Det vakte stor opsigt internationalt, da schweiziske Blick i weekenden afslørede, at FIFA’s præsident Gianni Infantino er flyttet til Qatar.
Infantino skal være flyttet til Qatar i oktober og have skrevet to børn ind i en skole i landet, og flytningen er selvsagt interessant, da Qatar i slutningen af året skal være vært for den mest omdiskuterede VM-slutrunde nogensinde.
Infantino, der har optrådt offentligt adskillige gange i forbindelse med sportsbegivenheder i Qatar i de seneste måneder, har ved flere tidligere lejligheder rost VM-værternes forberedelser til slutrunden, der spilles fra 21. november til 18. december i år.
FIFA-præsidenten har ikke haft kommentarer til, hvorfor han er flyttet til det land, hvor der snart skal spilles VM, men trækket og de nære bånd har ifølge tipsbladet.dks oplysninger gentagne gange vakt opsigt i fodboldmiljøet.
DBU og de øvrige nordiske fodboldforbund forsøger i disse måneder at føre en skarp kurs over for VM-værterne, der fra mange sider kritiseres for ikke at leve op til egne løfter om forbedrede forhold for de omtrent to millioner migrantarbejdere i landet og forbedringer af menneskerettighederne.
Det arbejde og FIFA-præsident Gianni Infantinos uafhængighed kommer under pres, når den øverste chef for fodboldspillet har en så tæt tilknytning til den kommende VM-vært, vurderer en dansk ekspert.
– Det er helt usædvanligt at en FIFA-præsident flytter adresse til et kommende VM-værtsland. Læg dertil at det forestående VM i Qatar er det mest kontroversielle og omdiskuterede nogensinde. Det gør samtidig Infantino utrolig sårbar over for anklager om manglende objektivitet i forhold til Qatar, siger Stanis Elsborg, der er senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut.
– Det er yderst mærkværdigt at Infantino netop rykker teltpælene op nu og flytter til Qatar i en tid, hvor landet er under massiv kritik for deres problematiske forhold til menneskerettigheder. Det siger noget om, hvor Infantinos interesser ligger. Omvendt er det måske FIFA-præsidentens ønske at være tæt på begivenhedernes gang her i VM-året og sikre sig at det som FIFA har lovet også kommer til at ske?
– Vi mangler svar fra Infantino om, hvorfor det lige netop er nu at han rykker til Qatar og om det er midlertidigt eller permanent? Under alle omstændigheder vil Infantinos neutralitet bliver stærkt udfordret fremadrettet, siger Stanis Elsborg til tipsbladet.dk.
DBU og deres nordiske allieredes arbejde og kritiske dialog med Qatar bliver ikke lettere af, at FIFA’s øverste chef ses som værende i et tæt politisk forhold med Qatar og VM-værterne, vurderer Stanis Elsborg.
– Det gælder ikke kun DBU’s strategi om kritisk dialog, men alle der ønsker en skarpere kurs over for Qatar i en vanskelig situation, siger Stanis Elsborg.
Gianni Infantinos tætte forhold til Qatar har ved flere lejligheder været under lup og udsat for alvorlig kritik.
Tilbage i 2016 kom FIFA-præsidenten kort efter sit valg til posten i alvorlig uføre, da FIFA’s egen etiske komité efterforskede Infantinos brug af privatfly stillet til rådighed af Qatar.
Gianni Infantino var også til stede i slutningen af sidste år til Qatars første Formel1 Grand Prix, hvor blandt andre danske Peter Schmeichel fik hård kritik for at forsvare Qatars VM-værter.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
