Jürgen Klopp har i de seneste år ført Liverpool til triumf i både Premier League og Champions League, men fremtiden kan se mindre lys ud for den tyske stjernetræner.
Sådan lyder det nu fra en Liverpool-fan ved navn Daniel, der efter søndagens 4-1-ydmygelse mod Manchester City ringede ind til radiostationen talkSPORT for at diskutere Liverpools aktuelle krise.
– Jeg er faktisk lidt bekymret. Jeg har tiltro til Klopp, men jeg er en smule bekymret, for jeg er begyndt at kunne se ligheder med Arsene Wenger i slutningen af hans karriere. Det, jeg mener med det, er… da Klopp kom til Liverpool, havde han en særlig stil, som han ønskede at spille. Det her høje pres og backer, der kom frem i overlap, lød det fra den bekymrede Liverpool-tilhænger.
– Vi havde ikke et forsvar dengang, så os fans bekymrede os ikke om at indkassere mål. Jeg tror, at det var et par sæsoner før, at Wolves rykkede op… vi mødte dem i Carabao Cup’en eller FA Cup’en. I den kamp så man, hvad der sker, når modstanderen stiller sig langt tilbage (Wolverhampton vandt 2-1 på Anfield i januar 2017, red.). Sæsonen efter får vi så Van Dijk ind i januar. Og pludselig har Klopp forsvarsspillerne til at spille med den stil, han ønsker at spille. I sæsonen, hvor vi endte lige efter Manchester City, spillede vi nogle kampe uafgjort, fordi vi indkasserede mål ved at spille med den stil. Men det var tæt, og vi spillede godt. Det var fedt at se på.
– I sæsonen, hvor vi blev mester, sagde alle eksperterne, at vi spillede med intensitet, samtidig med, at vi vandt kampene. Hvorfor? Fordi Klopp justerede stilen. Han justerede tingene. Holdet pressede ikke lige så højt oppe. De lod endda bolden komme tilbage til målmanden. Men i det øjeblik, hvor han bliver nødt til at justere den formation, nægter han at gøre det. Han holder bare konstant fast i den. Atlético udnyttede det, og nu har vi set alle bundholdene gøre det samme.
– Hvis vi ser bort fra kampen i dag, hvor der blev begået nogle chokerende fejl, er problemet, i mine øjne, at Klopp er meget stædig, hvad hans taktik angår. Én ting kan man sige om Pep (Guardiola, red.), omend Liverpool har haft mest succes i holdenes indbyrdes opgør… og det er, at Pep virker langt mere innovativ, når holdet gennemgår en fase, hvor der skal ændres på tingene. Vi befinder os i en sæson, hvor kampprogrammet er så presset. Og alligevel spiller Klopp med den samme taktik seks kampe i træk.
Med nederlaget til Manchester City har Liverpool nu 10 point op til Guardiolas mandskab, der endda har en kamp i hånden. Efter opgøret fik talkSPORT også et opkald fra en anden bitter Liverpool-fan, der opfordrede klubben til at fyre Jürgen Klopp og ansætte Rangers-bossen Steven Gerrard.

TransferLIVE: Gytkjær skal på klubjagt

Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Mads Hermansen til topklub?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Av! Taber stort på dansker

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

FCK-stjerne i klubskifte?

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansker i stort Premier League-skifte?

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Afslører – i dialog med danske klubber

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Det kan ende helt galt

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

‘En dyr fejl’

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket