AaB-profil svarer SønderjyskE-scout: Jeg skal have fat i ham i aften

Søren Frederiksen er i dag scout for SønderjyskE, men også tidligere pokalvinder med AaB. Forud for finalen har han advaret mod Rasmus Thelander, der lige skal have en snak med sin gamle holdkammerat.



– Det er ganske nemt: Dæk (Rasmus) Thelander op på hjørnespark og pas på Patrick Kristensens indlæg,

Hvis der er nogen i SønderjyskE, der er kvalificeret til at sige noget om Rasmus Thelander, må det være Søren Frederiksen. Han er tidligere holdkammerat med AaB-stopperen, og han arbejder nu med scouting og analyse af SønderjyskE’s modstandere. Han advarede altså om netop Thelander tidligere på dagen.

Frederiksen har også historien på sin side. Han scorede selv i finalen i 2014, da Thelander blev pokalfighter efter sine to scoringer.

Rasmus Thelander har ikke selv talt med Søren Frederiksen om den forestående kamp, men det skal han nu i lyset af hans tidligere holdkammerats udtalelser.

– Det tænker jeg, at jeg skal, for han er jo analytiker dernede, så det kunne være meget sjovt. Jeg tænker, jeg skal have fat i ham i aften, siger Thelander til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op

Midtstopperen scorede i weekenden sit første Superliga-mål i denne sæson mod AGF, og han kom altså på måltavlen to gange, da han senest stod i pokalfinalen i den danske pokalfinale. Så hvor mange mål regner han med at lave onsdag aften?

– Hvis jeg scorer en enkelt, er jeg meget tilfreds, siger han med et smil.

Rasmus Thelander har både vundet pokalturneringen i Danmark og i Schweiz, og han ved om nogen, hvad finaler gør ved atmosfæren. Til gengæld ved han ikke, hvordan det er at spille sæsonens største kamp på et stadion, der kun er 10 procent fyldt.

Det bliver ikke desto mindre tilfældet i morgen.

– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg syntes, det havde været sjovere på et fyldt stadion. Hvis man skal se positivt på det, er det ikke så lang tid, siden der var et par hundrede tilskuere til kampene, så det er da fedt, at der kommer nogle. Og jeg er sikker på, de godt kan lave en god stemning, siger Thelander.

Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub

– Hvad angår os spillere, så havde det selvfølgelig været en federe følelse, men det på banen kommer ikke til at ændre sig. Der er så meget at spille om, og der er så meget på spil.

Spørgsmålet er så, hvor meget pokalfinalen mister ved, at så få tilskuere kan komme ind. Og hvordan det i givet fald påvirker spillerne.

– Det er svært at sige, når jeg ikke har prøvet det. Men jeg kan i hvert fald mærke, at min motivation og min spændthed er noget af det samme, fordi der er så meget på spil. Én ting er at få titlen til holdet og til klubben, men der er så meget motivation i den billet, det giver til Europa. Så der ligger meget motivation der, som skal være med til bygge det hele op, siger Rasmus Thelander.

Pokalfinalen sparkes i gang onsdag aften klokken 20.

Læs også:Spilforslag til pokalfinalen: Underholdende specialspil
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE




LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Spottet i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding