandt pokalturneringen i fjor. Klubben solgte Wikheim til Al Fateh i Saudi-Arabien, men hverken FCM eller spilleren var opmærksomme på, at trofæet var en vandrepokal, der skulle gå videre til Årets Pokalfighter 2020. Så Wikheim og kæresten pakkede den ned i en af deres mange flyttekasser.

– Jeg havde den i Danmark, men da jeg flyttede til Saudi-Arabien, flyttede min kæreste til Norge, og vi pakkede alle vores ting ned. Den ligger formentlig i bunden af en af kasserne, men jeg ved ikke, hvor den er, fortæller Gustav Wikheim til tipsbladet.dk.

Da Danske Sportsjournalister, som står for at uddele prisen, blev bekendt med situationen, blev de enige med Wikheim om, at det var for meget arbejde at skulle sætte gang i en eftersøgning på det lager, hvor mange af nordmandens ting er opmagasineret.

Så i stedet har foreningen indkøbt en ny, der med nød og næppe nåede frem inden onsdagens pokalfinale mellem AaB og SønderjyskE, hvor den skal uddeles for første gang.

– Jeg har virkelig gået og bidt negle og tjekket track and trace-nummeret fra GLS mange gange. Den kom heldigvis i går, hvor jeg kunne hente den hos min lokale pakkeshop, fortæller Martin Davidsen, der er bestyrelsesmedlem i Danske Sportsjournalister.

Dermed er det trofæ, som Årets Pokalfighter vinder, helt nyt og næsten uberørt. Det er heller ikke indgraveret med tidligere års vindere endnu. Til gengæld får pokalfighterne fremover også en plakette til evigt eje og minde.

Gustav Wikheim kan omvendt beholde den gamle vandrepokal og, hvis han finder den frem igen, kan ihukomme en stor dag.

– Jeg kan huske, det var vældig stort at få den anerkendelse personligt. Det var generelt en stor dag for mig. Vi spillede i København i et fyldt Parken, og vi vandt, så det er en dag, man husker, siger Wikheim.

Trophies #mvp #cupgull

Et opslag delt af Gustav Mendonca Wikheim (@gustav.wikheim) den

Prisen som pokalfighter er blevet uddelt siden den allerførste pokalfinale i 1955, og den komplette liste over tidligere vindere findes her.

Det plejer at være Årets Sportsjournalist, der uddeler prisen, men det bliver det ikke i år, fordi arragementet, hvor kåringen af Årets Sportsjournalist skulle have fundet sted, blev udskudt på grund af coronakrisen. Derfor uddeler bestyrelsesmedlem i Danske Sportsjournalister Martin Davidsen prisen.

Han tager også Wikheims bortgemte pokal med et smil. Som han siger:

– Det er en uheldig sag, men det er ikke verdens undergang. Selv om vi gerne ville overrække den historiske pokal, er det æren og ikke trofæet, det handler om. Jeg håber, pokalfighteren bliver glad for at modtage pokalen alligevel – og at han husker at aflevere den tilbage, siger Martin Davidsen med et smil. 

Læs også:Se listen: Her er de 64 pokalfightere
Læs også:AaB-profil svarer SønderjyskE-scout: Jeg skal have fat i ham i aften
Læs også:SønderjyskE før pokalfinale: En sensation, hvis vi vinder




LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Portugal – Kroatien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Dårligt nyt for Isaksen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’