Flemming Østergaard har tilbudt at gå af

Efter det gigantiske underskud har Don Ø tilbudt bestyrelsen at træde tilbage.



Flemming Østergaard afslører til DR Nyheder, at han selv har tilbudt at drage konsekvensen af det dårlige regnskab. Han har således sat sig selv på korset og tilbudt den øvrige bestyrelse at træde tilbage ovenpå de blodrøde regnskabstal.

– Jeg har sagt til aktionærerne: Hvis I ønsker, at jeg skal holde op nu, jamen så holder jeg da op. Det er der ingen problemer i, siger en ærlig Flemming Østergaard.

Til spørgsmålet om Don Ø har sat jobbet på spil, svarer han sådan her:

– Jobbet på spil er jo altid noget, der kan blive udlagt af jer i medierne på den ene eller den anden måde. Vi har haft en professionel snak om det, og det har været vigtigt for mig i den her situation, at samtlige af de store aktionærer mener, at jeg er den rette til – sammen med den nye direktion – at føre virksomheden videre, siger Flemming Østergaard til DR Nyheder.

Parken Sport & Entertainment forventer et underskud i år på 250 millioner og 100 millioner næste år. Derudover har selskabet opbygget en gæld på 2 milliarder kroner.

Derfor stiller aktionærene krav, når der skal skydes halv milliard ind til en kapitaludvidelse. Der er krav om, at de aktiviteter der giver underskud droppes, men ifølge Carsten Koch bliver der også stillet personlige krav til Flemming Østergaard. LD ejer næsten en tredjedel af selskabet.

– Ledelsesforholdene skal normaliseres. Det vil sige, at Flemming Østergaard skal trækkes mere tilbage som en almindelig bestyrelsesformand, som vi ser i andre selskaber, og så skal der være mere plads til direktionen, siger Carsten Koch, direktør i Lønmodtagernes Dyrtidsfond







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort