ÅRHUS (Tipsbladet): På trods af, at AGF har døjet med en del skader gennem 2024, har AGF-cheftræner Uwe Rösler i denne sæson haft et godt udvalg af spillere til de første 11 og til bænken.
Så der bliver gået til stålet til træningen i Århus, hvor der efterfølgende er en lille fredagskage, muligvis i anledning af cheftrænerens fødselsdag.
Der er meget, der fungerer for tiden for Superligaens nummer ét og pokal-kvartfinalist.
Og AGF-cheftræneren glæder sig til tiden i januar og februar, hvor især nye folk hentet i sommer har en bedre chance for at spille sig ind og virkelig vise sig frem, end de havde i et hektisk sommer-transfervindue, hvor flere af de nye kom dumpende ind længe efter, træningen og turneringskampene var begyndt.
Men januar kunne også meget vel betyde farvel til et par folk, der ikke lige nu ser ud til at være tæt på spilletid.
– Vi skal være bedre, men jeg synes også, vores trup er stærkere i dybden. I år kan vi bedre slippe afsted med en eller to skader flere, end vi kunne i de to seneste år. Det skyldes forstærkning af truppen, og måske er der nogle områder, hvor vi har for meget konkurrence. Når man ser på vores forsvarsspillere, så har vi ti af dem, siger Uwe Rösler.
– Jeg har set spillerne i fem-seks kampe, som måske ikke alle er Superliga-kampe, men dog kampe. Og jeg ser dem i træning, hvem der er konkurrencedygtige. Vi har haft skader, vi har haft folk, der kommer tilbage, men der er ikke nogen automatisk vej ind, for holdet klarer sig godt. Så man skal skubbe på og finde en måde at åbne døren, og når den så er åben, skal man træde ind.
– Der er måske for megen konkurrence for nogle spillere. Det er svært i forsvaret, når der er så mange spillere, der kommer tilbage fra skader. Der er nok en eller to, der skal afsted til vinter. Det er jeg ret sikker på. Det er også for at hjælpe spillerne, for de vil gerne spille, og vi vil ikke bare holde dem her for at holde dem her. Men det er ikke noget, der skal ske lige nu, det er ikke mig, der sidder med det. Jeg fortæller jer det bare, når I spørger om truppen. Holdet klarer sig godt, og derfor er det ikke nemt at kæmpe sig ind i startopstillingen, siger Uwe Rösler.
Loyalitet
Efter de gode resultater i denne sæson har den tyske AGF-træner også været tilbageholdende med at skifte for meget ud i startopstillingen, selv om han har været glad for de præstationer, en række af de nye spillere og spillere fra bænken har leveret, når de har fået chancen.
– Jeg er nødt til at vurdere præstationerne og også være loyal over for spillerne, der har lov til at spille en eller to dårlige kampe, fordi de over tid har præsteret virkelig godt. Jeg kan ikke bare ændre alt på grund af en enkelt dårlig kamp eller præstation. Det kræver noget tålmodighed af nogle spillere, og det er ikke nemt, siger AGF-cheftræneren.
I sommer var AGF relativt tæt på at sælge forsvarsspilleren Tobias Anker, der har døjet med skader siden sit skifte fra Vendsyssel FF i 2023 og er oppe mod særdeles velspillende og erfarne konkurrenter.
Flere andre yngre spillere knokler også med at komme på holdkortet og kunne på papiret være kandidater til udlejninger i januar-transfervinduet, hvis ellers de rette muligheder opstår.
Signalerne på Fredensvang er dog, at man meget nødigt siger farvel til spillere i startopstillingen med tanke på den gode position i ligaen, også selv om der ikke skal den store fantasi til at se for sig, at profiler som Gift Links, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson såvel som Felix Beijmo kunne tiltrække sig opmærksomhed fra udlandet efter længere tids gode præstationer.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Sikrer historisk VM-plads
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Her kan du se Skotland mod Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER