Frygter for Klopps fremtid: – Han er begyndt at minde om Wenger

Jürgen Klopp udviser noget af den samme selvdestruktive stædighed, der blev Arsene Wengers undergang i Arsenal. Sådan lyder det nu fra en bekymret Liverpool-fan.



Jürgen Klopp har i de seneste år ført Liverpool til triumf i både Premier League og Champions League, men fremtiden kan se mindre lys ud for den tyske stjernetræner. 

Sådan lyder det nu fra en Liverpool-fan ved navn Daniel, der efter søndagens 4-1-ydmygelse mod Manchester City ringede ind til radiostationen talkSPORT for at diskutere Liverpools aktuelle krise. 

– Jeg er faktisk lidt bekymret. Jeg har tiltro til Klopp, men jeg er en smule bekymret, for jeg er begyndt at kunne se ligheder med Arsene Wenger i slutningen af hans karriere. Det, jeg mener med det, er… da Klopp kom til Liverpool, havde han en særlig stil, som han ønskede at spille. Det her høje pres og backer, der kom frem i overlap, lød det fra den bekymrede Liverpool-tilhænger.

– Vi havde ikke et forsvar dengang, så os fans bekymrede os ikke om at indkassere mål. Jeg tror, at det var et par sæsoner før, at Wolves rykkede op… vi mødte dem i Carabao Cup’en eller FA Cup’en. I den kamp så man, hvad der sker, når modstanderen stiller sig langt tilbage (Wolverhampton vandt 2-1 på Anfield i januar 2017, red.). Sæsonen efter får vi så Van Dijk ind i januar. Og pludselig har Klopp forsvarsspillerne til at spille med den stil, han ønsker at spille. I sæsonen, hvor vi endte lige efter Manchester City, spillede vi nogle kampe uafgjort, fordi vi indkasserede mål ved at spille med den stil. Men det var tæt, og vi spillede godt. Det var fedt at se på.

– I sæsonen, hvor vi blev mester, sagde alle eksperterne, at vi spillede med intensitet, samtidig med, at vi vandt kampene. Hvorfor? Fordi Klopp justerede stilen. Han justerede tingene. Holdet pressede ikke lige så højt oppe. De lod endda bolden komme tilbage til målmanden. Men i det øjeblik, hvor han bliver nødt til at justere den formation, nægter han at gøre det. Han holder bare konstant fast i den. Atlético udnyttede det, og nu har vi set alle bundholdene gøre det samme. 

– Hvis vi ser bort fra kampen i dag, hvor der blev begået nogle chokerende fejl, er problemet, i mine øjne, at Klopp er meget stædig, hvad hans taktik angår. Én ting kan man sige om Pep (Guardiola, red.), omend Liverpool har haft mest succes i holdenes indbyrdes opgør… og det er, at Pep virker langt mere innovativ, når holdet gennemgår en fase, hvor der skal ændres på tingene. Vi befinder os i en sæson, hvor kampprogrammet er så presset. Og alligevel spiller Klopp med den samme taktik seks kampe i træk.

Med nederlaget til Manchester City har Liverpool nu 10 point op til Guardiolas mandskab, der endda har en kamp i hånden. Efter opgøret fik talkSPORT også et opkald fra en anden bitter Liverpool-fan, der opfordrede klubben til at fyre Jürgen Klopp og ansætte Rangers-bossen Steven Gerrard





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller