– Det er ganske nemt: Dæk (Rasmus) Thelander op på hjørnespark og pas på Patrick Kristensens indlæg,
Hvis der er nogen i SønderjyskE, der er kvalificeret til at sige noget om Rasmus Thelander, må det være Søren Frederiksen. Han er tidligere holdkammerat med AaB-stopperen, og han arbejder nu med scouting og analyse af SønderjyskE’s modstandere. Han advarede altså om netop Thelander tidligere på dagen.
Frederiksen har også historien på sin side. Han scorede selv i finalen i 2014, da Thelander blev pokalfighter efter sine to scoringer.
Rasmus Thelander har ikke selv talt med Søren Frederiksen om den forestående kamp, men det skal han nu i lyset af hans tidligere holdkammerats udtalelser.
– Det tænker jeg, at jeg skal, for han er jo analytiker dernede, så det kunne være meget sjovt. Jeg tænker, jeg skal have fat i ham i aften, siger Thelander til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op
Midtstopperen scorede i weekenden sit første Superliga-mål i denne sæson mod AGF, og han kom altså på måltavlen to gange, da han senest stod i pokalfinalen i den danske pokalfinale. Så hvor mange mål regner han med at lave onsdag aften?
– Hvis jeg scorer en enkelt, er jeg meget tilfreds, siger han med et smil.
Rasmus Thelander har både vundet pokalturneringen i Danmark og i Schweiz, og han ved om nogen, hvad finaler gør ved atmosfæren. Til gengæld ved han ikke, hvordan det er at spille sæsonens største kamp på et stadion, der kun er 10 procent fyldt.
Det bliver ikke desto mindre tilfældet i morgen.
– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg syntes, det havde været sjovere på et fyldt stadion. Hvis man skal se positivt på det, er det ikke så lang tid, siden der var et par hundrede tilskuere til kampene, så det er da fedt, at der kommer nogle. Og jeg er sikker på, de godt kan lave en god stemning, siger Thelander.
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
– Hvad angår os spillere, så havde det selvfølgelig været en federe følelse, men det på banen kommer ikke til at ændre sig. Der er så meget at spille om, og der er så meget på spil.
Spørgsmålet er så, hvor meget pokalfinalen mister ved, at så få tilskuere kan komme ind. Og hvordan det i givet fald påvirker spillerne.
– Det er svært at sige, når jeg ikke har prøvet det. Men jeg kan i hvert fald mærke, at min motivation og min spændthed er noget af det samme, fordi der er så meget på spil. Én ting er at få titlen til holdet og til klubben, men der er så meget motivation i den billet, det giver til Europa. Så der ligger meget motivation der, som skal være med til bygge det hele op, siger Rasmus Thelander.
Pokalfinalen sparkes i gang onsdag aften klokken 20.
Læs også:Spilforslag til pokalfinalen: Underholdende specialspil
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Vejle Boldklub – Randers FC

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Viborg FF – FC København

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop

Jacob Neestrup deler godt nyt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Dialog – Brøndby interesseret

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

‘Jeg skal ikke være hellig’

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

AGF henter dansk kantspiller

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Mattias Skjelmose i stor nedtur