Fremtidsplanlægning? Messi køber luksusbolig nummer to i samme storby

Lionel Messi ser ud til at have en plan om at bosætte sig i Miami inden længe. Den argentinske superstjerne har således nu angiveligt købt endnu en luksuslejlighed i Sunny Isles Beach-området i det nordøstlige Miami.



Det tegner i tiltagende grad til, at Lionel Messi ender med at forlænge med Barcelona, efter at catalanerne har fået Joan Laporta ind som ny præsident. 

Til gengæld tegner det også i tiltagende grad til, at Messi har en plan om at rykke til USA inden for de kommende år. Således skriver ejendomsmediet The Real Deal, at Lionel Messi nu har købt sin anden bolig i Sunny Isles Beach-området, der ligger i den nordlige del af Miami. 

Har nu to luksusboliger i Miami
The Real Deal skriver således, at Messi-familien nu har købt en luksuslejlighed i Regalia-tårnet, der ligger lige ud til vandet. Messi-familien har købt hele niende etage, hvilket har kostet 45 millioner kroner. For et par år siden brugte Lionel Messi lidt over 30 millioner kroner på en lejlighed i Porsche Design Tower, der ligger få minutters kørsel fra argentinerens nye lejlighed. 

Ifølge The Real Deal er det officielt Lionel Messis far, Jorge Messi, der er noteret som køber i den seneste handel. Lejligheden indeholder fire soveværelser og næsten 200 kvadratmeters altan. 

På vej til Beckhams klub?
Lionel Messi udtalte tilbage i december, at han ‘altid har drømt om’ at spille i USA, og David Beckham, der er medejer i MLS-klubben Inter Miami, har flere gange udtrykt et ønske om at hente Barcelona-stjernen.

Tilbage i marts reporterede den spanske radiostation Cadena SER, at Lionel Messi har en plan om at rykke til Inter Miami efter 2022/23-sæsonen







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe