Fra ligaspiller til lagerleder

Livet som fodboldspiller er omskifteligt, og selv om bolden er lagt på hylden og karrieren er gået i en ny retning, så kan man stadig holde fast i livet på grønsværen.



Han var kendt som en benhård og klippefast forsvarsspiller på OB’s Superliga-hold op gennem 90’erne. I visse kredse af den odenseanske fankultur havde han en helt speciel status, og blev forgudet af en lille gruppe fans, der hyldede ham efter hver kamp.

Nu er det efterhånden seks år siden, at Torben Sangild lagde den stribede trøje på hylden efter godt 200 kampe i den fynske klub, og pengene bliver tjent et noget andet sted end før.

– Jeg er arbejdsleder på L’easy i Odense, hvor jeg står for lagerdelen. Vi har eksport til Norge, Sverige og Holland samt det interne i Hobro og Tåstrup. Jeg koordinerer de varer, der skal sendes ud og søger for, at vores folk får pakket og sendt af sted til vores respektive afdelinger. Man kan kalde mig et bindeled mellem indkøb, salg og distribuering, siger Torben Sangild.

Trænerambitioner
Fodbolden ligger dog ikke stille for Sangild, der fra banen hoppede direkte over i et job som træner. Første trænerjob var i Middelfart, hvor han i sine to et halvt år førte holdet op i danmarksserien. Derefter tog han et smut til 2. divisionsklubben Næsby i Odense, men efter to år kom det til et pludseligt brud i foråret 2008, da Sangild gik efter utilfredshed i spillertruppen. Nu er han så tilbage i Lillebæltsklubben, hvor drømmene lever.

Ambitionerne er, at vi gerne vil op og være et divisionshold. Vi når det nok ikke i år, men vores målsætning er at nå det næste år, fortæller Torben Sangild.

Han og holdet ligger på en 4. plads i danmarksseriens pulje to, og springet til oprykningspladserne med kun tre runder igen er for stort. Dermed må Sangild vente til næste år med at få ambitionerne om divisionsbold opfyldt.



De er klar til at købe Mohamed Salah

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det var vanvittigt brutalt!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Griner af AaB-rygte

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Manchester United dummede sig mod West Ham

Danske klubber vil have ham

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dybt skuffet og trist

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke