Frederik Rønnow giver grønt lys til stort skifte

Ifølge den normalt velinformerede transferjournalist Gianluca Di Marzio er danskeren parat til at skifte arbejdsgiver.



Frederik Rønnow er blevet en enormt populær skikkelse i den tyske hovedstad, efter han stod en brandsæson for Union Berlin i Bundesligaen og var en af de bærende kræfter på mandskabet, der sikrede sig en billet til Champions League. 

Den danske landsholdsmålmand kan dog snart være fortid i kultklubben. 

I går, tirsdag, opstod der rygter om, at Rønnow var på blokken i den italienske storklub Lazio, og nu har danskeren givet grønt lys til skiftet. 

Det skriver den normalt velinformerede italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio. 

Rønnows agentfirma, der også har Gustav Isaksen i folden, var i starten af ugen i Rom for at færdiggøre FC Midtjylland-stjernens store skifte, og her kunne man forestille sig, at de to parter også har diskuteret muligheden for et køb af den den tidligere Brøndby-keeper. 

Det samme kan siges om en anden dansk landsholdsspiller, der også for tiden sættes i forbindelse med Serie A-klubben. Det kan du læse om HER.

Lazio skulle efter sigende være på målmandsjagt, da man er tæt på at have afskibet den portugisiske målmand Luís Maximiano, der var andenvalget i hovedstadsklubben sidste sæson, og her skulle blikket være faldet på danskeren. 

Det er fortsat uvist, hvorvidt Rønnow er titænkt en rolle som førstevalg hos de italienske vicemestre. Maurizio Sarri og kompagni har nemlig i forvejen Ivan Provedel på lønningslisten. 

Italieneren stod en forrygende sæson mellem stængerne i Serie A sidste sæson og formåede at holde buret rent hele 21 gange på 38 kampe, hvilket er rekorden for flest 'clean sheets' på en sæson i den bedste italienske række. 

Det er derfor usandsynligt, at Provedel skulle blive bænket i den nærmeste fremtid.

Det virker dog samtidig utænkeligt, at den danske keeper skulle se sig tilfreds med at sidde på bænken, når han er det sikre førstevalg hos en af de bedste klubber i Bundesligaen. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF