Året er 2003…
Og Frank Heskjær er trådt af på naturens vegne. AGF er på vej hjem til Danmark efter at have spillet en kamp i Sverige, og over pissioret betror AGF-direktøren Heskjær sig til en højtstående leder i klubben.
Hvad Heskjær ikke ved er, at en nysgerrig journalist, der har dækket kampen, også befinder sig i rastepladsens toiletbygning. Dagen efter ved hele Fodbolddanmark, at AGF har tænkt sig at fyre Poul Hansen og ansætte den svenske mestertræner Søren Åkeby i stedet.
Frank Heskjær er i slutningen af 2002 skiftet fra et job i TK Development til at være direktør i AGF, og Heskjær bliver hurtigt en spændende figur i kaotiske AGF. Den sympatiske direktør aner på forhånd ikke, hvor stort mediepresset er på AGF, og i løbet af sine to år som direktør får Heskjær da også markeret sig i mediebilledet.
Heskjær er efterfølgende selv ked af håndteringen af skallesagen med nuværende sportschef Brian Steen Nielsen og Nikolaj Hust, en sag som AGF forsøgte at tie ihjel og løste ved at sende Hust til en klub i den fjerdebedste tyske række. Heskjær og den øvrige AGF-ledelse fordrejer også sandheden, da man i november 2004 hævder at have forkøbsret på Tobias Grahn, hvilket senere viser sig at være grebet ud af den blå luft.
AGFs forkøbsret er udløbet 31.oktober, og tilsyneladende kommer udmeldingen for at holde andre interesserede købere væk fra den dygtige svensker, mens AGF samler penge ind til at købe Grahn.
Frank Heskjær stopper som AGF-direktør 31.december 2004, hvorefter Brian Steen Nielsen tager over i en nyoprettet rolle som sportschef. Heskjær siger angiveligt nej til et direktørjob i Atletion og bliver i stedet sælger hos Kvik Køkkener, et område som han beskæftigede sig med i sit tidligere job hos TK Development.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADETS DOM