– Det er ganske nemt: Dæk (Rasmus) Thelander op på hjørnespark og pas på Patrick Kristensens indlæg,
Hvis der er nogen i SønderjyskE, der er kvalificeret til at sige noget om Rasmus Thelander, må det være Søren Frederiksen. Han er tidligere holdkammerat med AaB-stopperen, og han arbejder nu med scouting og analyse af SønderjyskE’s modstandere. Han advarede altså om netop Thelander tidligere på dagen.
Frederiksen har også historien på sin side. Han scorede selv i finalen i 2014, da Thelander blev pokalfighter efter sine to scoringer.
Rasmus Thelander har ikke selv talt med Søren Frederiksen om den forestående kamp, men det skal han nu i lyset af hans tidligere holdkammerats udtalelser.
– Det tænker jeg, at jeg skal, for han er jo analytiker dernede, så det kunne være meget sjovt. Jeg tænker, jeg skal have fat i ham i aften, siger Thelander til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op
Midtstopperen scorede i weekenden sit første Superliga-mål i denne sæson mod AGF, og han kom altså på måltavlen to gange, da han senest stod i pokalfinalen i den danske pokalfinale. Så hvor mange mål regner han med at lave onsdag aften?
– Hvis jeg scorer en enkelt, er jeg meget tilfreds, siger han med et smil.
Rasmus Thelander har både vundet pokalturneringen i Danmark og i Schweiz, og han ved om nogen, hvad finaler gør ved atmosfæren. Til gengæld ved han ikke, hvordan det er at spille sæsonens største kamp på et stadion, der kun er 10 procent fyldt.
Det bliver ikke desto mindre tilfældet i morgen.
– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg syntes, det havde været sjovere på et fyldt stadion. Hvis man skal se positivt på det, er det ikke så lang tid, siden der var et par hundrede tilskuere til kampene, så det er da fedt, at der kommer nogle. Og jeg er sikker på, de godt kan lave en god stemning, siger Thelander.
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
– Hvad angår os spillere, så havde det selvfølgelig været en federe følelse, men det på banen kommer ikke til at ændre sig. Der er så meget at spille om, og der er så meget på spil.
Spørgsmålet er så, hvor meget pokalfinalen mister ved, at så få tilskuere kan komme ind. Og hvordan det i givet fald påvirker spillerne.
– Det er svært at sige, når jeg ikke har prøvet det. Men jeg kan i hvert fald mærke, at min motivation og min spændthed er noget af det samme, fordi der er så meget på spil. Én ting er at få titlen til holdet og til klubben, men der er så meget motivation i den billet, det giver til Europa. Så der ligger meget motivation der, som skal være med til bygge det hele op, siger Rasmus Thelander.
Pokalfinalen sparkes i gang onsdag aften klokken 20.
Læs også:Spilforslag til pokalfinalen: Underholdende specialspil
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
