Egentlig burde nedturen allerede være begyndt i slutningen af januar 2008.
“Det bliver spændende at se, hvad der sker for os uden Rade,” siger Lynge Jakobsen, og objektivt set har AaB-sportsdirektøren en del at frygte, efter Sunderland gav et af den slags tilbud, man i til tider pengeknappe AaB ikke kan sige nej til.Afløseren Lasse Nilsson har Lynge Jakobsen kun set på DVD, og den tidligere Heerenveen-wing er endda så uheldig, at han kort inde i forårssæsonen får en drilsk lyskeskade, der hænger ved igennem foråret.Rade Prica har i hele 2007 været AaB’s og måske SAS Ligaens vigtigste spiller, som AaB-spillerne ud fra en kompakt defensiv kan spille bolden op på i hoved, bryst eller fødder med visheden om, at Rade får noget ud af den. Til AaB’s held får FC København en elendig start på foråret, og nordjyderne får hurtigt opbygget et stort forspring med marts-sejre over Horsens, Viborg og Brøndby.Jeppe Curth begynder for alvor at sparke bolde i kassen, mens 21-årige Thomas Enevoldsen på midtbanen spiller en fantastisk halvsæson, og nede i defensiven spiller anfører Danny Califf et solidt forår, selvom han midtvejs skriver kontrakt med FC Midtjylland ovenpå et offentligt slagsmål om et dårligt kontrakttilbud med Lynge Jakobsen.15. maj leverer AaB den sidste trodsreaktion mod et forbedret Brøndby-mandskab og tager mesterskabet med en 2-0 sejr. Den spillemæssigt mindre ophidsende kamp får en mindeværdig afslutning, da Erik Hamrén og Allan Kuhn stormer op på tribunen for at uddele fortjente kys til deres respektive ¿ og meget øjensynligt meget forstående – koner, før turen går ud i Aalborg-natten med køretur i åben bus, masser af øl og høj cigar-føring i Jomfru Ane Gade.
Guldtømmermænd
AaB har vundet et flot og fortjent mesterskab, men flere af grundstenene forsvinder efter triumfen.
Træner Erik Hamrén har på fire år forvandlet AaB med stærk mandskabspleje, grundig taktisk forberedelse, et stort netværk til at hente nye spillere og så ikke mindst et fokus på små detaljer, så AaB-spillerne til sidst ved alt om, hvordan man spiser, træner, sover og tænker som professionel fodboldspiller. Den svenske succestræner har i vinterpausen sagt ja til et tilbud fra Rosenborg, Nordens mest succesrige hold i nyere tid, og Hamréns fravær føles allerede på transferarbejdet og træningsbanen kort inde i den nye sæson.Efter at have fået nej fra Elfsborgs Magnus Hagland og U21-landstræner Keld Bordinggaard ender Lynge Jakobsen med at hente skotten Bruce Rioch ind på en halvårig kontrakt. Ved præsentationen af den nye boss mener AaB’s sportsdirektør ikke, at der er tale om en nødløsning, og efter Riochs præstationer med OB er der også en vis grund til optimisme. Afslutningen på opholdet i Odense skæmmes dog af begrundet mistanke om, at Rioch har krævet kontant betaling efter salg af ‘hans’ OB-opfindelser Jose Junior og Nenad Novakovic, men AaB-sportsdirektør Lynge Jakobsen vælger at tage chancen.”Jeg kan huske, vi i branchen snakkede sammen om, at det godt nok var gået hurtigt i Odense, og jeg overvejede da, hvorfor det var sket. Jeg har spurgt kort ind til sagen i Odense, og jeg hørte ikke en forfærdelig historie. Jeg ved 120 procent sikkert, én eller anden ville have sendt en mail eller sms til mig og sagt: ‘Hold nu op’. Men det har ikke ingen gjort,” forklarer Lynge Jakobsen.
Fejlskuddet Rioch
Den slags problemer kommer AaB ikke ud for med Bruce Rioch, men til gengæld varer det ikke længe, før andre faresignaler begynder at dukke op.
Uden Danny Califf til at dirrigere defensiven suser boldene ind bag Karim Zaza, mens forsvarsspillerne på skift laver horrible fejl, der koster point. I angrebet viser Marek Saganowski sig hverken at være en halv eller kvart Rade Prica, og inden længe er AaB fast forankret lige omkring nedrykningsstregen i ligaen. Efter kun et par uger i jobbet er Rioch begyndt at påpege problemet i at have en smal trup, og mens skader, karantæner og nederlag begynder at hobe sig op, bliver Riochs tone stadig mere skarp. Rioch føler sig ikke ansvarlig for nedturen, og humøret bliver ikke bedre af, at det trods de 80 millioner kroner i Champions League-gevinst og trods en truende sportslig nedtur ikke lykkes Lynge Jakobsen at finde ydre forstærkninger i slutningen af august.Spekulationer omkring skottens fremtid og brugbarhed i AaB får yderligere turbo på, da AaB i starten af oktober beslutter at lede efter en ny træner til at erstatte Bruce Rioch fra nytår og slutter i noget nær arbejdsnedlæggelse, da Rioch i et 3-6 nederlag til Villarreal nægter at skifte ud, selvom spillerne på banen er segnefærdige midt i 2. halvleg og derefter indkasserer fire mål.Rioch bliver fyret to dage senere, og cheftræner-vikar Allan Kuhn giver sig straks til at træne forsvarsspil igen. AaB skal tilbage til det, der gjorde holdet til et sikkert kort i toppen af dansk fodbold under Erik Hamrén ¿ men om det er nok til at genskabe magien og de store resultater fra perioden med den svenske perfektionist er tvivlsomt.
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
Her kan du se AGF mod Sabah FK
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER