Rasmus Højlund går en spændende sommer i møde.
Den danske angrebskomet har fået sit helt store gennembud på den internationale fodboldscene i denne sæson, og han har gjort det så godt, at selveste Manchester United er vilde med ham.
Det meldte Tipsbladet allerede tilbage i februar, og for nylig skrev The Athletic, at den engelske storklub er i konkret dialog med Højlund blandt flere angribere.
Tidligere har The Times også meldt, at Manchester United skal på angriberjagt, og at man vil have Harry Kane ind som primær angriber og så Højlund som andenviolin.
Står det til den danske fodboldlegende Jan Mølby, der dækker Premier League tæt for Viaplay, så bør Rasmus Højlund have is i maven og vente med at tage det store skridt til Manchester United. I stedet skal han se mod Erling Haaland.
– Højlund kunne være spændende. Om det er det rigtige? Højlund giver mig det indtryk, at det er en spiller, der har godt af at spille. Hvis man kan finde niveauet inde imellem… Erling Haaland er det bedste eksempel vi har. Salzburg, Dortmund, toppen, siger Mølby til Tipsbladet og uddyber:
– At spille for Atalanta er et godt niveau, men det er også lige under toppen i Italien. Det betyder, at der må ligge noget inde imellem, der måske kunne være spændende. Det er jo sådan nogle beslutninger, man træffer. Hvis han selv føler, at der er en mulighed, og at det skal være toppen nu, så skal han selvfølgelig også gå efter den mulighed.
– Men jeg er stadig lidt usikker. Der er mange ting, jeg ser hos ham, jeg rigtig godt kan lide. Jeg har bare svært ved at vurdere, om det holder på det allerhøjeste niveau. Derfor kan jeg godt tænke mig at se ham lige imellem niveauet, han er på nu og så toppen, vurderer Jan Mølby.
Erling Haaland skiftede til Manchester City forud for denne sæson, men inden da brød han først igennem i Red Bull Salzburg, hvorefter han tilbragte to et halvt år i Borussia Dortmund. Til sammenligning har Rasmus Højlund kun spillet 33 kampe for Atalanta og 21 kampe for Sturm Graz siden skiftet fra FC København for halvandet år siden.
Jan Mølby påpeger, at Rasmus Højlund ikke bliver hentet som førsteangriber, såfremt skiftet bliver en realitet til sommer. Omvendt har Manchester United kvalificeret sig til Champions League til næste sæson og kombineret med to pokalturneringer og en evig hård Premier League, så skal han nok få sine kampe.
Til gengæld er Mølby skeptisk på Manchester Uniteds vegne, når det kommer til økonomien.
– Jeg ved godt, at folk siger, at de er Manchester United, og de smider penge efter det. Men indtrykket er, at der skal bruges mange penge på en anden angriber og måske på endnu en midtstopper. Nu har de også helt klart et målmandsproblem, selvom jeg da tror, at de vælger at forlænge med de Gea, fordi de simpelthen ikke har penge til at købe en ny målmand.
Med Champions League-fodbold til næste sæson har Mancheter United sikret sig en stor indtjening, som utvivlsomt kommer dem til gavn på sommerens transfervindue. Man kan også lukke sæsonen med endnu et trofæ, når man lørdag spiller FA Cup-finale mod Manchester City.
Fotos: Getty Images
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER