Da Jacob Torp voksede op, drømte han om at spille for AGF. Sådan var det jo, når man var fra Århus og spillede fodbold i forstadsklubben IF Lyseng. Talentet rakte da også til knap syv år som AGF-spiller, men aldrig til en gældende kamp på Ceres Park.
Derfor var det stort, da Torp og VSK Aarhus for et års tid siden trak AGF i pokalturneringen, men backen fik den værst tænkelige afslutning på kampen: Selv om han ikke rigtig kunne gøre for det, var det hans selvmål, der gjorde det til resultatet 4-1.
Det håber Jacob Torp på at undgå, når han i aften spiller karrierens anden førsteholdskamp på hjembyens store stadion, og han igen stiller op for AGF’s modstandere. For Aarhus Fremad møder De Hviie i et sandt lokalopgør.
– Det er det, man håber på, for det er det, der er det fede ved de pokalkampe. At vi er så heldige at trække AGF igen, gør det bare endnu federe for mig. Jeg var der seks et halvt eller syv år, så det er mine gamle holdkammerater, mange af dem, og dem glæder mig til at se dem igen, siger Jacob Torp til tipsbladet.dk.
– Det er sjovt, når man pludselig møder dem, man har fulgt, siden man var helt lille og været så heldig at være en del den samme trup.
Han nåede at træne med i et halvt år hos førsteholdstruppen, inden han fik sin kontrakt ophævet i januar 2017, og Torp er langt fra den eneste tidligere AGF’er i Fremad-truppen. Dem er der faktisk ti af.
Han spillede også sammen med folk som Jens Stage og Mustapha Bundu på ungdomsholdene, og dem holder han fortsat kontakten med.
– Jeg snakker stadig med Stage, og nu er Bundu kæreste med min kærestes bedste veninde, som bor i samme opgang som mig, så jeg ser ham engang i mellem. Vi har da også snakket om kampen om kampen, siger Torp med et grin.
Tiden i AGF var i det hele taget en vigtig en af slagsen for 21-årige Jacob Torp, der tilbragte det meste af sin ungdom i klubben. Bogstavelig talt.
– Det endte med at blive hele min hverdag, og samtlige timer efter skole brugte jeg på Fredensvang, hvor jeg var sammen med mine holdkammerater og klassekammerater (Torp gik på eliteidrætslinje, red.). Rigtig mange af mine nuværende bedste kammerater har jeg spillet med på U17 og U19, så det har betydet alt for mig, siger Torp, der også er stolt over, at han som århusianer har været professionel i AGF.
– Man vil altid gerne repræsentere den klub og by, man er født og opvokset i, så jeg er stolt af det, jeg fik opnået. Jeg håber nu, at jeg kan bide mig fast i nogle af de højere ligaer og prøve at få spillet Superliga-fodbold en dag.
Så skulle man jo forvente, at familie Torp møder talstærkt op på Ceres Park, når nu Jacob skal spille på det stadion, han altid har drømt om at spille på. Men det bliver måske uden hans søster og forældre.
– Min søster er pt. ved at gå i fødsel, så jeg kommer nok til at mangle hende på lægterne. Nok også min mor og far, for det skal selvfølgelig prioriteres. Men jeg glæder mig til at møde min søsters lille pige. Jeg fik det at vide i morges (tirsdag, red.), og det er første gang, jeg bliver onkel, så det bliver et par gode og store dage for familien, siger Aarhus Fremad-spilleren.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
