I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.
Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.
– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.
FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.
– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.
FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER