César Santin har hurtigt markeret sig som en af de allerstørste profiler i den danske SAS-liga. Men også uden for landets grænser er der blevet lagt mærke til ham. I Europa har Club Brugge og Valencia spærret øjnene op, men nu er en af de største klubber fra brasilianerrens hjemland nu også med på vognen.
Her har han indtil videre været fuldstændig ukendt. Men hans præstationer mod HB Køge og Stabæk blev overværet af en repræsentant fra den brasilianske storklub Flamengo, og indsatsen skulle ifølge Santins agent have faldet i god smag.
– Jeg kan bekræfte, at Flamengo har været begejstret for Césars spil på det seneste, og de leder efter en type som ham til deres trup.
– Men klubben er også så realistisk, at den ved, at det vil være noget nær umuligt at købe ham fri på tærsklen til Champions League.
– Derfor afventer de i første omgang, hvad der sker med FC København i Europa, før de eventuelt vil kontakte Flemming Østergaard med henblik på en transfer, siger Santins agent, Antoni Alexandrakis, til Ekstra Bladet.
Hovedpersonen selv er beæret over den brasilianske interesse, men vil fokusere på at arbejde for sin nuværende arbejdsgiver.
– Det er en kæmpe klub i Brasilien. Den svarer til Real Madrid for en europæer. Jeg er glad for, at de er interesserede, men jeg fokuserer 100 procent på FC København og vil gøre alt for at hjælpe dem i Champions League-gruppespillet, fortæller angriberen stolt til Ekstra Bladet.
Angriberen har altså efter seks år i skandinavisk fodbold gjort opmærksom på sig selv i hjemlandet. Han var fem år hos svenske Kalmar, før han sidste sommer skiftede til FC København.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW