Onsdag aften står Jacob Friis i sin første pokalfinale som AaB-træner, men langt fra sin første finale som AaB’er. Friis har rig erfaring som finaletilskuer, men det var som regel i en noget mere påvirket tilstand end planen er for morgendagens kamp.
Han var AaB-fan, før han blev klubbens cheftræner, så Friis var på tribunen til finalerne mod FC København i 2009 og 2004, Viborg i 2000 og måske mod AB i 1999. Den sidste er han usikker på. Kampene og deres resultater, alle sammen nederlag, fortaber sig i historiens tåger.
Men det, der står klart for Jacob Friis, er den særlige atmofære, som pokalfinaler fremkalder.
– Det er stemningen, jeg husker. Jeg må også indrømme, at jeg havde fået noget at drikke til nogle af kampene, dengang jeg var ganske almindelig, menig tilskuere. Så det, jeg kan huske, er de sjove stunder med kammeraterne, hvor der stort set blev grinet hele vejen fra Aalborg til København. Og så den fantastiske stemning i Parken alle gangene. Så var der nogle af kampene, der gik hurtigt i glemmebogen, siger Friis til tipsbladet.dk.
Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op
Til gengæld lever historierne fra pokalfinalerne videre.
– Det kender du jo. Når man er sammen med kammeraterne i et sjovt lag, så siger man: “Kan du huske dengang?”
Og det kan kammeraterne som regel, selv om de første er to årtier siden.
– Vi er tilbage til nogle af de sjove ture som AaB-fan, hvor man havde knappet den første øl op, inden man nåede Støvring Syd. Jeg kan huske, hvad han og han sagde, og jeg kan huske, hvad vi gjorde på den og den rasteplads. Og vi havde et brag af en fest i Parken. Der var så ikke ret mange af dem, vi vandt i den årrække der. De gange, jeg har prøvet det, var turen derover sjovere end den hjem.
– Jeg kan ikke huske, om det blev til tre-fire stykker som fan, hvor vi kørte i bus fra den lokale pub. Men uanset hvad var det hver eneste gang en festdag, og det er også derfor, jeg ved, hvor meget det betyder for mange mennesker. Det er den største enkeltstående kamp i dansk fodbold, og det er en festdag, hvor man er sammen med sine kammerater for at støtte det hold, man holder med.
Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden
I morgen aften skal Jacob Friis ikke drikke øl hele vejen fra Støvring, som ligger 20 kilometer syd for Aalborg. Men også den seriøse udgave af pokalfinaler har han prøvet før. I 2014, da AaB vandt The Double, var han U19-træner i klubben.
– Jeg var i en mere sober udgave i 2014, siger AaB-træneren med et smil.
– Jeg var med på tribunen for at overvære den fantastiske kamp der (4-2-sejr, red). Var stolt af mange af de spillere, jeg havde haft og trænet som unge, som pludselig stod og løftede en pokal.
Onsdag aften får Jacob Friis så endelig chancen for selv at løfte den. Og så kan han drikke alle de øl, han vil, på turen tilbage til Aalborg i stedet.
Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin
Læs også:To dage før pokalfinalen: Gode nyheder for AaB
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
OPTAKT
