Frederik Tingager kan forlade tysk krisehold

Frederik Tingager har siddet en del på bænken for Eintracht Braunschweig på det seneste, og nu forlyder det, at han kan være på vej væk.



Frederik Tingager rykkede i sidste sæson ud af den tyske 2. Bundesliga med Eintracht Braunschweig, og det fik i første omgang den tårnhøje midtstopper til at søge væk fra klubben, men han skiftede hurtigt mening og valgte at blive i Braunschweig for at reparere på den nedtur, han selv var en del af. 

Denne sæson har dog været katastrofal for den tyske klub, der er sunket helt til bunds i 3. Liga og har kurs mod endnu en nedrykning. Eintracht Braunschweig indledte sæsonen med danske Henrik Pedersen på trænerbænken, men han blev fyret undervejs – til stor ærgrelse for viceanfører Tingager.

Nu skriver regionalsport.de, at Frederik Tingager kan være på vej væk fra klubben i det kommende transfervindue. Det samme melder Braunschweiger Zeitung, der skriver, at Tingager sammen med sin svenske holdkammerat Christoffer Nymann skal have udtryk ønske om at forlade klubben.

Hvis Frederik Tingager forlader Eintracht Braunschweig, vil klubben altså have taget afsked med to danskere i denne sæson, men der er stadig to tilbage i form af Jonas Thorsen og Malte Amundsen.

25-årige Frederik Tingager har været en del bænket på det seneste. Han har kontrakt med Eintracht Braunschweig frem til sommeren 2020. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji