Da Jacob Torp voksede op, drømte han om at spille for AGF. Sådan var det jo, når man var fra Århus og spillede fodbold i forstadsklubben IF Lyseng. Talentet rakte da også til knap syv år som AGF-spiller, men aldrig til en gældende kamp på Ceres Park.
Derfor var det stort, da Torp og VSK Aarhus for et års tid siden trak AGF i pokalturneringen, men backen fik den værst tænkelige afslutning på kampen: Selv om han ikke rigtig kunne gøre for det, var det hans selvmål, der gjorde det til resultatet 4-1.
Det håber Jacob Torp på at undgå, når han i aften spiller karrierens anden førsteholdskamp på hjembyens store stadion, og han igen stiller op for AGF’s modstandere. For Aarhus Fremad møder De Hviie i et sandt lokalopgør.
– Det er det, man håber på, for det er det, der er det fede ved de pokalkampe. At vi er så heldige at trække AGF igen, gør det bare endnu federe for mig. Jeg var der seks et halvt eller syv år, så det er mine gamle holdkammerater, mange af dem, og dem glæder mig til at se dem igen, siger Jacob Torp til tipsbladet.dk.
– Det er sjovt, når man pludselig møder dem, man har fulgt, siden man var helt lille og været så heldig at være en del den samme trup.
Han nåede at træne med i et halvt år hos førsteholdstruppen, inden han fik sin kontrakt ophævet i januar 2017, og Torp er langt fra den eneste tidligere AGF’er i Fremad-truppen. Dem er der faktisk ti af.
Han spillede også sammen med folk som Jens Stage og Mustapha Bundu på ungdomsholdene, og dem holder han fortsat kontakten med.
– Jeg snakker stadig med Stage, og nu er Bundu kæreste med min kærestes bedste veninde, som bor i samme opgang som mig, så jeg ser ham engang i mellem. Vi har da også snakket om kampen om kampen, siger Torp med et grin.
Tiden i AGF var i det hele taget en vigtig en af slagsen for 21-årige Jacob Torp, der tilbragte det meste af sin ungdom i klubben. Bogstavelig talt.
– Det endte med at blive hele min hverdag, og samtlige timer efter skole brugte jeg på Fredensvang, hvor jeg var sammen med mine holdkammerater og klassekammerater (Torp gik på eliteidrætslinje, red.). Rigtig mange af mine nuværende bedste kammerater har jeg spillet med på U17 og U19, så det har betydet alt for mig, siger Torp, der også er stolt over, at han som århusianer har været professionel i AGF.
– Man vil altid gerne repræsentere den klub og by, man er født og opvokset i, så jeg er stolt af det, jeg fik opnået. Jeg håber nu, at jeg kan bide mig fast i nogle af de højere ligaer og prøve at få spillet Superliga-fodbold en dag.
Så skulle man jo forvente, at familie Torp møder talstærkt op på Ceres Park, når nu Jacob skal spille på det stadion, han altid har drømt om at spille på. Men det bliver måske uden hans søster og forældre.
– Min søster er pt. ved at gå i fødsel, så jeg kommer nok til at mangle hende på lægterne. Nok også min mor og far, for det skal selvfølgelig prioriteres. Men jeg glæder mig til at møde min søsters lille pige. Jeg fik det at vide i morges (tirsdag, red.), og det er første gang, jeg bliver onkel, så det bliver et par gode og store dage for familien, siger Aarhus Fremad-spilleren.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
