I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.
Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.
– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.
– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.
FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
England – DR Congo
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE