Fra ligaspiller til lagerleder

Livet som fodboldspiller er omskifteligt, og selv om bolden er lagt på hylden og karrieren er gået i en ny retning, så kan man stadig holde fast i livet på grønsværen.



Han var kendt som en benhård og klippefast forsvarsspiller på OB’s Superliga-hold op gennem 90’erne. I visse kredse af den odenseanske fankultur havde han en helt speciel status, og blev forgudet af en lille gruppe fans, der hyldede ham efter hver kamp.

Nu er det efterhånden seks år siden, at Torben Sangild lagde den stribede trøje på hylden efter godt 200 kampe i den fynske klub, og pengene bliver tjent et noget andet sted end før.

– Jeg er arbejdsleder på L’easy i Odense, hvor jeg står for lagerdelen. Vi har eksport til Norge, Sverige og Holland samt det interne i Hobro og Tåstrup. Jeg koordinerer de varer, der skal sendes ud og søger for, at vores folk får pakket og sendt af sted til vores respektive afdelinger. Man kan kalde mig et bindeled mellem indkøb, salg og distribuering, siger Torben Sangild.

Trænerambitioner
Fodbolden ligger dog ikke stille for Sangild, der fra banen hoppede direkte over i et job som træner. Første trænerjob var i Middelfart, hvor han i sine to et halvt år førte holdet op i danmarksserien. Derefter tog han et smut til 2. divisionsklubben Næsby i Odense, men efter to år kom det til et pludseligt brud i foråret 2008, da Sangild gik efter utilfredshed i spillertruppen. Nu er han så tilbage i Lillebæltsklubben, hvor drømmene lever.

Ambitionerne er, at vi gerne vil op og være et divisionshold. Vi når det nok ikke i år, men vores målsætning er at nå det næste år, fortæller Torben Sangild.

Han og holdet ligger på en 4. plads i danmarksseriens pulje to, og springet til oprykningspladserne med kun tre runder igen er for stort. Dermed må Sangild vente til næste år med at få ambitionerne om divisionsbold opfyldt.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden