Jürgen Klopp har i de seneste år ført Liverpool til triumf i både Premier League og Champions League, men fremtiden kan se mindre lys ud for den tyske stjernetræner.
Sådan lyder det nu fra en Liverpool-fan ved navn Daniel, der efter søndagens 4-1-ydmygelse mod Manchester City ringede ind til radiostationen talkSPORT for at diskutere Liverpools aktuelle krise.
– Jeg er faktisk lidt bekymret. Jeg har tiltro til Klopp, men jeg er en smule bekymret, for jeg er begyndt at kunne se ligheder med Arsene Wenger i slutningen af hans karriere. Det, jeg mener med det, er… da Klopp kom til Liverpool, havde han en særlig stil, som han ønskede at spille. Det her høje pres og backer, der kom frem i overlap, lød det fra den bekymrede Liverpool-tilhænger.
– Vi havde ikke et forsvar dengang, så os fans bekymrede os ikke om at indkassere mål. Jeg tror, at det var et par sæsoner før, at Wolves rykkede op… vi mødte dem i Carabao Cup’en eller FA Cup’en. I den kamp så man, hvad der sker, når modstanderen stiller sig langt tilbage (Wolverhampton vandt 2-1 på Anfield i januar 2017, red.). Sæsonen efter får vi så Van Dijk ind i januar. Og pludselig har Klopp forsvarsspillerne til at spille med den stil, han ønsker at spille. I sæsonen, hvor vi endte lige efter Manchester City, spillede vi nogle kampe uafgjort, fordi vi indkasserede mål ved at spille med den stil. Men det var tæt, og vi spillede godt. Det var fedt at se på.
– I sæsonen, hvor vi blev mester, sagde alle eksperterne, at vi spillede med intensitet, samtidig med, at vi vandt kampene. Hvorfor? Fordi Klopp justerede stilen. Han justerede tingene. Holdet pressede ikke lige så højt oppe. De lod endda bolden komme tilbage til målmanden. Men i det øjeblik, hvor han bliver nødt til at justere den formation, nægter han at gøre det. Han holder bare konstant fast i den. Atlético udnyttede det, og nu har vi set alle bundholdene gøre det samme.
– Hvis vi ser bort fra kampen i dag, hvor der blev begået nogle chokerende fejl, er problemet, i mine øjne, at Klopp er meget stædig, hvad hans taktik angår. Én ting kan man sige om Pep (Guardiola, red.), omend Liverpool har haft mest succes i holdenes indbyrdes opgør… og det er, at Pep virker langt mere innovativ, når holdet gennemgår en fase, hvor der skal ændres på tingene. Vi befinder os i en sæson, hvor kampprogrammet er så presset. Og alligevel spiller Klopp med den samme taktik seks kampe i træk.
Med nederlaget til Manchester City har Liverpool nu 10 point op til Guardiolas mandskab, der endda har en kamp i hånden. Efter opgøret fik talkSPORT også et opkald fra en anden bitter Liverpool-fan, der opfordrede klubben til at fyre Jürgen Klopp og ansætte Rangers-bossen Steven Gerrard.
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
Derfor vinder Brøndby ikke guld
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
Liverpool satte Real Madrid på plads
NYHEDER
