FCN og Randers ser frem til bonuskamp

FC Nordsjælland og Randers FC mødes i morgen i semifinalen i pokalturneringen Ekstra Bladet Cup. Randers-anfører beskriver den som en bonuskamp.



I skyggen af den tætte bundkamp i Superligaen spilles der i denne uge pokalsemifinaler. I aften mødes FC Midtjylland og Esbjerg, og i morgen ramler FC Nordsjælland sammen med Randers FC, der for første gang har det nye trænerteam Peter Elstrup og Allan Kuhn på trænerbænken.

Randers FC’s anfører Søren Pedersen ser kampen som en bonuskamp forud for de sidste seks runder i Superligaen, der skal afgøre om kronjyderne skal rykke ud eller blive i Superligaen.

– Det her er en bonuskamp for os i forhold til kampene i Superligaen, der gælder livsvigtige point. Det er en chance for os til at spille nogle nye idéer ind inden mødet med Silkeborg i weekenden. Det er ingen katastrofe, hvis vi taber, selv om vi selvfølgelig går efter at vinde for at få tanket noget selvtillid inden weekenden, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

FC Nordsjælland har tre point mere til nedrykningsstregen end morgendagens modstander, men det betyder ikke, at de på nogen måde er begyndt at føle sig sikre. Det slår firemålsskytten fra de sidste to kampe, Matti Lund Nielsen, fast.

– For os handler det i høj grad stadig om, at vi skal fri af nedrykningen, selv om vi lige nu ligger nummer syv. Derfor glæder vi os også ufattelig meget til kampen mod Lyngby på søndag, hvor bonussen ved at få tre point vil være enormt stor. Men selvfølgelig koncentrerer vi os først om pokalkampen torsdag, og det er der vores fulde fokus ligger lige nu, siger Lund Nielsen.

FC Nordsjælland vandt Ekstra BLadet Cup sidste år efter en finale, hvor de slog FC Midtjylland med 2-0.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

‘Han skal ingen steder’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Mohamed Salah har sagt undskyld

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Storklubber følger FCN-juvel

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Brøndby takker nej til to spillere

Vild Diant Ramaj-historie

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes