AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub

Jacob Friis har set AaB i pokalfinalen en håndfuld gange som fan, der knappede den første øl op, før han nåede afkørslen ved Støvring Syd. I morgen står han der som cheftræner.



Onsdag aften står Jacob Friis i sin første pokalfinale som AaB-træner, men langt fra sin første finale som AaB’er. Friis har rig erfaring som finaletilskuer, men det var som regel i en noget mere påvirket tilstand end planen er for morgendagens kamp.

Han var AaB-fan, før han blev klubbens cheftræner, så Friis var på tribunen til finalerne mod FC København i 2009 og 2004, Viborg i 2000 og måske mod AB i 1999. Den sidste er han usikker på. Kampene og deres resultater, alle sammen nederlag, fortaber sig i historiens tåger.

Men det, der står klart for Jacob Friis, er den særlige atmofære, som pokalfinaler fremkalder.

– Det er stemningen, jeg husker. Jeg må også indrømme, at jeg havde fået noget at drikke til nogle af kampene, dengang jeg var ganske almindelig, menig tilskuere. Så det, jeg kan huske, er de sjove stunder med kammeraterne, hvor der stort set blev grinet hele vejen fra Aalborg til København. Og så den fantastiske stemning i Parken alle gangene. Så var der nogle af kampene, der gik hurtigt i glemmebogen, siger Friis til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op

Til gengæld lever historierne fra pokalfinalerne videre.

– Det kender du jo. Når man er sammen med kammeraterne i et sjovt lag, så siger man: “Kan du huske dengang?”

Og det kan kammeraterne som regel, selv om de første er to årtier siden.

– Vi er tilbage til nogle af de sjove ture som AaB-fan, hvor man havde knappet den første øl op, inden man nåede Støvring Syd. Jeg kan huske, hvad han og han sagde, og jeg kan huske, hvad vi gjorde på den og den rasteplads. Og vi havde et brag af en fest i Parken. Der var så ikke ret mange af dem, vi vandt i den årrække der. De gange, jeg har prøvet det, var turen derover sjovere end den hjem.

– Jeg kan ikke huske, om det blev til tre-fire stykker som fan, hvor vi kørte i bus fra den lokale pub. Men uanset hvad var det hver eneste gang en festdag, og det er også derfor, jeg ved, hvor meget det betyder for mange mennesker. Det er den største enkeltstående kamp i dansk fodbold, og det er en festdag, hvor man er sammen med sine kammerater for at støtte det hold, man holder med.

Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden

I morgen aften skal Jacob Friis ikke drikke øl hele vejen fra Støvring, som ligger 20 kilometer syd for Aalborg. Men også den seriøse udgave af pokalfinaler har han prøvet før. I 2014, da AaB vandt The Double, var han U19-træner i klubben.

– Jeg var i en mere sober udgave i 2014, siger AaB-træneren med et smil.

– Jeg var med på tribunen for at overvære den fantastiske kamp der (4-2-sejr, red). Var stolt af mange af de spillere, jeg havde haft og trænet som unge, som pludselig stod og løftede en pokal.

Onsdag aften får Jacob Friis så endelig chancen for selv at løfte den. Og så kan han drikke alle de øl, han vil, på turen tilbage til Aalborg i stedet.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin
Læs også:To dage før pokalfinalen: Gode nyheder for AaB




Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald



LIVE

TransferLIVE: Brøndby afviser tocifret millionbud


Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Tottenham præsenterer FC København-emne

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


FC København har spændende hollænder på blokken

Kan købes til spotpris

FC København bekræfter

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

De kommer alle til at henvende sig til Højlund


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Gylden chance for Roony Bardghji

Tengstedt på plads i ny klub



FCM-spiller solgt – her er prisen

Altafgørende for Brøndbys fremtid

FCK-emne skifter til PSV

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Brøndby ansætter teknisk direktør

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Massiv interesse for Horsens-flop

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne



To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross



FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

AGF jubler: Henter profil og får købsoption