Flamengo flirter med Santin

Den brasilianske storklub Flamengo har kigget nærmere på FCK’s Santin, og er begejstrede for ham.



César Santin har hurtigt markeret sig som en af de allerstørste profiler i den danske SAS-liga. Men også uden for landets grænser er der blevet lagt mærke til ham. I Europa har Club Brugge og Valencia spærret øjnene op, men nu er en af de største klubber fra brasilianerrens hjemland nu også med på vognen.

Her har han indtil videre været fuldstændig ukendt. Men hans præstationer mod HB Køge og Stabæk blev overværet af en repræsentant fra den brasilianske storklub Flamengo, og indsatsen skulle ifølge Santins agent have faldet i god smag.

– Jeg kan bekræfte, at Flamengo har været begejstret for Césars spil på det seneste, og de leder efter en type som ham til deres trup.

– Men klubben er også så realistisk, at den ved, at det vil være noget nær umuligt at købe ham fri på tærsklen til Champions League.

– Derfor afventer de i første omgang, hvad der sker med FC København i Europa, før de eventuelt vil kontakte Flemming Østergaard med henblik på en transfer, siger Santins agent, Antoni Alexandrakis, til Ekstra Bladet.

Hovedpersonen selv er beæret over den brasilianske interesse, men vil fokusere på at arbejde for sin nuværende arbejdsgiver.

Det er en kæmpe klub i Brasilien. Den svarer til Real Madrid for en europæer. Jeg er glad for, at de er interesserede, men jeg fokuserer 100 procent på FC København og vil gøre alt for at hjælpe dem i Champions League-gruppespillet, fortæller angriberen stolt til Ekstra Bladet.

Angriberen har altså efter seks år i skandinavisk fodbold gjort opmærksom på sig selv i hjemlandet. Han var fem år hos svenske Kalmar, før han sidste sommer skiftede til FC København.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Brøndby melder duo færdig og teaser

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Iran – New Zealand

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Raser over VM-tiltag