Flamengo flirter med Santin

Den brasilianske storklub Flamengo har kigget nærmere på FCK’s Santin, og er begejstrede for ham.



César Santin har hurtigt markeret sig som en af de allerstørste profiler i den danske SAS-liga. Men også uden for landets grænser er der blevet lagt mærke til ham. I Europa har Club Brugge og Valencia spærret øjnene op, men nu er en af de største klubber fra brasilianerrens hjemland nu også med på vognen.

Her har han indtil videre været fuldstændig ukendt. Men hans præstationer mod HB Køge og Stabæk blev overværet af en repræsentant fra den brasilianske storklub Flamengo, og indsatsen skulle ifølge Santins agent have faldet i god smag.

– Jeg kan bekræfte, at Flamengo har været begejstret for Césars spil på det seneste, og de leder efter en type som ham til deres trup.

– Men klubben er også så realistisk, at den ved, at det vil være noget nær umuligt at købe ham fri på tærsklen til Champions League.

– Derfor afventer de i første omgang, hvad der sker med FC København i Europa, før de eventuelt vil kontakte Flemming Østergaard med henblik på en transfer, siger Santins agent, Antoni Alexandrakis, til Ekstra Bladet.

Hovedpersonen selv er beæret over den brasilianske interesse, men vil fokusere på at arbejde for sin nuværende arbejdsgiver.

Det er en kæmpe klub i Brasilien. Den svarer til Real Madrid for en europæer. Jeg er glad for, at de er interesserede, men jeg fokuserer 100 procent på FC København og vil gøre alt for at hjælpe dem i Champions League-gruppespillet, fortæller angriberen stolt til Ekstra Bladet.

Angriberen har altså efter seks år i skandinavisk fodbold gjort opmærksom på sig selv i hjemlandet. Han var fem år hos svenske Kalmar, før han sidste sommer skiftede til FC København.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’