Flemming Østergaard har tilbudt at gå af

Efter det gigantiske underskud har Don Ø tilbudt bestyrelsen at træde tilbage.



Flemming Østergaard afslører til DR Nyheder, at han selv har tilbudt at drage konsekvensen af det dårlige regnskab. Han har således sat sig selv på korset og tilbudt den øvrige bestyrelse at træde tilbage ovenpå de blodrøde regnskabstal.

– Jeg har sagt til aktionærerne: Hvis I ønsker, at jeg skal holde op nu, jamen så holder jeg da op. Det er der ingen problemer i, siger en ærlig Flemming Østergaard.

Til spørgsmålet om Don Ø har sat jobbet på spil, svarer han sådan her:

– Jobbet på spil er jo altid noget, der kan blive udlagt af jer i medierne på den ene eller den anden måde. Vi har haft en professionel snak om det, og det har været vigtigt for mig i den her situation, at samtlige af de store aktionærer mener, at jeg er den rette til – sammen med den nye direktion – at føre virksomheden videre, siger Flemming Østergaard til DR Nyheder.

Parken Sport & Entertainment forventer et underskud i år på 250 millioner og 100 millioner næste år. Derudover har selskabet opbygget en gæld på 2 milliarder kroner.

Derfor stiller aktionærene krav, når der skal skydes halv milliard ind til en kapitaludvidelse. Der er krav om, at de aktiviteter der giver underskud droppes, men ifølge Carsten Koch bliver der også stillet personlige krav til Flemming Østergaard. LD ejer næsten en tredjedel af selskabet.

– Ledelsesforholdene skal normaliseres. Det vil sige, at Flemming Østergaard skal trækkes mere tilbage som en almindelig bestyrelsesformand, som vi ser i andre selskaber, og så skal der være mere plads til direktionen, siger Carsten Koch, direktør i Lønmodtagernes Dyrtidsfond





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Wolfsburg – Bayern

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid