ÅRHUS (Tipsbladet): På trods af, at AGF har døjet med en del skader gennem 2024, har AGF-cheftræner Uwe Rösler i denne sæson haft et godt udvalg af spillere til de første 11 og til bænken.
Så der bliver gået til stålet til træningen i Århus, hvor der efterfølgende er en lille fredagskage, muligvis i anledning af cheftrænerens fødselsdag.
Der er meget, der fungerer for tiden for Superligaens nummer ét og pokal-kvartfinalist.
Og AGF-cheftræneren glæder sig til tiden i januar og februar, hvor især nye folk hentet i sommer har en bedre chance for at spille sig ind og virkelig vise sig frem, end de havde i et hektisk sommer-transfervindue, hvor flere af de nye kom dumpende ind længe efter, træningen og turneringskampene var begyndt.
Men januar kunne også meget vel betyde farvel til et par folk, der ikke lige nu ser ud til at være tæt på spilletid.
– Vi skal være bedre, men jeg synes også, vores trup er stærkere i dybden. I år kan vi bedre slippe afsted med en eller to skader flere, end vi kunne i de to seneste år. Det skyldes forstærkning af truppen, og måske er der nogle områder, hvor vi har for meget konkurrence. Når man ser på vores forsvarsspillere, så har vi ti af dem, siger Uwe Rösler.
– Jeg har set spillerne i fem-seks kampe, som måske ikke alle er Superliga-kampe, men dog kampe. Og jeg ser dem i træning, hvem der er konkurrencedygtige. Vi har haft skader, vi har haft folk, der kommer tilbage, men der er ikke nogen automatisk vej ind, for holdet klarer sig godt. Så man skal skubbe på og finde en måde at åbne døren, og når den så er åben, skal man træde ind.
– Der er måske for megen konkurrence for nogle spillere. Det er svært i forsvaret, når der er så mange spillere, der kommer tilbage fra skader. Der er nok en eller to, der skal afsted til vinter. Det er jeg ret sikker på. Det er også for at hjælpe spillerne, for de vil gerne spille, og vi vil ikke bare holde dem her for at holde dem her. Men det er ikke noget, der skal ske lige nu, det er ikke mig, der sidder med det. Jeg fortæller jer det bare, når I spørger om truppen. Holdet klarer sig godt, og derfor er det ikke nemt at kæmpe sig ind i startopstillingen, siger Uwe Rösler.
Loyalitet
Efter de gode resultater i denne sæson har den tyske AGF-træner også været tilbageholdende med at skifte for meget ud i startopstillingen, selv om han har været glad for de præstationer, en række af de nye spillere og spillere fra bænken har leveret, når de har fået chancen.
– Jeg er nødt til at vurdere præstationerne og også være loyal over for spillerne, der har lov til at spille en eller to dårlige kampe, fordi de over tid har præsteret virkelig godt. Jeg kan ikke bare ændre alt på grund af en enkelt dårlig kamp eller præstation. Det kræver noget tålmodighed af nogle spillere, og det er ikke nemt, siger AGF-cheftræneren.
I sommer var AGF relativt tæt på at sælge forsvarsspilleren Tobias Anker, der har døjet med skader siden sit skifte fra Vendsyssel FF i 2023 og er oppe mod særdeles velspillende og erfarne konkurrenter.
Flere andre yngre spillere knokler også med at komme på holdkortet og kunne på papiret være kandidater til udlejninger i januar-transfervinduet, hvis ellers de rette muligheder opstår.
Signalerne på Fredensvang er dog, at man meget nødigt siger farvel til spillere i startopstillingen med tanke på den gode position i ligaen, også selv om der ikke skal den store fantasi til at se for sig, at profiler som Gift Links, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson såvel som Felix Beijmo kunne tiltrække sig opmærksomhed fra udlandet efter længere tids gode præstationer.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sendt hjem fra FC København-træning
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW