Frederik Holst til dansk klub: Derfor sagde jeg ja

Den tidligere Superliga-spiller Frederik Holst er tilbage i dansk fodbold, da 2. divisionsklubben Fremad Amager har hentet ham. Holst siger til Tipsbladet, at han havde flere bejlere.



En stor profil er landet i 2. division efter otte år i udlandet.

Frederik Holst er nemlig tilbage i Danmark, hvor Fremad Amager har hentet den tidligere Brøndby-spiller.

Han har senest spillet for færøske 07 Vestur.

–  Der har været meget i medierne og rundt omkring, hvor man kunne blive afskrækket af tingene i Fremad Amager.

– Jeg har dog haft nogle gode samtaler med cheftræner Christian Iversen og målmand Mikkel Andersen, og jeg hørte, hvad der var op og ned. Jeg følte, at jeg gerne ville være en del af det. Jeg er glad for, at jeg har taget denne beslutning, siger Frederik Holst i et interview med Tipsbladet.

Tilbage i juni kunne den tidligere Superliga-spiller afsløre over for Tipsbladet, at han ville vende retur til Danmark, da Holst skulle være far.

– Jeg havde nogle forskellige muligheder, og det var nok til mere end 2. division. Det var hele pakken. Jeg kunne være tæt på familie og venner samt den lille, som skal have det godt. Jeg tror, at der er nogle bedsteforældre, der er glade for, at jeg blev herovre.

Havde du flere tilbud?

– Der var muligheder i Danmark, og så var der nogle muligheder i udlandet.

Hvordan har du det med at spille i 2. division?

– Det er bestemt noget andet, men det er jeg ikke for fin til. Jeg føler, at vi har et hold, der har god kvalitet. Jeg er ikke fin til 2. division.

Artiklen fortsætter under billedet.

953148364c5afe7c68cc6eaf406ffa40

Foto: Fremad Amager

Specielt
Frederik Holst er blevet en del af et succesrigt hold i 2. division, og lige nu er Amager-klubben suverænt nummer ét efter ti runder.

Danskeren nyder i fulde drag at være tilbage i dansk fodbold.

– Det er specielt og dejligt at være hjemme i vante omgivelser efter otte år i udlandet.

– Det er både med modspillere og bekendte, og det er dejligt at snakke dansk til medspillere, modspillere og dommere, siger Frederik Holst til Tipsbladet.

30-årige Holst forlod Brøndby til fordel for hollandske Sparta Rotterdam i 2017, og i løbet af sin udlandskarriere har han været en del af svensk, norsk, rumænsk og færøsk fodbold.





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Elias Jelert færdig

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Deadline overskredet: FC København melder ud

Frankrig – Senegal

Argentina – Algeriet

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Usbekistan – Colombia

Irak – Norge

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition