Fremad-spiller voksede op som AGF-fan: Det har betydet alt for mig

AGF er Jacob Torps hjerteklub, som han har fulgt både som tilskuer og gennem syv år som ungdomsspiller. I aften går han ind på Ceres Park som modstanderspiller, hvor han håber, at han ikke scorer selvmål – igen.



Da Jacob Torp voksede op, drømte han om at spille for AGF. Sådan var det jo, når man var fra Århus og spillede fodbold i forstadsklubben IF Lyseng. Talentet rakte da også til knap syv år som AGF-spiller, men aldrig til en gældende kamp på Ceres Park.

Derfor var det stort, da Torp og VSK Aarhus for et års tid siden trak AGF i pokalturneringen, men backen fik den værst tænkelige afslutning på kampen: Selv om han ikke rigtig kunne gøre for det, var det hans selvmål, der gjorde det til resultatet 4-1.

Det håber Jacob Torp på at undgå, når han i aften spiller karrierens anden førsteholdskamp på hjembyens store stadion, og han igen stiller op for AGF’s modstandere. For Aarhus Fremad møder De Hviie i et sandt lokalopgør.

– Det er det, man håber på, for det er det, der er det fede ved de pokalkampe. At vi er så heldige at trække AGF igen, gør det bare endnu federe for mig. Jeg var der seks et halvt eller syv år, så det er mine gamle holdkammerater, mange af dem, og dem glæder mig til at se dem igen, siger Jacob Torp til tipsbladet.dk.

– Det er sjovt, når man pludselig møder dem, man har fulgt, siden man var helt lille og været så heldig at være en del den samme trup.

Han nåede at træne med i et halvt år hos førsteholdstruppen, inden han fik sin kontrakt ophævet i januar 2017, og Torp er langt fra den eneste tidligere AGF’er i Fremad-truppen. Dem er der faktisk ti af.

Han spillede også sammen med folk som Jens Stage og Mustapha Bundu på ungdomsholdene, og dem holder han fortsat kontakten med.

– Jeg snakker stadig med Stage, og nu er Bundu kæreste med min kærestes bedste veninde, som bor i samme opgang som mig, så jeg ser ham engang i mellem. Vi har da også snakket om kampen om kampen, siger Torp med et grin.

Tiden i AGF var i det hele taget en vigtig en af slagsen for 21-årige Jacob Torp, der tilbragte det meste af sin ungdom i klubben. Bogstavelig talt.

– Det endte med at blive hele min hverdag, og samtlige timer efter skole brugte jeg på Fredensvang, hvor jeg var sammen med mine holdkammerater og klassekammerater (Torp gik på eliteidrætslinje, red.). Rigtig mange af mine nuværende bedste kammerater har jeg spillet med på U17 og U19, så det har betydet alt for mig, siger Torp, der også er stolt over, at han som århusianer har været professionel i AGF.

– Man vil altid gerne repræsentere den klub og by, man er født og opvokset i, så jeg er stolt af det, jeg fik opnået. Jeg håber nu, at jeg kan bide mig fast i nogle af de højere ligaer og prøve at få spillet Superliga-fodbold en dag.

Så skulle man jo forvente, at familie Torp møder talstærkt op på Ceres Park, når nu Jacob skal spille på det stadion, han altid har drømt om at spille på. Men det bliver måske uden hans søster og forældre.

– Min søster er pt. ved at gå i fødsel, så jeg kommer nok til at mangle hende på lægterne. Nok også min mor og far, for det skal selvfølgelig prioriteres. Men jeg glæder mig til at møde min søsters lille pige. Jeg fik det at vide i morges (tirsdag, red.), og det er første gang, jeg bliver onkel, så det bliver et par gode og store dage for familien, siger Aarhus Fremad-spilleren.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Viaplay-boss langer ud efter AGF

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Tæt på utrolig kamprekord

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

FC Midtjylland – FC København

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Officielt: Her spilles AGF-OB

Han kan blive den næste store profil!

AGF og OB var enige om at spille søndag

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Fælder bekymrende dom efter chok

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Hylder Manchester United-stjerne

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’