Flemming Østergaard har tilbudt at gå af

Efter det gigantiske underskud har Don Ø tilbudt bestyrelsen at træde tilbage.



Flemming Østergaard afslører til DR Nyheder, at han selv har tilbudt at drage konsekvensen af det dårlige regnskab. Han har således sat sig selv på korset og tilbudt den øvrige bestyrelse at træde tilbage ovenpå de blodrøde regnskabstal.

– Jeg har sagt til aktionærerne: Hvis I ønsker, at jeg skal holde op nu, jamen så holder jeg da op. Det er der ingen problemer i, siger en ærlig Flemming Østergaard.

Til spørgsmålet om Don Ø har sat jobbet på spil, svarer han sådan her:

– Jobbet på spil er jo altid noget, der kan blive udlagt af jer i medierne på den ene eller den anden måde. Vi har haft en professionel snak om det, og det har været vigtigt for mig i den her situation, at samtlige af de store aktionærer mener, at jeg er den rette til – sammen med den nye direktion – at føre virksomheden videre, siger Flemming Østergaard til DR Nyheder.

Parken Sport & Entertainment forventer et underskud i år på 250 millioner og 100 millioner næste år. Derudover har selskabet opbygget en gæld på 2 milliarder kroner.

Derfor stiller aktionærene krav, når der skal skydes halv milliard ind til en kapitaludvidelse. Der er krav om, at de aktiviteter der giver underskud droppes, men ifølge Carsten Koch bliver der også stillet personlige krav til Flemming Østergaard. LD ejer næsten en tredjedel af selskabet.

– Ledelsesforholdene skal normaliseres. Det vil sige, at Flemming Østergaard skal trækkes mere tilbage som en almindelig bestyrelsesformand, som vi ser i andre selskaber, og så skal der være mere plads til direktionen, siger Carsten Koch, direktør i Lønmodtagernes Dyrtidsfond





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Erik ten Hag jagter dansker

Forlader AGF – her er hans nye klub

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!