Forventer januar-salg: Måske for hård konkurrence

Der kommer ikke til at ske nær så meget på januarmarkedet som i sommer, men nogen bevægelse kommer der, forventer AGF-cheftræner Uwe Rösler.



ÅRHUS (Tipsbladet): På trods af, at AGF har døjet med en del skader gennem 2024, har AGF-cheftræner Uwe Rösler i denne sæson haft et godt udvalg af spillere til de første 11 og til bænken.

Så der bliver gået til stålet til træningen i Århus, hvor der efterfølgende er en lille fredagskage, muligvis i anledning af cheftrænerens fødselsdag.

Der er meget, der fungerer for tiden for Superligaens nummer ét og pokal-kvartfinalist.

Og AGF-cheftræneren glæder sig til tiden i januar og februar, hvor især nye folk hentet i sommer har en bedre chance for at spille sig ind og virkelig vise sig frem, end de havde i et hektisk sommer-transfervindue, hvor flere af de nye kom dumpende ind længe efter, træningen og turneringskampene var begyndt.

Men januar kunne også meget vel betyde farvel til et par folk, der ikke lige nu ser ud til at være tæt på spilletid.

– Vi skal være bedre, men jeg synes også, vores trup er stærkere i dybden. I år kan vi bedre slippe afsted med en eller to skader flere, end vi kunne i de to seneste år. Det skyldes forstærkning af truppen, og måske er der nogle områder, hvor vi har for meget konkurrence. Når man ser på vores forsvarsspillere, så har vi ti af dem, siger Uwe Rösler.

– Jeg har set spillerne i fem-seks kampe, som måske ikke alle er Superliga-kampe, men dog kampe. Og jeg ser dem i træning, hvem der er konkurrencedygtige. Vi har haft skader, vi har haft folk, der kommer tilbage, men der er ikke nogen automatisk vej ind, for holdet klarer sig godt. Så man skal skubbe på og finde en måde at åbne døren, og når den så er åben, skal man træde ind.

Henrik Dalsgaard forlængede i sidste uge sin kontrakt i AGF frem til sommeren 2026, og det gør ikke vejen til spilletid nemmere for konkurrenterne i defensiven. Foto: Alamy

– Der er måske for megen konkurrence for nogle spillere. Det er svært i forsvaret, når der er så mange spillere, der kommer tilbage fra skader. Der er nok en eller to, der skal afsted til vinter. Det er jeg ret sikker på. Det er også for at hjælpe spillerne, for de vil gerne spille, og vi vil ikke bare holde dem her for at holde dem her. Men det er ikke noget, der skal ske lige nu, det er ikke mig, der sidder med det. Jeg fortæller jer det bare, når I spørger om truppen. Holdet klarer sig godt, og derfor er det ikke nemt at kæmpe sig ind i startopstillingen, siger Uwe Rösler.

Loyalitet
Efter de gode resultater i denne sæson har den tyske AGF-træner også været tilbageholdende med at skifte for meget ud i startopstillingen, selv om han har været glad for de præstationer, en række af de nye spillere og spillere fra bænken har leveret, når de har fået chancen.

– Jeg er nødt til at vurdere præstationerne og også være loyal over for spillerne, der har lov til at spille en eller to dårlige kampe, fordi de over tid har præsteret virkelig godt. Jeg kan ikke bare ændre alt på grund af en enkelt dårlig kamp eller præstation. Det kræver noget tålmodighed af nogle spillere, og det er ikke nemt, siger AGF-cheftræneren.

I sommer var AGF relativt tæt på at sælge forsvarsspilleren Tobias Anker, der har døjet med skader siden sit skifte fra Vendsyssel FF i 2023 og er oppe mod særdeles velspillende og erfarne konkurrenter.

Flere andre yngre spillere knokler også med at komme på holdkortet og kunne på papiret være kandidater til udlejninger i januar-transfervinduet, hvis ellers de rette muligheder opstår.

Signalerne på Fredensvang er dog, at man meget nødigt siger farvel til spillere i startopstillingen med tanke på den gode position i ligaen, også selv om der ikke skal den store fantasi til at se for sig, at profiler som Gift Links, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson såvel som Felix Beijmo kunne tiltrække sig opmærksomhed fra udlandet efter længere tids gode præstationer.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne færdig for i år

Peger på mulig gave til FCK

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement