FCN og Randers ser frem til bonuskamp

FC Nordsjælland og Randers FC mødes i morgen i semifinalen i pokalturneringen Ekstra Bladet Cup. Randers-anfører beskriver den som en bonuskamp.



I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.

Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.

– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.

– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.

FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer