Han var kendt som en benhård og klippefast forsvarsspiller på OB’s Superliga-hold op gennem 90’erne. I visse kredse af den odenseanske fankultur havde han en helt speciel status, og blev forgudet af en lille gruppe fans, der hyldede ham efter hver kamp.
Nu er det efterhånden seks år siden, at Torben Sangild lagde den stribede trøje på hylden efter godt 200 kampe i den fynske klub, og pengene bliver tjent et noget andet sted end før.
– Jeg er arbejdsleder på L’easy i Odense, hvor jeg står for lagerdelen. Vi har eksport til Norge, Sverige og Holland samt det interne i Hobro og Tåstrup. Jeg koordinerer de varer, der skal sendes ud og søger for, at vores folk får pakket og sendt af sted til vores respektive afdelinger. Man kan kalde mig et bindeled mellem indkøb, salg og distribuering, siger Torben Sangild.
Trænerambitioner
Fodbolden ligger dog ikke stille for Sangild, der fra banen hoppede direkte over i et job som træner. Første trænerjob var i Middelfart, hvor han i sine to et halvt år førte holdet op i danmarksserien. Derefter tog han et smut til 2. divisionsklubben Næsby i Odense, men efter to år kom det til et pludseligt brud i foråret 2008, da Sangild gik efter utilfredshed i spillertruppen. Nu er han så tilbage i Lillebæltsklubben, hvor drømmene lever.
– Ambitionerne er, at vi gerne vil op og være et divisionshold. Vi når det nok ikke i år, men vores målsætning er at nå det næste år, fortæller Torben Sangild.
Han og holdet ligger på en 4. plads i danmarksseriens pulje to, og springet til oprykningspladserne med kun tre runder igen er for stort. Dermed må Sangild vente til næste år med at få ambitionerne om divisionsbold opfyldt.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT