Fremad-spiller voksede op som AGF-fan: Det har betydet alt for mig

AGF er Jacob Torps hjerteklub, som han har fulgt både som tilskuer og gennem syv år som ungdomsspiller. I aften går han ind på Ceres Park som modstanderspiller, hvor han håber, at han ikke scorer selvmål – igen.



Da Jacob Torp voksede op, drømte han om at spille for AGF. Sådan var det jo, når man var fra Århus og spillede fodbold i forstadsklubben IF Lyseng. Talentet rakte da også til knap syv år som AGF-spiller, men aldrig til en gældende kamp på Ceres Park.

Derfor var det stort, da Torp og VSK Aarhus for et års tid siden trak AGF i pokalturneringen, men backen fik den værst tænkelige afslutning på kampen: Selv om han ikke rigtig kunne gøre for det, var det hans selvmål, der gjorde det til resultatet 4-1.

Det håber Jacob Torp på at undgå, når han i aften spiller karrierens anden førsteholdskamp på hjembyens store stadion, og han igen stiller op for AGF’s modstandere. For Aarhus Fremad møder De Hviie i et sandt lokalopgør.

– Det er det, man håber på, for det er det, der er det fede ved de pokalkampe. At vi er så heldige at trække AGF igen, gør det bare endnu federe for mig. Jeg var der seks et halvt eller syv år, så det er mine gamle holdkammerater, mange af dem, og dem glæder mig til at se dem igen, siger Jacob Torp til tipsbladet.dk.

– Det er sjovt, når man pludselig møder dem, man har fulgt, siden man var helt lille og været så heldig at være en del den samme trup.

Han nåede at træne med i et halvt år hos førsteholdstruppen, inden han fik sin kontrakt ophævet i januar 2017, og Torp er langt fra den eneste tidligere AGF’er i Fremad-truppen. Dem er der faktisk ti af.

Han spillede også sammen med folk som Jens Stage og Mustapha Bundu på ungdomsholdene, og dem holder han fortsat kontakten med.

– Jeg snakker stadig med Stage, og nu er Bundu kæreste med min kærestes bedste veninde, som bor i samme opgang som mig, så jeg ser ham engang i mellem. Vi har da også snakket om kampen om kampen, siger Torp med et grin.

Tiden i AGF var i det hele taget en vigtig en af slagsen for 21-årige Jacob Torp, der tilbragte det meste af sin ungdom i klubben. Bogstavelig talt.

– Det endte med at blive hele min hverdag, og samtlige timer efter skole brugte jeg på Fredensvang, hvor jeg var sammen med mine holdkammerater og klassekammerater (Torp gik på eliteidrætslinje, red.). Rigtig mange af mine nuværende bedste kammerater har jeg spillet med på U17 og U19, så det har betydet alt for mig, siger Torp, der også er stolt over, at han som århusianer har været professionel i AGF.

– Man vil altid gerne repræsentere den klub og by, man er født og opvokset i, så jeg er stolt af det, jeg fik opnået. Jeg håber nu, at jeg kan bide mig fast i nogle af de højere ligaer og prøve at få spillet Superliga-fodbold en dag.

Så skulle man jo forvente, at familie Torp møder talstærkt op på Ceres Park, når nu Jacob skal spille på det stadion, han altid har drømt om at spille på. Men det bliver måske uden hans søster og forældre.

– Min søster er pt. ved at gå i fødsel, så jeg kommer nok til at mangle hende på lægterne. Nok også min mor og far, for det skal selvfølgelig prioriteres. Men jeg glæder mig til at møde min søsters lille pige. Jeg fik det at vide i morges (tirsdag, red.), og det er første gang, jeg bliver onkel, så det bliver et par gode og store dage for familien, siger Aarhus Fremad-spilleren.







LIVE

LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’

Dansker drillet af Mourinho

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Glem 4-4-4-4-0

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers