Fik skrækbesked: Nu vil Rezan Corlu betale tilbage

For lidt over 10 måneder siden blev Rezan Corlu alvorligt skadet. Siden fulgte skrækbeskeder, men nu nærmer han sig et comeback i Superligaen.



LUNDTOFTE BOLDKLUB (Tipsbladet): I Lyngby Boldklubs træning på Lundtofte Boldklubs kunstgræsbanen ligner Rezan Corlu ikke en mand, der lige er kommet tilbage efter godt 10 måneders pause.

Kreatøren deltager fuldt ud, og da Tipsbladet efterfølgende tager en snak med den 27-årige midtbanespiller, lægger han heller ikke skjul på glæden.   

– Det er dejligt at være tilbage. Man begynder at sætte mere pris på fodbold, når man har været ude så lang tid, som jeg har været, siger Rezan Corlu.

Den 13. januar blev Rezan Corlu nemlig alvorligt skadet i knæet, hvilket afblæste et skifte til Konyaspor. Siden er der gået lang tid med genoptræning, og i sidste uge spillede han i en testkamp mod Brøndby IF. En testkamp, hvor han endda leverede en assist.

–  Det har været trist. Det har været hårdt og de ting, som det nu medfølger at være skadet i så lang tid, siger han om tiden ude.

– Især med de beskeder, jeg fik fra lægerne. Der var risiko for, at jeg ikke kunne spille igen, så det var selvfølgelig hårdt. Men lige nu ser det rigtig fint ud. Jeg træner fuldt med og har spillet en træningskamp mod Brøndby, så jeg håber, at det fortsætter sådan her.

Hvor alvorligt blev tankerne og snakkene om et stop?

– De var alvorlige. Jeg snakkede med vores fysioterapeuter om, hvad der skal skulle ske. Der var snak om, at jeg skulle opereres igen, hvis tingene ikke gik i den rigtige retning. Det gjorde det så heldigvis lige pludselig, så jeg er utrolig glad. Men tankerne fyldte rigtig meget, siger Rezan Corlu.

Artiklen fortsætter efter opslaget…

Vil betale Lyngby tilbage
Undervejs mærkede han også en enorm støtte fra Lyngby Boldklub.

Godt en måned efter skaden – der som nævnt kom på et tidspunkt, hvor han kunne forlade klubben – fik Rezan Corlu forlænget sin aftale med et enkelt år.

– Vi har valgt at forlænge et år i en svær tid, så han kan have fokus på sin genoptræning samt comeback til sommer. Vi støtter Rezan hele vejen igennem det her forløb, og vi vil gøre alt for, at han står klar til at spille sin chance i kongeblåt til sommer, sagde Nicas Kjeldsen, fodboldchef i klubben, dengang.

Og den gestus har hovedpersonen ikke glemt. 

– Jeg oplevede jo allerede støtten ved forlængelsen. At de gav mig et år mere, hvor jeg kunne bruge det på at komme tilbage og selvfølgelig vise mig frem igen. Det skal jeg også gøre nu. Og så bare støtten i forhold til, at de var meget forstående og lyttende, og der var klubben bare utrolig god til at støtte. Det sætter jeg utrolig stor pris på, siger han og tilføjer om fremtiden:

– Jeg har fokus på at blive her. Jeg har ikke fokus på at skulle videre. Jeg er lige kommet tilbage fra en skade, så det vil være dumt at have fokus på det nu. Jeg vil komme tilbage og være i fulde omdrejninger, når vi er tilbage fra ferie, så jeg kan stå stærkt til foråret og spille mig varm og vise mig godt frem. Hvad end det betyder, ved jeg ikke. Min førsteprioritet er at tilbagebetale Lyngby for den tillid, de har vist mig,

Det kan han måske snart gøre – i hvert fald melder den offensive midtbanespiller sig klar til at komme i aktion i Superligaen.

– Jeg har trænet fuldt med i et par uger og spillede 45 minutter mod Brøndby i træningskamp. Hvor meget jeg er klar til afhænger af, hvad trænerne og fysserne beslutter. Jeg føler mig klar til at spille en rolle i anden halvleg af de sidste to kampe (mod FCK og Sønderjyske, red.), slutter Corlu.

Lyngby møder FC København søndag klokken 18.00 i Parken.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Silkeborg-comeback giver håb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Tottenham under stregen

Brøndby IF – FC Midtjylland

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Randers FC – FC København



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

‘Han snakker ikke om andet!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’