FCN og Randers ser frem til bonuskamp

FC Nordsjælland og Randers FC mødes i morgen i semifinalen i pokalturneringen Ekstra Bladet Cup. Randers-anfører beskriver den som en bonuskamp.



I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.

Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.

– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.

– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.

FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.





LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

De kan være færdige i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup