Frank Heskjær er Sporløs

Køkken-montør og AGF-direktør.



Året er 2003…
Og Frank Heskjær er trådt af på naturens vegne. AGF er på vej hjem til Danmark efter at have spillet en kamp i Sverige, og over pissioret betror AGF-direktøren Heskjær sig til en højtstående leder i klubben.

Hvad Heskjær ikke ved er, at en nysgerrig journalist, der har dækket kampen, også befinder sig i rastepladsens toiletbygning. Dagen efter ved hele Fodbolddanmark, at AGF har tænkt sig at fyre Poul Hansen og ansætte den svenske mestertræner Søren Åkeby i stedet.

Frank Heskjær er i slutningen af 2002 skiftet fra et job i TK Development til at være direktør i AGF, og Heskjær bliver hurtigt en spændende figur i kaotiske AGF. Den sympatiske direktør aner på forhånd ikke, hvor stort mediepresset er på AGF, og i løbet af sine to år som direktør får Heskjær da også markeret sig i mediebilledet.

Heskjær er efterfølgende selv ked af håndteringen af skallesagen med nuværende sportschef Brian Steen Nielsen og Nikolaj Hust, en sag som AGF forsøgte at tie ihjel og løste ved at sende Hust til en klub i den fjerdebedste tyske række. Heskjær og den øvrige AGF-ledelse fordrejer også sandheden, da man i november 2004 hævder at have forkøbsret på Tobias Grahn, hvilket senere viser sig at være grebet ud af den blå luft.

AGFs forkøbsret er udløbet 31.oktober, og tilsyneladende kommer udmeldingen for at holde andre interesserede købere væk fra den dygtige svensker, mens AGF samler penge ind til at købe Grahn.

Frank Heskjær stopper som AGF-direktør 31.december 2004, hvorefter Brian Steen Nielsen tager over i en nyoprettet rolle som sportschef. Heskjær siger angiveligt nej til et direktørjob i Atletion og bliver i stedet sælger hos Kvik Køkkener, et område som han beskæftigede sig med i sit tidligere job hos TK Development.






Færdig i Brøndby – nu er de i dialog




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona