AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub

Jacob Friis har set AaB i pokalfinalen en håndfuld gange som fan, der knappede den første øl op, før han nåede afkørslen ved Støvring Syd. I morgen står han der som cheftræner.



Onsdag aften står Jacob Friis i sin første pokalfinale som AaB-træner, men langt fra sin første finale som AaB’er. Friis har rig erfaring som finaletilskuer, men det var som regel i en noget mere påvirket tilstand end planen er for morgendagens kamp.

Han var AaB-fan, før han blev klubbens cheftræner, så Friis var på tribunen til finalerne mod FC København i 2009 og 2004, Viborg i 2000 og måske mod AB i 1999. Den sidste er han usikker på. Kampene og deres resultater, alle sammen nederlag, fortaber sig i historiens tåger.

Men det, der står klart for Jacob Friis, er den særlige atmofære, som pokalfinaler fremkalder.

– Det er stemningen, jeg husker. Jeg må også indrømme, at jeg havde fået noget at drikke til nogle af kampene, dengang jeg var ganske almindelig, menig tilskuere. Så det, jeg kan huske, er de sjove stunder med kammeraterne, hvor der stort set blev grinet hele vejen fra Aalborg til København. Og så den fantastiske stemning i Parken alle gangene. Så var der nogle af kampene, der gik hurtigt i glemmebogen, siger Friis til tipsbladet.dk.

Læs også:SønderjyskE-scout vandt pokalturneringen med AaB: Dæk Thelander op

Til gengæld lever historierne fra pokalfinalerne videre.

– Det kender du jo. Når man er sammen med kammeraterne i et sjovt lag, så siger man: “Kan du huske dengang?”

Og det kan kammeraterne som regel, selv om de første er to årtier siden.

– Vi er tilbage til nogle af de sjove ture som AaB-fan, hvor man havde knappet den første øl op, inden man nåede Støvring Syd. Jeg kan huske, hvad han og han sagde, og jeg kan huske, hvad vi gjorde på den og den rasteplads. Og vi havde et brag af en fest i Parken. Der var så ikke ret mange af dem, vi vandt i den årrække der. De gange, jeg har prøvet det, var turen derover sjovere end den hjem.

– Jeg kan ikke huske, om det blev til tre-fire stykker som fan, hvor vi kørte i bus fra den lokale pub. Men uanset hvad var det hver eneste gang en festdag, og det er også derfor, jeg ved, hvor meget det betyder for mange mennesker. Det er den største enkeltstående kamp i dansk fodbold, og det er en festdag, hvor man er sammen med sine kammerater for at støtte det hold, man holder med.

Læs også:Pokalfinalen får ikke flere tilskuere: Vi prioriterer sikkerheden

I morgen aften skal Jacob Friis ikke drikke øl hele vejen fra Støvring, som ligger 20 kilometer syd for Aalborg. Men også den seriøse udgave af pokalfinaler har han prøvet før. I 2014, da AaB vandt The Double, var han U19-træner i klubben.

– Jeg var i en mere sober udgave i 2014, siger AaB-træneren med et smil.

– Jeg var med på tribunen for at overvære den fantastiske kamp der (4-2-sejr, red). Var stolt af mange af de spillere, jeg havde haft og trænet som unge, som pludselig stod og løftede en pokal.

Onsdag aften får Jacob Friis så endelig chancen for selv at løfte den. Og så kan han drikke alle de øl, han vil, på turen tilbage til Aalborg i stedet.

Læs også:Pokal-optakt: AaB – SønderjyskE
Læs også:Friis om Riddersholm-udmelding: Må betragtes som spin
Læs også:To dage før pokalfinalen: Gode nyheder for AaB




Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Real Madrid – Bayern



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Færdig i Manchester City

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne