Året er 2003…
Og Frank Heskjær er trådt af på naturens vegne. AGF er på vej hjem til Danmark efter at have spillet en kamp i Sverige, og over pissioret betror AGF-direktøren Heskjær sig til en højtstående leder i klubben.
Hvad Heskjær ikke ved er, at en nysgerrig journalist, der har dækket kampen, også befinder sig i rastepladsens toiletbygning. Dagen efter ved hele Fodbolddanmark, at AGF har tænkt sig at fyre Poul Hansen og ansætte den svenske mestertræner Søren Åkeby i stedet.
Frank Heskjær er i slutningen af 2002 skiftet fra et job i TK Development til at være direktør i AGF, og Heskjær bliver hurtigt en spændende figur i kaotiske AGF. Den sympatiske direktør aner på forhånd ikke, hvor stort mediepresset er på AGF, og i løbet af sine to år som direktør får Heskjær da også markeret sig i mediebilledet.
Heskjær er efterfølgende selv ked af håndteringen af skallesagen med nuværende sportschef Brian Steen Nielsen og Nikolaj Hust, en sag som AGF forsøgte at tie ihjel og løste ved at sende Hust til en klub i den fjerdebedste tyske række. Heskjær og den øvrige AGF-ledelse fordrejer også sandheden, da man i november 2004 hævder at have forkøbsret på Tobias Grahn, hvilket senere viser sig at være grebet ud af den blå luft.
AGFs forkøbsret er udløbet 31.oktober, og tilsyneladende kommer udmeldingen for at holde andre interesserede købere væk fra den dygtige svensker, mens AGF samler penge ind til at købe Grahn.
Frank Heskjær stopper som AGF-direktør 31.december 2004, hvorefter Brian Steen Nielsen tager over i en nyoprettet rolle som sportschef. Heskjær siger angiveligt nej til et direktørjob i Atletion og bliver i stedet sælger hos Kvik Køkkener, et område som han beskæftigede sig med i sit tidligere job hos TK Development.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Spanien – Østrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED