Tysk fodboldlegende er død

Gerd Müller var en af historiens farligste angribere for både Bayern München og Tyskland. Han døde søndag.



Den tyske fodboldlegende Gerd Müller er død tidligt søndag morgen i en alder af 75 år.

Det oplyser hans tidligere klub Bayern München på Twitter, og på klubbens hjemmeside siger klubpræsident Herbert Hainer om den tidligere målræv:

– I dag er en trist, sort dag for FC Bayern og klubbens fans. Gerd Müller var den største angriber, der nogensinde har været – en fantastisk person i international fodbold, lyder det fra Hainer.

– Vi er forenet i dyb sorg med hans kone Uschi og hans familie.

Müller regnes som en af de absolut største spillere i tysk fodboldhistorie, og den målfarlige angribere nåede at spille 15 sæsoner for Bayern München fra 1964 til 1979.

Han er den mest scorende spiller i Bundesligaens historie med sine 365 mål. Han nåede i alt at score 523 mål for Bayern i 580 kampe for den sydtyske klub.

Hans 40 ligamål i sæsonen 1971/72 var rekord, indtil Bayerns nuværende angriber Robert Lewandowski i sidste sæson nåede op på 41 sæsontræffere.

Herbert Hainer er da heller ikke det mindste i tvivl om, hvor stort et aftryk Gerd Müller har sat i klubben.

– Uden Gerd Müller ville FC Bayern ikke være den klub, vi alle elsker i dag. Hans navn og erindringen om ham vil leve for evigt, lyder det fra Bayern-præsidenten.

Hans nåede at vinde fire tyske mesterskaber og fire pokaltitler med Bayern, med hvem han også vandt Europa Cuppen for Mesterhold tre gange i træk fra 1974 til 1976.

Foruden alle målene i Bayern blev det til 62 landskampe for det daværende Vesttyskland, hvori han scorede imponerende 68 mål.

Han var Tysklands mest scorende landsholdsspiller nogensinde, indtil Miroslav Klose i 2014 overgik hans 68 mål. Klose brugte dog over dobbelt så mange kampe som Müller på at nå rekorden.

Gerd Müller var en hjørnesten på det vesttyske landshold, som vandt EM i 1972, og som to år senere hjemtog VM-titlen med en 2-1-finalesejr over Holland. Her blev Müller matchvinder.

Han kom til Bayern München i 1964 og var i klubben indtil 1979, hvor han rejste til USA og afsluttede karrieren med tre sæsoner hos Fort Lauderdale Strikers.

/ritzau/





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


AGF henter Ibrahim Traoré

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

To trænere færdige i Superliga-klub

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Går i kødet på Rasmus Højlund

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Angriber er færdig i Randers FC

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp