Følelsesladet Bayern-stjerne: Jeg har svigtet alle

Joshua Kimmich erkender nu, at han har svækket Bayern München ved ikke at lade sig vaccinere mod coronavirus.



Joshua Kimmich har ikke spillet for Bayern München siden den 6. november, fordi midtbanespilleren har haft coronavirus og derudover har været tvunget i isolation to gange. 

Kimmich har været genstand for hård kritik, efter at tyskeren i oktober meldte ud, at han ikke har ladet sig vaccinere mod coronavirus. Kimmich, der er blevet ramt af lungeproblemer efter sit coronavirus-forløb og derfor først kommer i aktion igen i 2022, erkender nu, at hans beslutning er gået ud over holdkammeraterne.

– Jeg havde allerede en tid [til at blive vaccineret, red.] under min anden karantæne. Desværre blev jeg overhalet af virussen. Selvfølgelig havde det været bedre for mig, hvis jeg var blevet vaccineret tidligere, lyder det således, ifølge Bulinews, fra Joshua Kimmich.

– Generelt var det bare svært for mig at håndtere min frygt og mine bekymringer. Det var årsagen til, at jeg var ubesluttet i så lang tid. Det er mit ansvar, at jeg har misset flere nøglekampe og dermed ikke har været i stand til at hjælpe holdet. Det ville ikke være sket, hvis jeg havde været vaccineret. Og det er derfor, at jeg har svigtet alle. 

Joshua Kimmich erkender, at han er en rollemodel, men mener dog ikke, at det er hans ansvar at påvirke den generelle befolkning til at blive vaccineret.

– Selvfølgelig er jeg klar over, at jeg har en funktion som rollemodel. Men samtidig er jeg også bare et menneske, der har frygt og bekymringer. Respekt, tolerance og forståelse er værdier, der manglede i debatten om mig. Der var grænser, der blev overskredet. Det er virkeligt ikke mit job at få folk til at blive vaccineret, lyder det således fra Kimmich.

– Det er heller ikke den rette tilgang at presse alle, indtil de ikke kan klare det længere. Det er værd at lytte til folk, der er bange, og lytte til årsagerne til, at de har bekymringer.

I interviewet understreger Joshua Kimmich dog, at er ‘acceptabelt’, at Bayern München har tilbageholdt hans løn i den periode, han har siddet ude.  





Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’




Pokalfinale Parken FCK Silkeborg FC København LIVE

Superliga-LIVE: Nyt krav til pokalfinalen

Ny AaB-spiller: Derfor sagde jeg nej til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

FCM skrev dansk fodboldhistorie på Amager

Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

FC København – AC Horsens

Hylder Dorgu: ‘Fantastisk spiller’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandlede med Niels Frederiksen

Udlejet Brøndby-spiller med helt vild præstation

Noget for FCK? Søger ny klub på LinkedIn

Revset af Viaplay-ekspert: Nu svarer AGF-komet

Surt show Riemer: Landsholdsprofil ude med skade

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça

‘Han mobbede Højlund’

Afsløring: FCN henter toptalentet Issa Kone



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Markant klausul i tidl. Brøndby-spillers transfer

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Flere profiler ude af FCK-truppen

FCK-talent: ‘Vi var nok ikke det bedste match’

Undrer sig over FCK-salg: Giver et problem

Stjerne valgte SL-rival: ‘Et nederlag for FCK’

AGF-boss joker: Han bliver sat af igen

‘Jeg er den bedste udgave af mig selv hidtil’

Frederik Birk scorer nyt job

Transfervarm stjerne: Intet var bedre end Brøndby

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’