AaB-profil svarer SønderjyskE-scout: Jeg skal have fat i ham i aften

Søren Frederiksen er i dag scout for SønderjyskE, men også tidligere pokalvinder med AaB. Forud for finalen har han advaret mod Rasmus Thelander, der lige skal have en snak med sin gamle holdkammerat.



– Det er ganske nemt: Dæk (Rasmus) Thelander op på hjørnespark og pas på Patrick Kristensens indlæg,

Hvis der er nogen i SønderjyskE, der er kvalificeret til at sige noget om Rasmus Thelander, må det være Søren Frederiksen. Han er tidligere holdkammerat med AaB-stopperen, og han arbejder nu med scouting og analyse af SønderjyskE’s modstandere. Han advarede altså om netop Thelander tidligere på dagen.

Frederiksen har også historien på sin side. Han scorede selv i finalen i 2014, da Thelander blev pokalfighter efter sine to scoringer.

Rasmus Thelander har ikke selv talt med Søren Frederiksen om den forestående kamp, men det skal han nu i lyset af hans tidligere holdkammerats udtalelser.

– Det tænker jeg, at jeg skal, for han er jo analytiker dernede, så det kunne være meget sjovt. Jeg tænker, jeg skal have fat i ham i aften, siger Thelander til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op

Midtstopperen scorede i weekenden sit første Superliga-mål i denne sæson mod AGF, og han kom altså på måltavlen to gange, da han senest stod i pokalfinalen i den danske pokalfinale. Så hvor mange mål regner han med at lave onsdag aften?

– Hvis jeg scorer en enkelt, er jeg meget tilfreds, siger han med et smil.

Rasmus Thelander har både vundet pokalturneringen i Danmark og i Schweiz, og han ved om nogen, hvad finaler gør ved atmosfæren. Til gengæld ved han ikke, hvordan det er at spille sæsonens største kamp på et stadion, der kun er 10 procent fyldt.

Det bliver ikke desto mindre tilfældet i morgen.

– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg syntes, det havde været sjovere på et fyldt stadion. Hvis man skal se positivt på det, er det ikke så lang tid, siden der var et par hundrede tilskuere til kampene, så det er da fedt, at der kommer nogle. Og jeg er sikker på, de godt kan lave en god stemning, siger Thelander.

Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub

– Hvad angår os spillere, så havde det selvfølgelig været en federe følelse, men det på banen kommer ikke til at ændre sig. Der er så meget at spille om, og der er så meget på spil.

Spørgsmålet er så, hvor meget pokalfinalen mister ved, at så få tilskuere kan komme ind. Og hvordan det i givet fald påvirker spillerne.

– Det er svært at sige, når jeg ikke har prøvet det. Men jeg kan i hvert fald mærke, at min motivation og min spændthed er noget af det samme, fordi der er så meget på spil. Én ting er at få titlen til holdet og til klubben, men der er så meget motivation i den billet, det giver til Europa. Så der ligger meget motivation der, som skal være med til bygge det hele op, siger Rasmus Thelander.

Pokalfinalen sparkes i gang onsdag aften klokken 20.

Læs også:Spilforslag til pokalfinalen: Underholdende specialspil
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE




– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer