Rasmus Højlund går en spændende sommer i møde.
Den danske angrebskomet har fået sit helt store gennembud på den internationale fodboldscene i denne sæson, og han har gjort det så godt, at selveste Manchester United er vilde med ham.
Det meldte Tipsbladet allerede tilbage i februar, og for nylig skrev The Athletic, at den engelske storklub er i konkret dialog med Højlund blandt flere angribere.
Tidligere har The Times også meldt, at Manchester United skal på angriberjagt, og at man vil have Harry Kane ind som primær angriber og så Højlund som andenviolin.
Står det til den danske fodboldlegende Jan Mølby, der dækker Premier League tæt for Viaplay, så bør Rasmus Højlund have is i maven og vente med at tage det store skridt til Manchester United. I stedet skal han se mod Erling Haaland.
– Højlund kunne være spændende. Om det er det rigtige? Højlund giver mig det indtryk, at det er en spiller, der har godt af at spille. Hvis man kan finde niveauet inde imellem… Erling Haaland er det bedste eksempel vi har. Salzburg, Dortmund, toppen, siger Mølby til Tipsbladet og uddyber:
– At spille for Atalanta er et godt niveau, men det er også lige under toppen i Italien. Det betyder, at der må ligge noget inde imellem, der måske kunne være spændende. Det er jo sådan nogle beslutninger, man træffer. Hvis han selv føler, at der er en mulighed, og at det skal være toppen nu, så skal han selvfølgelig også gå efter den mulighed.
– Men jeg er stadig lidt usikker. Der er mange ting, jeg ser hos ham, jeg rigtig godt kan lide. Jeg har bare svært ved at vurdere, om det holder på det allerhøjeste niveau. Derfor kan jeg godt tænke mig at se ham lige imellem niveauet, han er på nu og så toppen, vurderer Jan Mølby.
Erling Haaland skiftede til Manchester City forud for denne sæson, men inden da brød han først igennem i Red Bull Salzburg, hvorefter han tilbragte to et halvt år i Borussia Dortmund. Til sammenligning har Rasmus Højlund kun spillet 33 kampe for Atalanta og 21 kampe for Sturm Graz siden skiftet fra FC København for halvandet år siden.
Jan Mølby påpeger, at Rasmus Højlund ikke bliver hentet som førsteangriber, såfremt skiftet bliver en realitet til sommer. Omvendt har Manchester United kvalificeret sig til Champions League til næste sæson og kombineret med to pokalturneringer og en evig hård Premier League, så skal han nok få sine kampe.
Til gengæld er Mølby skeptisk på Manchester Uniteds vegne, når det kommer til økonomien.
– Jeg ved godt, at folk siger, at de er Manchester United, og de smider penge efter det. Men indtrykket er, at der skal bruges mange penge på en anden angriber og måske på endnu en midtstopper. Nu har de også helt klart et målmandsproblem, selvom jeg da tror, at de vælger at forlænge med de Gea, fordi de simpelthen ikke har penge til at købe en ny målmand.
Med Champions League-fodbold til næste sæson har Mancheter United sikret sig en stor indtjening, som utvivlsomt kommer dem til gavn på sommerens transfervindue. Man kan også lukke sæsonen med endnu et trofæ, når man lørdag spiller FA Cup-finale mod Manchester City.
Fotos: Getty Images
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
– Det er lort!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
– Det ser dystert ud!