FCN og Randers ser frem til bonuskamp

FC Nordsjælland og Randers FC mødes i morgen i semifinalen i pokalturneringen Ekstra Bladet Cup. Randers-anfører beskriver den som en bonuskamp.



I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.

Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.

– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.

– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.

FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Hårdt angreb på DBU-boss

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu