Året er 2003…
Og Frank Heskjær er trådt af på naturens vegne. AGF er på vej hjem til Danmark efter at have spillet en kamp i Sverige, og over pissioret betror AGF-direktøren Heskjær sig til en højtstående leder i klubben.
Hvad Heskjær ikke ved er, at en nysgerrig journalist, der har dækket kampen, også befinder sig i rastepladsens toiletbygning. Dagen efter ved hele Fodbolddanmark, at AGF har tænkt sig at fyre Poul Hansen og ansætte den svenske mestertræner Søren Åkeby i stedet.
Frank Heskjær er i slutningen af 2002 skiftet fra et job i TK Development til at være direktør i AGF, og Heskjær bliver hurtigt en spændende figur i kaotiske AGF. Den sympatiske direktør aner på forhånd ikke, hvor stort mediepresset er på AGF, og i løbet af sine to år som direktør får Heskjær da også markeret sig i mediebilledet.
Heskjær er efterfølgende selv ked af håndteringen af skallesagen med nuværende sportschef Brian Steen Nielsen og Nikolaj Hust, en sag som AGF forsøgte at tie ihjel og løste ved at sende Hust til en klub i den fjerdebedste tyske række. Heskjær og den øvrige AGF-ledelse fordrejer også sandheden, da man i november 2004 hævder at have forkøbsret på Tobias Grahn, hvilket senere viser sig at være grebet ud af den blå luft.
AGFs forkøbsret er udløbet 31.oktober, og tilsyneladende kommer udmeldingen for at holde andre interesserede købere væk fra den dygtige svensker, mens AGF samler penge ind til at købe Grahn.
Frank Heskjær stopper som AGF-direktør 31.december 2004, hvorefter Brian Steen Nielsen tager over i en nyoprettet rolle som sportschef. Heskjær siger angiveligt nej til et direktørjob i Atletion og bliver i stedet sælger hos Kvik Køkkener, et område som han beskæftigede sig med i sit tidligere job hos TK Development.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’