Kontroversielt valg sætter DBU under pres

Det vækker opsigt, at FIFA-præsident Gianni Infantino i oktober flyttede til Qatar. En dansk ekspert vurderer, at det både skaber tvivl om Infantinos uafhængighed af VM-værten og DBU’s kurs med kritisk dialog med VM-værten.



Det vakte stor opsigt internationalt, da schweiziske Blick i weekenden afslørede, at FIFA’s præsident Gianni Infantino er flyttet til Qatar.

Infantino skal være flyttet til Qatar i oktober og have skrevet to børn ind i en skole i landet, og flytningen er selvsagt interessant, da Qatar i slutningen af året skal være vært for den mest omdiskuterede VM-slutrunde nogensinde.

Læs mere om historien her

Infantino, der har optrådt offentligt adskillige gange i forbindelse med sportsbegivenheder i Qatar i de seneste måneder, har ved flere tidligere lejligheder rost VM-værternes forberedelser til slutrunden, der spilles fra 21. november til 18. december i år.

FIFA-præsidenten har ikke haft kommentarer til, hvorfor han er flyttet til det land, hvor der snart skal spilles VM, men trækket og de nære bånd har ifølge tipsbladet.dks oplysninger gentagne gange vakt opsigt i fodboldmiljøet.

DBU og de øvrige nordiske fodboldforbund forsøger i disse måneder at føre en skarp kurs over for VM-værterne, der fra mange sider kritiseres for ikke at leve op til egne løfter om forbedrede forhold for de omtrent to millioner migrantarbejdere i landet og forbedringer af menneskerettighederne.

Det arbejde og FIFA-præsident Gianni Infantinos uafhængighed kommer under pres, når den øverste chef for fodboldspillet har en så tæt tilknytning til den kommende VM-vært, vurderer en dansk ekspert.

– Det er helt usædvanligt at en FIFA-præsident flytter adresse til et kommende VM-værtsland. Læg dertil at det forestående VM i Qatar er det mest kontroversielle og omdiskuterede nogensinde. Det gør samtidig Infantino utrolig sårbar over for anklager om manglende objektivitet i forhold til Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut.

– Det er yderst mærkværdigt at Infantino netop rykker teltpælene op nu og flytter til Qatar i en tid, hvor landet er under massiv kritik for deres problematiske forhold til menneskerettigheder. Det siger noget om, hvor Infantinos interesser ligger. Omvendt er det måske FIFA-præsidentens ønske at være tæt på begivenhedernes gang her i VM-året og sikre sig at det som FIFA har lovet også kommer til at ske?

– Vi mangler svar fra Infantino om, hvorfor det lige netop er nu at han rykker til Qatar og om det er midlertidigt eller permanent? Under alle omstændigheder vil Infantinos neutralitet bliver stærkt udfordret fremadrettet, siger Stanis Elsborg til tipsbladet.dk.

DBU og deres nordiske allieredes arbejde og kritiske dialog med Qatar bliver ikke lettere af, at FIFA’s øverste chef ses som værende i et tæt politisk forhold med Qatar og VM-værterne, vurderer Stanis Elsborg.

– Det gælder ikke kun DBU’s strategi om kritisk dialog, men alle der ønsker en skarpere kurs over for Qatar i en vanskelig situation, siger Stanis Elsborg.

Gianni Infantinos tætte forhold til Qatar har ved flere lejligheder været under lup og udsat for alvorlig kritik.

Tilbage i 2016 kom FIFA-præsidenten kort efter sit valg til posten i alvorlig uføre, da FIFA’s egen etiske komité efterforskede Infantinos brug af privatfly stillet til rådighed af Qatar.

Gianni Infantino var også til stede i slutningen af sidste år til Qatars første Formel1 Grand Prix, hvor blandt andre danske Peter Schmeichel fik hård kritik for at forsvare Qatars VM-værter.





Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: FC København sælger stjerne

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama