ÅRHUS (Tipsbladet): På trods af, at AGF har døjet med en del skader gennem 2024, har AGF-cheftræner Uwe Rösler i denne sæson haft et godt udvalg af spillere til de første 11 og til bænken.
Så der bliver gået til stålet til træningen i Århus, hvor der efterfølgende er en lille fredagskage, muligvis i anledning af cheftrænerens fødselsdag.
Der er meget, der fungerer for tiden for Superligaens nummer ét og pokal-kvartfinalist.
Og AGF-cheftræneren glæder sig til tiden i januar og februar, hvor især nye folk hentet i sommer har en bedre chance for at spille sig ind og virkelig vise sig frem, end de havde i et hektisk sommer-transfervindue, hvor flere af de nye kom dumpende ind længe efter, træningen og turneringskampene var begyndt.
Men januar kunne også meget vel betyde farvel til et par folk, der ikke lige nu ser ud til at være tæt på spilletid.
– Vi skal være bedre, men jeg synes også, vores trup er stærkere i dybden. I år kan vi bedre slippe afsted med en eller to skader flere, end vi kunne i de to seneste år. Det skyldes forstærkning af truppen, og måske er der nogle områder, hvor vi har for meget konkurrence. Når man ser på vores forsvarsspillere, så har vi ti af dem, siger Uwe Rösler.
– Jeg har set spillerne i fem-seks kampe, som måske ikke alle er Superliga-kampe, men dog kampe. Og jeg ser dem i træning, hvem der er konkurrencedygtige. Vi har haft skader, vi har haft folk, der kommer tilbage, men der er ikke nogen automatisk vej ind, for holdet klarer sig godt. Så man skal skubbe på og finde en måde at åbne døren, og når den så er åben, skal man træde ind.
– Der er måske for megen konkurrence for nogle spillere. Det er svært i forsvaret, når der er så mange spillere, der kommer tilbage fra skader. Der er nok en eller to, der skal afsted til vinter. Det er jeg ret sikker på. Det er også for at hjælpe spillerne, for de vil gerne spille, og vi vil ikke bare holde dem her for at holde dem her. Men det er ikke noget, der skal ske lige nu, det er ikke mig, der sidder med det. Jeg fortæller jer det bare, når I spørger om truppen. Holdet klarer sig godt, og derfor er det ikke nemt at kæmpe sig ind i startopstillingen, siger Uwe Rösler.
Loyalitet
Efter de gode resultater i denne sæson har den tyske AGF-træner også været tilbageholdende med at skifte for meget ud i startopstillingen, selv om han har været glad for de præstationer, en række af de nye spillere og spillere fra bænken har leveret, når de har fået chancen.
– Jeg er nødt til at vurdere præstationerne og også være loyal over for spillerne, der har lov til at spille en eller to dårlige kampe, fordi de over tid har præsteret virkelig godt. Jeg kan ikke bare ændre alt på grund af en enkelt dårlig kamp eller præstation. Det kræver noget tålmodighed af nogle spillere, og det er ikke nemt, siger AGF-cheftræneren.
I sommer var AGF relativt tæt på at sælge forsvarsspilleren Tobias Anker, der har døjet med skader siden sit skifte fra Vendsyssel FF i 2023 og er oppe mod særdeles velspillende og erfarne konkurrenter.
Flere andre yngre spillere knokler også med at komme på holdkortet og kunne på papiret være kandidater til udlejninger i januar-transfervinduet, hvis ellers de rette muligheder opstår.
Signalerne på Fredensvang er dog, at man meget nødigt siger farvel til spillere i startopstillingen med tanke på den gode position i ligaen, også selv om der ikke skal den store fantasi til at se for sig, at profiler som Gift Links, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson såvel som Felix Beijmo kunne tiltrække sig opmærksomhed fra udlandet efter længere tids gode præstationer.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER