ÅRHUS (Tipsbladet): På trods af, at AGF har døjet med en del skader gennem 2024, har AGF-cheftræner Uwe Rösler i denne sæson haft et godt udvalg af spillere til de første 11 og til bænken.
Så der bliver gået til stålet til træningen i Århus, hvor der efterfølgende er en lille fredagskage, muligvis i anledning af cheftrænerens fødselsdag.
Der er meget, der fungerer for tiden for Superligaens nummer ét og pokal-kvartfinalist.
Og AGF-cheftræneren glæder sig til tiden i januar og februar, hvor især nye folk hentet i sommer har en bedre chance for at spille sig ind og virkelig vise sig frem, end de havde i et hektisk sommer-transfervindue, hvor flere af de nye kom dumpende ind længe efter, træningen og turneringskampene var begyndt.
Men januar kunne også meget vel betyde farvel til et par folk, der ikke lige nu ser ud til at være tæt på spilletid.
– Vi skal være bedre, men jeg synes også, vores trup er stærkere i dybden. I år kan vi bedre slippe afsted med en eller to skader flere, end vi kunne i de to seneste år. Det skyldes forstærkning af truppen, og måske er der nogle områder, hvor vi har for meget konkurrence. Når man ser på vores forsvarsspillere, så har vi ti af dem, siger Uwe Rösler.
– Jeg har set spillerne i fem-seks kampe, som måske ikke alle er Superliga-kampe, men dog kampe. Og jeg ser dem i træning, hvem der er konkurrencedygtige. Vi har haft skader, vi har haft folk, der kommer tilbage, men der er ikke nogen automatisk vej ind, for holdet klarer sig godt. Så man skal skubbe på og finde en måde at åbne døren, og når den så er åben, skal man træde ind.
– Der er måske for megen konkurrence for nogle spillere. Det er svært i forsvaret, når der er så mange spillere, der kommer tilbage fra skader. Der er nok en eller to, der skal afsted til vinter. Det er jeg ret sikker på. Det er også for at hjælpe spillerne, for de vil gerne spille, og vi vil ikke bare holde dem her for at holde dem her. Men det er ikke noget, der skal ske lige nu, det er ikke mig, der sidder med det. Jeg fortæller jer det bare, når I spørger om truppen. Holdet klarer sig godt, og derfor er det ikke nemt at kæmpe sig ind i startopstillingen, siger Uwe Rösler.
Loyalitet
Efter de gode resultater i denne sæson har den tyske AGF-træner også været tilbageholdende med at skifte for meget ud i startopstillingen, selv om han har været glad for de præstationer, en række af de nye spillere og spillere fra bænken har leveret, når de har fået chancen.
– Jeg er nødt til at vurdere præstationerne og også være loyal over for spillerne, der har lov til at spille en eller to dårlige kampe, fordi de over tid har præsteret virkelig godt. Jeg kan ikke bare ændre alt på grund af en enkelt dårlig kamp eller præstation. Det kræver noget tålmodighed af nogle spillere, og det er ikke nemt, siger AGF-cheftræneren.
I sommer var AGF relativt tæt på at sælge forsvarsspilleren Tobias Anker, der har døjet med skader siden sit skifte fra Vendsyssel FF i 2023 og er oppe mod særdeles velspillende og erfarne konkurrenter.
Flere andre yngre spillere knokler også med at komme på holdkortet og kunne på papiret være kandidater til udlejninger i januar-transfervinduet, hvis ellers de rette muligheder opstår.
Signalerne på Fredensvang er dog, at man meget nødigt siger farvel til spillere i startopstillingen med tanke på den gode position i ligaen, også selv om der ikke skal den store fantasi til at se for sig, at profiler som Gift Links, Mads Emil Madsen og Mikael Anderson såvel som Felix Beijmo kunne tiltrække sig opmærksomhed fra udlandet efter længere tids gode præstationer.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Rasmus Højlund har ikke set det før
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Tottenham præsenterer ny træner
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Kæmpe stjerne besøger København
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER