Frustration i Parken: FCK-stjerne var irriterende

AaB's Lars Kramer måtte efter kampen hive fat i Kamil Grabara, da polakkens fejring var lidt for offensiv til hollænderens smag.



Tipsbladet i Parken.

Årets pokalfinale går næppe over i historiebøgerne, som en af de mere velspillede, men tilgengæld var der masser af tænding.

Et Parken klædt i rødt og hvidt leverede en smuk kulisse, hvor FC København efter en fornem afslutning af Diogo Goncalves kort inde i anden halvleg kunne trække sig sejrsrigt ud af opgøret.

Både undervejs men særligt da kampen spidsede til, var der spændinger mellem banens aktører, hvilket også førte til et sammenstød efter slutfløjt mellem Lars Kramer og Kamil Grabara.

– Det er bare frustrationer hos os. De havde en lidt irriterende attitude efter kampen. I sidste ende talte jeg med Grabara, og så sagde jeg undskyld. Det handlede mest af alt om frustrationer fra min side, siger hollænderen til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.

Lars Kramer hev fat i Kamil Grabara, da han fejrede triumfen ned mod AaB's fanafsnit, hvilket ikke behagede hollænderen.

– Jeg sagde, at han var heldig med det annullerede mål, så han burde være lidt mere rolig. Vi talte bagefter, og alt er godt. siger Lars Kramer, der også fortæller, at Grabara tog imod undskyldningen.

Også undervejs i kampen var der tænding på. I slutminutterne blev Denis Vavro liggende i græsset efter en duel med Anosike Ementa, hvilket førte til sammenstød i FCK's straffesparksfelt.

– Det kan godt være, jeg kommer lidt med i det. Jeg ved ikke, hvad der sker. Men når sådan noget sker, så handler det om at støtte sine holdkammerater, så det gør jeg selvfølgelig. Det er, hvad der sker i fodbold, men jeg oplevede ikke, at det var mega grimt. Det var meget naturligt, når to hold så gerne vil vinde, siger William Clem.

AaB's forsvarsgeneral Rasmus Thelander mener også, at den ekstra tænding er en del af en pokalfinale, hvor to hold går benhårdt efter sejren.

– Det skal der være [tænding på, red.]. Klæder det ikke sådan nogle kampe, at der er lidt ekstra tænding? Det synes jeg. Man bliver også selv revet med, når der er så meget på spil. Det har jeg det helt fint med. Det synes jeg passer godt ind, siger en skuffet Rasmus Thelander efter opgøret.

FC København vandt med sejren over AaB sin første pokalfinale i seks år, mens nordjyderne for anden gang på tre år må se sig slået Kristi himmelfartsdag.





TRANSFER

‘Køb ikke Franculino Djú’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Riemers plan: Skal udnytte stort problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Hylder ny United-spiller