Han var kendt som en benhård og klippefast forsvarsspiller på OB’s Superliga-hold op gennem 90’erne. I visse kredse af den odenseanske fankultur havde han en helt speciel status, og blev forgudet af en lille gruppe fans, der hyldede ham efter hver kamp.
Nu er det efterhånden seks år siden, at Torben Sangild lagde den stribede trøje på hylden efter godt 200 kampe i den fynske klub, og pengene bliver tjent et noget andet sted end før.
– Jeg er arbejdsleder på L’easy i Odense, hvor jeg står for lagerdelen. Vi har eksport til Norge, Sverige og Holland samt det interne i Hobro og Tåstrup. Jeg koordinerer de varer, der skal sendes ud og søger for, at vores folk får pakket og sendt af sted til vores respektive afdelinger. Man kan kalde mig et bindeled mellem indkøb, salg og distribuering, siger Torben Sangild.
Trænerambitioner
Fodbolden ligger dog ikke stille for Sangild, der fra banen hoppede direkte over i et job som træner. Første trænerjob var i Middelfart, hvor han i sine to et halvt år førte holdet op i danmarksserien. Derefter tog han et smut til 2. divisionsklubben Næsby i Odense, men efter to år kom det til et pludseligt brud i foråret 2008, da Sangild gik efter utilfredshed i spillertruppen. Nu er han så tilbage i Lillebæltsklubben, hvor drømmene lever.
– Ambitionerne er, at vi gerne vil op og være et divisionshold. Vi når det nok ikke i år, men vores målsætning er at nå det næste år, fortæller Torben Sangild.
Han og holdet ligger på en 4. plads i danmarksseriens pulje to, og springet til oprykningspladserne med kun tre runder igen er for stort. Dermed må Sangild vente til næste år med at få ambitionerne om divisionsbold opfyldt.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
NYHEDER