Flemming Østergaard har tilbudt at gå af

Efter det gigantiske underskud har Don Ø tilbudt bestyrelsen at træde tilbage.



Flemming Østergaard afslører til DR Nyheder, at han selv har tilbudt at drage konsekvensen af det dårlige regnskab. Han har således sat sig selv på korset og tilbudt den øvrige bestyrelse at træde tilbage ovenpå de blodrøde regnskabstal.

– Jeg har sagt til aktionærerne: Hvis I ønsker, at jeg skal holde op nu, jamen så holder jeg da op. Det er der ingen problemer i, siger en ærlig Flemming Østergaard.

Til spørgsmålet om Don Ø har sat jobbet på spil, svarer han sådan her:

– Jobbet på spil er jo altid noget, der kan blive udlagt af jer i medierne på den ene eller den anden måde. Vi har haft en professionel snak om det, og det har været vigtigt for mig i den her situation, at samtlige af de store aktionærer mener, at jeg er den rette til – sammen med den nye direktion – at føre virksomheden videre, siger Flemming Østergaard til DR Nyheder.

Parken Sport & Entertainment forventer et underskud i år på 250 millioner og 100 millioner næste år. Derudover har selskabet opbygget en gæld på 2 milliarder kroner.

Derfor stiller aktionærene krav, når der skal skydes halv milliard ind til en kapitaludvidelse. Der er krav om, at de aktiviteter der giver underskud droppes, men ifølge Carsten Koch bliver der også stillet personlige krav til Flemming Østergaard. LD ejer næsten en tredjedel af selskabet.

– Ledelsesforholdene skal normaliseres. Det vil sige, at Flemming Østergaard skal trækkes mere tilbage som en almindelig bestyrelsesformand, som vi ser i andre selskaber, og så skal der være mere plads til direktionen, siger Carsten Koch, direktør i Lønmodtagernes Dyrtidsfond





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag