Godt nok blev resultatet ikke, som de ønskede hos FC Midtjylland, der onsdag blev ekspederet ud af DBU Pokalen af Roskilde. Men der var da et enkelt stort lyspunkt for Jess Thorup og resten af klubben. Efter næsten 18 måneders pause med en lyskeskade, der er forsøgt løst via operation tre gange, var Eyjolfur Hedinsson endelig tilbage for de danske mestre. Hedinsson fik næsten en time i opgøret, der var afgjort efter 120 minutters fodbold.
Den 30-årige islænding, der skiftede fra SønderjyskE i sommeren 2013, har for alvor kæmpet for sin karriere og fik altså et tiltrængt comeback. Specielt med tanke på, at Eyjolfur Hedinsson har kontraktudløb til vinter og dermed ikke har en arbejdsgiver. Nu er der fem Superliga-kampe tilbage at overbevise i, ligesom der resterer tre Europa League-kampe. Og FC Midtjylland vil se tiden an, før klubben tager en beslutning om Hedinsson.
– Vi talte med Hedinsson i sommer, og der var aftalen, at vi lige så tiden an. Det er sådan set stadig den aftale, der er. Det var fantastisk at se ham tilbage i går med tanke på alt det, han har været igennem. Det er en meget professionel person, der med sin person og indstilling har kæmpet sig tilbage. Det var klart højdepunktet for os alle sammen i går at se ham tilbage. Så må vi se, hvad der sker. Vi tager en beslutning efter efterårssæsonen, siger sportsdirektør Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Netop Steinlein var manden, der hentede islændingen i SønderjyskE. På det tidsunkt havde Hedinsson storspillet for klubben fra Haderslev og scorede mange mål fra midtbanen. Desværre begyndte skaderne at melde sig, og siden har han som sagt kæmpet for sin karriere.
– Jeg kender ikke nogen i Midtjylland, der ikke har respekt for ham og det, han har kæmpet for. Det er en topdedikeret spiller, der om nogen fortjener at komme tilbage på banen. Men nu må vi se, om der er eftervirkninger på skaden, eller om han er i stand til at finde sit gamle niveau, siger Claus Steinlein.
Følgeskader kan opstå efter længere tid væk fra fodbolden, men indtil videre fornemmer de i FCM ikke, at han skulle have nye problemer efter endeligt at have været tilbage på banen.
– Jeg så ham lige i morges, og der gik han da rundt med et kæmpe smil på munden, så det tror jeg ikke, siger Steinlein.
Næste opgave for FC Midtjylland er rivalopgøret mod Viborg FF på lørdag – her kan Hedinsson igen være i FCM-truppen, der er ramt af skader.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
