Han var kendt som en benhård og klippefast forsvarsspiller på OB’s Superliga-hold op gennem 90’erne. I visse kredse af den odenseanske fankultur havde han en helt speciel status, og blev forgudet af en lille gruppe fans, der hyldede ham efter hver kamp.
Nu er det efterhånden seks år siden, at Torben Sangild lagde den stribede trøje på hylden efter godt 200 kampe i den fynske klub, og pengene bliver tjent et noget andet sted end før.
– Jeg er arbejdsleder på L’easy i Odense, hvor jeg står for lagerdelen. Vi har eksport til Norge, Sverige og Holland samt det interne i Hobro og Tåstrup. Jeg koordinerer de varer, der skal sendes ud og søger for, at vores folk får pakket og sendt af sted til vores respektive afdelinger. Man kan kalde mig et bindeled mellem indkøb, salg og distribuering, siger Torben Sangild.
Trænerambitioner
Fodbolden ligger dog ikke stille for Sangild, der fra banen hoppede direkte over i et job som træner. Første trænerjob var i Middelfart, hvor han i sine to et halvt år førte holdet op i danmarksserien. Derefter tog han et smut til 2. divisionsklubben Næsby i Odense, men efter to år kom det til et pludseligt brud i foråret 2008, da Sangild gik efter utilfredshed i spillertruppen. Nu er han så tilbage i Lillebæltsklubben, hvor drømmene lever.
– Ambitionerne er, at vi gerne vil op og være et divisionshold. Vi når det nok ikke i år, men vores målsætning er at nå det næste år, fortæller Torben Sangild.
Han og holdet ligger på en 4. plads i danmarksseriens pulje to, og springet til oprykningspladserne med kun tre runder igen er for stort. Dermed må Sangild vente til næste år med at få ambitionerne om divisionsbold opfyldt.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSPERT