AaB-profil svarer SønderjyskE-scout: Jeg skal have fat i ham i aften

Søren Frederiksen er i dag scout for SønderjyskE, men også tidligere pokalvinder med AaB. Forud for finalen har han advaret mod Rasmus Thelander, der lige skal have en snak med sin gamle holdkammerat.



– Det er ganske nemt: Dæk (Rasmus) Thelander op på hjørnespark og pas på Patrick Kristensens indlæg,

Hvis der er nogen i SønderjyskE, der er kvalificeret til at sige noget om Rasmus Thelander, må det være Søren Frederiksen. Han er tidligere holdkammerat med AaB-stopperen, og han arbejder nu med scouting og analyse af SønderjyskE’s modstandere. Han advarede altså om netop Thelander tidligere på dagen.

Frederiksen har også historien på sin side. Han scorede selv i finalen i 2014, da Thelander blev pokalfighter efter sine to scoringer.

Rasmus Thelander har ikke selv talt med Søren Frederiksen om den forestående kamp, men det skal han nu i lyset af hans tidligere holdkammerats udtalelser.

– Det tænker jeg, at jeg skal, for han er jo analytiker dernede, så det kunne være meget sjovt. Jeg tænker, jeg skal have fat i ham i aften, siger Thelander til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op

Midtstopperen scorede i weekenden sit første Superliga-mål i denne sæson mod AGF, og han kom altså på måltavlen to gange, da han senest stod i pokalfinalen i den danske pokalfinale. Så hvor mange mål regner han med at lave onsdag aften?

– Hvis jeg scorer en enkelt, er jeg meget tilfreds, siger han med et smil.

Rasmus Thelander har både vundet pokalturneringen i Danmark og i Schweiz, og han ved om nogen, hvad finaler gør ved atmosfæren. Til gengæld ved han ikke, hvordan det er at spille sæsonens største kamp på et stadion, der kun er 10 procent fyldt.

Det bliver ikke desto mindre tilfældet i morgen.

– Jeg skal være ærlig og sige, at jeg syntes, det havde været sjovere på et fyldt stadion. Hvis man skal se positivt på det, er det ikke så lang tid, siden der var et par hundrede tilskuere til kampene, så det er da fedt, at der kommer nogle. Og jeg er sikker på, de godt kan lave en god stemning, siger Thelander.

Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub

– Hvad angår os spillere, så havde det selvfølgelig været en federe følelse, men det på banen kommer ikke til at ændre sig. Der er så meget at spille om, og der er så meget på spil.

Spørgsmålet er så, hvor meget pokalfinalen mister ved, at så få tilskuere kan komme ind. Og hvordan det i givet fald påvirker spillerne.

– Det er svært at sige, når jeg ikke har prøvet det. Men jeg kan i hvert fald mærke, at min motivation og min spændthed er noget af det samme, fordi der er så meget på spil. Én ting er at få titlen til holdet og til klubben, men der er så meget motivation i den billet, det giver til Europa. Så der ligger meget motivation der, som skal være med til bygge det hele op, siger Rasmus Thelander.

Pokalfinalen sparkes i gang onsdag aften klokken 20.

Læs også:Spilforslag til pokalfinalen: Underholdende specialspil
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
Læs også:AK om pokalbrag: Vil skrive historie med SønderjyskE




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København afviser konspirationsteori

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

FC København vil bruge mere data i transfers

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Thomsen jubler over direktør-job

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Varme rygter: Han har været i FC København

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Afslører hemmelige samtaler med FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

FC København tæt på ny assistenttræner

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson